Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów a skrzyp polny

Wypadanie włosów to bardzo poważny problem, który nie pojawił się w obecnych czasach, ale trapił ludzi od zawsze. Kiedyś na różne schorzenia nie było żadnych leków i szukano naturalnych metod przywracających włosom gęstość i blask. Skrzyp polny to od wieków znane ziółko stosowane w przeróżnych celach leczniczych. Generalnie skrzyp jest chwastem, który rośnie nawet na piasku, z wyglądu przypomina nieco miniaturową choinkę. Surowiec zbiera się w celach leczniczych od czerwca do sierpnia. W medycynie ludowej skrzyp stosowany był w leczeniu różnych, poważnych schorzeń – gruźlicy, kamicy nerkowej i innych chorób nerek, w chorobach pęcherza, leczono nim krwotoki, zmiany skórne. Płukanki ze skrzypu stosowano przy wypadających i przetłuszczających się włosach.

Współczesna medycyna i to nie tylko ta naturalna, czy ludowa docenia właściwościowi lecznicze skrzypu. Co jest zatem tak wartościowego w tym pospolitym zielsku? Na pewno dla włosów, skóry i paznokci ważne są duże ilości rozpuszczalnej w wodzie krzemionki. Nie wszyscy wiedzą, że krzem, który w sumie dość łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, wpływa na procesy metaboliczne organizmu – uelastycznia naczynia krwionośne, zwiększa ich przepuszczalność, działa przeciwmiażdżycowo, a także związki krzemu przeciwdziałają krystalizacji składników mineralnych – stąd ich zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej. Co ma to jednak wspólnego z pięknymi włosami? Otóż, krzem pobudza do aktywności hydroksylazę prolinową, enzym, który jest odpowiedzialny za prawidłową produkcję kolagenu będącego głównym składnikiem tkanki łącznej. Krzem powoduje również dobre nawilżenie skóry, jak i włosów. Jednak krzem to nie tylko krzemionka, ale i wiele innych składników - sole mineralne, w tym potas, flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne czy antywitamina B1, na którą należy zwrócić uwagę. Otóż antywitamina B1 niszczy witaminę B1 jakże potrzebną w organizmie, dlatego trzeba wraz ze skrzypem przyjmować tę witaminę. Gotowe preparaty ze skrzypem polnym zazwyczaj są wzbogacane o ten składnik.

Po pewnym czasie używania skrzypu, przyjmowania preparatów z jego wyciągiem zauważa się wyraźne zmiany w wyglądzie włosów. Jednak na niektóre problemy z włosami nie poradzi nawet długotrwałe przyjmowanie skrzypu – łysienie androgenowe, wypadanie włosów z powodu niedoczynności, czy nadczynności tarczycy, czy także wypadanie włosów poporodowe lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Te właśnie problemy wymagają konsultacji z dermatologiem lub endokrynologiem, bo ziołolecznictwo nie wyleczy poważnych chorób związanych z zaburzeniami pracy hormonów.

Jednak firmy farmaceutyczne coraz rzadziej proponują nam preparaty zawierające w swoim składzie wyłącznie czysty skrzyp – obecnie pojawiają się tam inne zioła działające na skórę, włosy i paznokcie – najczęściej jest to pokrzywa, która oprócz witaminy A i C zawiera sporo składników mineralnych i co ważne: blokuje przemianę testosteronu w DHT, czyli hamuje tak zwane łysienie męskie. Rozmaryn natomiast wpływa na pobudzenie wzrostu włosa – rozszerza bowiem naczynia krwionośne i działa odkażająco na skórę głowy – dzięki czemu likwiduje łupież. W preparatach ze skrzypem polnym, oprócz samego skrzypu będącego poniekąd głównym składnikiem możemy również spotkać w brzozę, lawendę, rumianek, lucernę siewną czy kozieradkę pospolitą.

Skrzyp polny w swoim składzie ma jeszcze jeden bardzo istotny składnik – związki siarki, a bez siarki włosy nie rosną i wypadają. Siarka służy do wytwarzania pewnych aminokwasów w organizmie – organizm, jeśli dostarczy mu się siarkę w jakiejkolwiek postaci, sam tworzy ten aminokwas. Jest jednak jedno ważne zastrzeżenie, o którym nie zawsze znajdziemy informację. Otóż skrzypu polnego nie należy przyjmować w wypadku niewydolności nerek i serca (przy innych schorzeniach tych narządów jest to bardzo pożądane ziółko).

Jeśli z jakichś względów nie chcemy lub nie możemy przyjmować preparatów ze skrzypem doustnie, to na pewno na włosy wspaniale wpłynie stosowanie płukanki z naparu z tego ziółka. Dodać należy jeszcze, że skrzyp nie tylko wpływa na ogólną kondycję włosa i blokuje jego wypadanie, ale również przeciwdziała siwieniu włosów, co dla młodych osób bywa bardzo poważnym problemem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Utrata włosów Kondycja włosów Łupież Biopsja