Jesteś tutaj:

Powody wypadania włosów

Wypadanie włosów może być powodowane wieloma przyczynami. Można je podzielić na różne grupy.

Powody wypadania włosów:
•    zdrowotne
•    wynikające z pielęgnacji
•    chemiczne
•    naturalne

ZDROWOTNE:

* Łojotokowe zapalenie skóry
Wśród przyczyn zdrowotnych na pierwszy plan wysuwa się łojotokowe zapalenie skóry. Bardzo często schorzenie narasta powoli i początkowo nie powoduje żadnych problemów oprócz estetycznych – co najwyżej osoba dotknięta schorzeniem początkowo częściej myje włosy. Jednak nasilenie choroby prowadzi do produkcji takiej ilości sebum, ze włosy umyte rano już w południe są tłuste, następny etap to niestety zmiany ropne na skórze, które prowadzą do wypadania włosów. Ranki po ropnych zmianach powodować mogą blizny, na których już nigdy nie wyrosną włosy.

*Łupież
Łupież tłusty to dość częsta przyczyna wypadania włosów. Łupież suchy, czyli ten sypiący się z głowy nie jest przyczyną ich wypadania. Łupież tłusty to łuski ściśle przylegające do skóry włosów. Powoduje to brak możliwości oddychania skóry, gruczoły łojowe również otrzymują fałszywe informacje i często wytwarzają zbyt dużo łoju i bardzo często łupież tłusty łączy się z łojotokiem. Mieszki włosowe, to ważna informacja, pobierają tlen również z powietrza – mówimy wówczas, że skóra oddycha, łupież tłusty utrudnia lub nawet uniemożliwia to ważne dla procesów życiowych włosa oddychanie. To wszystko często kończy się nasilonym wypadaniem włosów.

*Grzybica
Grzybica to choroba zakaźna, nie powoduje ona co prawda wypadania włosów, ale ich łamanie się parę milimetrów nad skórą głowy. Grzybica jest chorobą zakaźną i rozszerza się poprzez kontakt z osobą zarażoną. Nieleczona grzybica może doprowadzać do zmian ropnych na skórze głowy, które powodują blizny pozbawione mieszków włosowych, czyli takie, gdzie nie wyrośnie już nigdy żaden włos. Grzybica, a szczególnie niektóre jej odmiany wymagają nawet leczenia w szpitalu na oddziale zakaźnym.

*Łuszczyca
Łuszczyca to choroba powodująca zmiany skórne mające charakter strupów. Gdy zmiany umieszczą się na skórze głowy wówczas pojawiające się strupy powodują, że znajdujące się pod nimi mieszki włosowe zabliźniają się i włosy tam nie rosną.

*Tritanomalia
Jest to choroba psychiczna, która nie powoduje samoistnego wypadania włosów. Osoba chora po prostu wyrywa sobie włosy z głowy – chory robi to podczas dnia, a gdy próbuje w sposób świadomy powstrzymać objawy choroby, to nie radzi sobie z tym podczas snu, gdy w sposób nieuświadomiony wyrywa włosy – może dojść do zupełnego wyłysienia z tego powodu.

*Choroby jajników
Bardzo często poważne choroby jajników, łącznie ze zmianami nowotworowymi powodują nagłe nasilone wypadanie włosów.

*Choroby tarczycy
Wypadanie włosów powoduje zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. Włosy przy niedoczynności są przesuszone, przypominają siano, nie dają się uczesać, nie dają się nawilżyć, nie daje się ich ratować od zewnątrz. Podobnie dzieje się także w wypadku nadczynności – z tym, że wówczas włosy są tłuste, śliskie.

* Choroby zakaźne i z wysoką gorączką
Po chorobach zakaźnych i tych przebiegających z wysoką gorączką po ok. czterech miesiącach następuje najczęściej nasilone wypadanie włosów. To wypadanie włosów nie wymaga leczenia, po pewnym czasie włosy same powrócą do poprzedniego, normalnego stanu.

*Androgenowe wypadanie włosów
Trudno tu mówić o chorobie. Ale zmiany są w sumie chorobowe – testosteron przy pomocy enzymu 5a- reduktazy zostaje zamieniony w DHT, który powoduje tak zwane łysienie męskie. Dotyka ono także częściowo kobiet.


WYNIKAJĄCE Z PIELĘGNACJI

* Zbyt częste zabiegi fryzjerskie
Zbyt częste farbowanie włosów, robienie trwałej ondulacji lub chemiczne prostowanie powoduje niszczenie i wypadanie włosów. Działają tam bowiem silne środki chemiczne typu perhydrol i amoniak i nie ma możliwości, by nawet najzdrowsze włosy poradziły sobie ze zbyt dużą ilością chemii.

*Tapirowanie, używanie gumek i spinek
Często włosy narażone są na mechaniczne uszkodzenia, gdy są tapirowane, a potem rozczesywane oraz gdy czeszemy je w „koński ogon” – naciągamy je zbytnio, podobnie jak używanie niektórych spinek do układania koków.

*Słońce
Wystawianie włosów na działanie promieni słonecznych, czy też nie krycie ich w solarium grozi ich wypadaniem i nadmierną produkcją sebum prowadzącą do łojotoku, a potem do łojotokowego zapalenia skóry.

*Zły dobór kosmetyków
Źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji powodują problemy z włosami. Często popełniany błąd to używanie szamponu przeznaczonego do włosów tłustych do codziennego mycia głowy.


CHEMICZNE   

* Zatrucie środkami chemicznymi
Kontakt z takimi środkami jak tal (trutka na szczury), arsen i rtęć powoduje wypadanie włosów. Te środki chemiczne nawet w niewielkich ilościach są nie tylko groźne dla zdrowia, ale w efekcie powodują kłopoty z włosami.

*Palenie papierosów
Do organizmu wprowadzane są trucizny, które powodują osłabienie organizmu, dym papierosowy działa również na zewnątrz włosa powodując jego niszczenie, matowienie i wypadanie.


NATURALNE

*Menopauza
Spadek produkcji estrogenów powoduje naturalne osłabienie i przerzedzenie włosów u kobiet i mężczyzn (z tym, że u panów te hormony mają mniejsze znaczenie).

*Po porodzie

Nadprodukcja estrogenów podczas ciąży i ich nagły spadek powoduje u większości młodych mam przejściowe, nasilone wypadanie włosów. Można śmiało stwierdzić, że wypadają wówczas włosy, które nie wypadły podczas ciąży.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Cienkie włosy Stylizacja włosów Higiena Dermatitis