Jesteś tutaj:

Rodzaje wypadania włosów

Włosy, zarówno te damskie jak i te męskie, stanowią swego rodzaju ozdobę świadczącą nie tylko o charakterze, preferowanym, noszonym na co dzień stylu, ale również o kondycji zdrowotnej. Nic więc dziwnego, że piękne, długie, mocne i lśniące pasma utożsamiane są przez zdecydowaną większość osób ze zdrowiem oraz długowiecznością. Niemniej jednak nie każdego z nas natura w swej hojności zdecydowała się obdarzyć takimi właśnie pasmami. Włosy cienkie, delikatne, pozbawione witalności, blasku, ponadto ze skłonnością do łamania - oto codzienność z jaką zmagać muszą się każdego dnia miliony osób na całym świecie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że „wypadanie wypadaniu nierówne”. Istnieje bowiem kilka, w znacznej mierze różniących się od siebie przyczyn, będących bezpośrednim powodem nadmiernego „buntu” kosmyków.

Przyczyny mechaniczne
Przyczyny mechaniczne procesu wypadania włosów to rodzaje zachowań, jakie powodować mogą zdecydowany spadek poziomu kondycji nawet najzdrowszych, pełnych życia i energii kosmyków.  Do tego typu czynników zaliczamy więc przede wszystkim (zwłaszcza w przypadku kobiet) czesanie włosów w niezwykłe ścisłe kitki zwane również popularnie mianem „końskich ogonów”. Ten właśnie typ - wydawać by się mogło całkiem niewinnej przecież fryzury – sprawia, że włosy stają się osłabione, zaś w niedługim czasie zaczynają wypadać samoistnie. Oczywiście prawdziwym pogromcom kosmyków są tak zwane gumki – recepturki, które z kolei w trakcie próby zdejmowania z włosów, część z nich po prostu… wyrywają.  Ponadto, jeśli już pozostajemy w tematyce typowo damskiej, warto zauważyć, iż kolejną, tuż po ścisłym ściąganiu włosów gumkami, popularną przyczyną mechaniczną jest nagminne przegrzewanie włosów. Przegrzewać pasma możemy zarówno podczas suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza suszarki, jak i w trakcie używania przyrządów o charakterze typowo stylistycznym, takich jak między innymi lokówki czy też prostownice. Niemniej jednak warto zauważyć, że również długotrwała ekspozycja włosów na słońcu – tak tym naturalnym, jak i tym dostępnym podczas odwiedzin w solarium – w znacznej mierze może przysłużyć się do przegrzewania kosmyków. Ponadto do grona przyczyn mechanicznych zaliczamy również chorobę o podłożu psychicznym zwaną tritanomalią. W przypadku osób chorych właśnie na tritanomalię dochodzi bowiem do – niekiedy nawet zupełnie nieświadomego – wyrywania sobie włosów.

Przyczyny zdrowotne
Oprócz przyczyn mechanicznych do czynienia możemy mieć również z całą masą przyczyn zdrowotnych, a więc mówiąc wprost – chorób prowadzących właśnie do nadmiernego wypadania włosów. Wśród takowych, najczęściej spotykanych, warto więc wymienić przede wszystkim łuszczycę, grzybicę, popularny i wydawać by się mogło zupełnie niegroźny łupież jak również łojotokowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia łuszczycy do czynienia możemy mieć z występującymi na skórze głowy, rozległymi strupami. Wspomniane strumy mogą natomiast stać się bezpośrednią przyczyną zabliźnienia się znajdujących się tuż pod nimi, mieszków włosowych. Grzybica skóry głowy, choć również jest chorobą w skutek, której stracić można znaczą część pasm, to jednak nie powoduje ona wypadania włosów, a wyłącznie łamanie się ich kosmyków tuż przy skórze.  W przypadku suchej odmienny łupieżu z reguły problem wypadania włosów po prostu nie występuje, jednak odmienna sytuacja może mieć miejsce w momencie pojawienia się na skórze głowy łupieżu tłustego. Wtedy też dochodzi do sytuacji, kiedy to mieszki włosowe ograniczone zostają przez przylegające do skóry głowy łuski, mają one ograniczone możliwości pobierania życiodajnego tlenu, a ponadto nagromadzone w zbyt dużych ilościach sebum nie jest odprowadzane przez co dochodzi do zalania przez wspomniane sebum, mieszka włosowego. Naturalnie nadmierne ilości wspomnianego łoju skórnego to główny problem mający miejsce w przypadku łojotokowego zapalenia skóry. Wtedy też nagromadzone ilości sebum stają się bezpośrednią przyczyną powstawania ognisk zapalnych, a nawet ciężkich stanów ropnych. W efekcie dojść może do nadmiernego wypadania kosmyków. 

Inne przyczyny
Naturalnie poza wspomnianymi powyżej przyczynami mechanicznymi oraz stanami chorobowymi dotykającymi bezpośrednio skóry głowy, w praktyce do czynienia możemy mieć również z cała masą innych przyczyn o różnorodnym podłożu. Niekiedy włosy mogą wypadać w nadmiernej ilości tuż po zakończeniu okresu letniego, wakacyjnego. Dlaczego się tak dzieje? Otóż w porze wakacyjnej pasma nierzadko narażone są na trwającą zdecydowanie zbyt długo, ekspozycję słoneczną. Również zamoczenie włosów podczas kąpieli w morzu, a więc bezpośrednie działanie zarówno wody słonej jak i chlorowanej (basen), wpłynąć może na osłabienia ich kondycji, a co się z tym wiąże wypadania, do tej pory zupełnie zdrowych, kosmyków. Warto zauważyć, że im włosy jaśniejsze tym ich odporność na wspomniane powyżej czynniki jest niższa. Kolejną z tego typu przyczyn jest często występująca zwłaszcza u kobiet nagminnie stosujących różnego rodzaju diety – anemia. W przypadku wystąpienia anemii dochodzi bowiem do powstawania poważnych niedoborów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, witamin i minerałów. Zwłaszcza braki żelaza, sprawić mogą, iż włosy zaczną się łamać, ich końcówki rozdwajać, a w efekcie kosmyki wypadać będą w nadmiernej ilości. Naturalnie tego typu czynnikiem, niezwykle ważnym w przypadku zachowania zdrowia i urody włosów, jest również cynk. W przypadku powstania niedoborów cynku, oprócz wypadania włosów, dochodzi z reguły do sytuacji, kiedy to włosy „puszą się” i sprawiają nam nie lada problem z rozczesywaniem. Warto więc zadbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie składników takich jak chude mięso, ryby, orzechy, jak i oczywiście niezwykle ważne świeże warzywa oraz owoce.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Utrata włosów Łysienie kobiece