Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów u nastolatek

Wypadanie włosów w każdym wieku sprawia, że zaczynamy się czuć niepewnie, mniej atrakcyjnie, zaniżamy własną samoocenę. Bez wątpienia w wielu przypadkach jest to problem przejściowy, z którym w dość prosty sposób możemy sobie poradzić sami. Czasami jednak nie potrafimy znaleźć przyczyny nadmiernego wypadania włosów, a wówczas i nasze działania okazują się mało skuteczne.

W wieku młodzieńczym wypadanie włosów wydaje się być dosłownie końcem świata. Wiele nastolatek na skutek stresu czy też źle zbilansowanej diety gubi włosy w nadmiarze, a tym samym popada w kompleksy. Sami pamiętamy, że mając kilkanaście lat chcieliśmy być zawsze modni, zadbani i pięknie wyglądający. Nic więc dziwnego, że chęć bycia akceptowanym przez kolegów i koleżanki z najbliższego otoczenia sprawia, że nawet najdrobniejszy problem z włosami czy z cerą spędza im sen z powiek. Coś, co wtedy wydawało nam się końcem świata, z perspektywy czasu jest po prostu błahostką.

W wieku młodzieńczym na wypadanie włosów może mieć wpływ wiele czynników. Przede wszystkim w organizmie nastolatków zaczynają działać hormony, a szkoła i otoczenie wywiera silny nacisk powodując stres. Ponadto, przeważnie dieta nastolatków nie jest dobrze zbilansowana. Często jedzą oni więcej słodyczy i fast foodów, niż świeżych warzyw i owoców. Dlatego też ich włosy rzedną, zaczynają się przetłuszczać lub też są suche i zniszczone.

Przyczyny wypadania włosów u nastolatek

W większości przypadków jest tak, że nastolatki wyolbrzymiają swoje problemy z włosami. Określane przez nich łysienie z reguły jest po prostu większym wypadaniem włosów, ale nie na skutek działania jakiegoś specjalnego czynnika, a wręcz przeciwnie – fazy dojrzewania, przez którą każdy musiał kiedyś przejść. Nie oznacza to jednak, że problem należy zbagatelizować, ale nie należy się również zbytnio nim zamartwiać.

Podstawową przyczyną wypadania włosów u nastolatków jest burza hormonów. To właśnie one sprawiają, że ich włosy zaczynają wypadać w nadmiarze lub też nadmiernie się przetłuszczać. Na to nie ma skutecznego sposobu, po prostu trzeba przez to przejść, jednakże nie należy zapominać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji.

W przypadku nadmiernie przetłuszczających się włosów należy je po prostu częściej myć, a wówczas nie będą one nawet w tak znacznym stopniu wypadały. Ponadto, dobrze jest stosować odpowiedni szampon do problemów, które mamy z własnymi włosami. To również zapobiegnie temu, że nasza czupryna zaczyna się przerzedzać.

Stres związany z nauką, a także otoczeniem, również wpływa na wypadanie włosów. Młodzi ludzie nie są jeszcze tak odporni, a nawet wręcz przeciwnie – są bardziej podatni na wpływ środowiska.

Dlatego też im więcej mają oni stresu, tym ich włosy stają się słabsze i mogą w nadmiarze wypadać.

Ostatnim istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wygląd i kondycję włosów nastolatków jest dieta. Powinna być ona zdrowa, dobrze zbilansowana i przede wszystkim bogata w witaminy i minerały. Dzięki temu włosy będą mocniejsze, bardziej lśniące i elastyczne. Dostarczanie z pokarmem witamin i minerałów również wzmacnia kosmyki, zatem podstawą jest zdrowe odżywianie.

Gdy włosy nie przestają wypadać…

Wypadanie włosów u nastolatków nie powinno spędzać im snu z powiek, choć nie oznacza to, że trzeba to zjawisko całkiem lekceważyć. Czasami bowiem zdarza się tak, że włosy nie przestają wypadać, a zatem przyczyna takiego stanu tkwi znacznie głębiej. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem specjalistą – endokrynologiem lub też dermatologiem, który skutecznie powinien zaradzić na wypadanie włosów. Endokrynolog zleci badania odnośnie poziomu hormonów w organizmie, po czym można zdiagnozować czy ich występowanie może mieć wpływ właśnie na wypadanie włosów. Dermatolog natomiast sprawdzi czy nie wystepują choroby skóry mogące mieć wpływ na łysienie. I jeden i drugi specjalista mogą pomóc dobrać odpowiednie leczenie, przy czym dermatolog może również wskazać, jakich kosmetyków należy używać do pielęgnacji czupryny.

Długotrwała utrata owłosienia najczęściej jednak skorelowana jest z nieodpowiednią dietą. Zatem zmiana nawyków żywieniowych może przynieść oczekiwany efekt – mocniejszych, bardziej elastycznych, zdrowszych włosów. Czasami warto jest posłuchać starszych, którzy radzą zamiast słodkiego batonika zjeść zdrową marchewkę. Wówczas problem wypadających włosów powinien sam zniknąć, a nastolatek odzyska pewność siebie.

Bez względu na przyczynę wypadania włosów nie należy lekceważyć takiego objawu. Nawet jeśli jest to spowodowane burzą hormonów w organizmie, to nie zapominajmy, że w młodzieńczym wieku wygląd jest bardzo istotny. Żaden młody chłopak nie chciałby przecież mieć znacznych zakoli, a młoda dziewczyna rzadkich, cienkich kosmyków. Zrozumienie i poznanie przyczyn łysienia u nastolatków ma wpływ na to, jak szybko uda się zażegnać problem i znaleźć najlepsze rozwiązanie.


Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Przedłużanie włosów Włosy kręcone Trwała kwaśna Grube włosy