Jesteś tutaj:

Wpływ brzozy brodawkowatej na włosy

Brzoza brodawkowata, czy też brzoza zwisła, brzezina, brzoza biała jest znanym gatunkiem drzewa należącym do rodziny brzozowatych. Występuje w Europie, Azji, w Afryce Północnej (okolice Maroka). Znana jest też w innych rejonach świata. W Polsce rośnie na nizinach, oraz w niższych partiach górskich, głównie na glebach suchych i piaszczystych. 

Opis: Brzoza brodawkowata jest dużym drzewem, które osiąga wysokość do 30 metrów. Posiada bardzo silnie rozwiniętą koronę, która u starszych drzew jest nieco rzadsza i charakteryzuje się zwisającymi, długimi gałązkami wychodzącymi z konarów. Gałązki pokryte są żywiczną wydzieliną. Młode drzewa posiadają pień z pomarańczowo-czerwoną korą, która wraz z upływem czasu robi się biała, a u starszych gatunków jest czarna u nasady. Kora łuszczy się w sposób okrężny. Młode gałązki są koloru ciemnego. Pączki są lepkie i rozszerzone u nasady, a na wierzchołku zaostrzone. 

Młode liście są lepkie, słabo owłosione. Kwiaty zebrane są w kwiatostan, który nosi nazwę kotka. Owoce mają kształt podłużnych, eliptycznych orzeszków.

W celach leczniczych zbiera się młode liście, jeszcze lepkie. Po oberwaniu układa się je luźno w koszu. Nie można dopuścić do ich zlepienia, ponieważ mogą się zaparzyć. Suszy się je w naturalnych, dobrze zacienionych suszarniach. Rozkłada się je cienką warstwą uważając, aby żaden listek nie był zlepiony. 

Zastosowanie: Kiedyś uważano, że u brzozy brodawkowatej najcenniejsze są pączki brzozowe. Jednak obecnie wiadomo, że cenniejsze są dojrzałe liście. Zawierają one wiele cennych składników, które znalazły zastosowanie w medycynie i w kosmetyce. W liściach brzozy zawarte są flawonoidy (do 1,5%), kwas askorbinowy, czyli witamina C (do 2,8%), garbniki (do 9%), saponina (do 3,2%), olejek lotny, związki żywicowe, trochę soli mineralnych.

Napar z liści brzozy ma zastosowanie w leczeniu chorób nerek i jako lek przeciwreumatyczny, oraz napotny. Suszone liście wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych. Właściwości lecznicze posiada również grzyb, który występuje na brzozie. Wykorzystuje się go pomocniczo w leczeniu chorób nowotworowych. 

Od wielu lat wraz z nadejściem wiosny, pozyskuje się sok z brzozy tzw. oskołę, który jest stosowany jako środek na porost włosów, który zapobiega również nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Sok wciera się w skórę głowy. Brzoza wchodzi w skład wielu preparatów i szamponów przeznaczonych do pielęgnacji włosów. 

Sok zalany spirytusem może służyć do wcierania w skórę głowy w przypadku mocno przetłuszczających się włosów. Przetwory z pączków brzozowych są stosowane w leczeniu schorzeń dermatologicznych, w tym przy wypadaniu i przy braku połysku włosów. 

Do pielęgnacji włosów używa się też liści brzozowych. Włosy płucze się w  naparze z liści. Natomiast nalewkę wykonaną z liści wciera się w skórę głowy. 

Przepisy na kosmetyki do pielęgnacji włosów, które można samodzielnie wykonać w domu. 

Mieszanka na gęste włosy

Skład: tatarak zwyczajny, brzoza brodawkowata, korzeń łopianu, żeńszeń, chmiel. Zioła zalewa się wrzącą wodą, a po 15 minutach odcedza i płucze włosy otrzymanym naparem. 

Otrzymana mieszanka pomaga w przypadku łupieżu, hamuje łysienie, poprawia ukrwienie skóry głowy.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Przedłużanie włosów Łysienie mężczyzn Grzywka Fryzury Mieszki włosowe