Jesteś tutaj:

Dlaczego wypadają włosy

Włosy to obecnie tylko nasza ozdoba – nadają one charakteru twarzy człowieka, mogą mieć różne kolory, u kobiet najczęściej dochodzi do zmiany koloru za pomocą różnego rodzaju farb. Włosy bardzo rzadko bywają normalne, zazwyczaj mamy z nimi większe lub mniejsze problemy.

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego włosy wypadają? Powodów może być co najmniej kilka… Pierwsza odpowiedź, która się nasuwa brzmi – bo codziennie każdemu człowiekowi, który ma włosy na głowie wypada ich około 100, a wynika to z cyklu życia włosa. Osobom o włosach blond może wypaść nawet 150 włosów, a rudym około 80 - jest to związane z ilością włosów na głowie – blondyni mogą mieć ich dwa razy tyle, co rudzi i o 1/3 więcej niż bruneci – ale włosy blond są cienkie, a pozostałe o wiele grubsze i często wydaje się, że czarnowłosi mają ich więcej na głowie.

Warto poznać cykl życia włosa:
I faza anagenowa – trwa od 2 do 8 lat – w tym czasie włos rośnie. W zależności od tego jak długą ma falę anagenową dana osoba zależy jak długie włosy może zapuścić – przyjmuje się, że średnio jest to około 50 cm w założeniu, że włos rośnie 1,5 cm miesięcznie.
II faza katagenowa – trwa od 2 do 4 tygodni – to faza przejściowa. Łodyga włosa odrywa się od korzenia – włos jeszcze tkwi na głowie, ale już nie rośnie. W głębi mieszka włosowego kształtuje się w tym czasie nowa brodawka, z której wyrośnie nowy włos.
III faza telogenowa – trwa około 2 miesięcy. Brodawka włosa szykuje się do wzrostu nowego włosa, który wypchnie stary – my to odbierzemy, jako wypadanie włosa. Koniec fazy telogenowej oznacza, że zaczyna się cykl wzrostu nowego włosa, koniec tej fazy to początek fazy anagenowej.

Zła pielęgnacja
Jednak istnieje wiele powodów, które objawiają się nadmiernym wypadaniem włosów. Wiele z tych problemów pojawia się z powodu złej pielęgnacji. Oto grzechy główne, jakie popełniamy na naszych włosach:
• używamy zbyt gorącego powietrza do suszenia włosów,
• stosujemy do codziennego mycia szampony bardzo czyszczące włosy i skórę z sebum, co pobudza jego produkcję i może prowadzić do łojotoku,
• używamy do mycia głowy szamponów przeznaczonych dla dzieci, które nie zmywają nadmiaru sebum skutecznie (w wypadku dzieci nie należy używać szamponów dla dorosłych, gdyż działają zbyt silnie na delikatną skórę i włosy dziecka),
• zbyt częste zabiegi fryzjerskie typu – farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie chemiczne, używanie prostownic, lokówek,
• nadmierne wystawianie włosów na działanie promieni słonecznych (dotyczy także solarium),
• mechaniczne uszkodzenie włosów będące wynikiem złych fryzur: niszczy je koński ogon, tapirowanie – jeśli nie zanikły mieszki, włosy po zmianie fryzury odrosną

Niestety, o ile podane powyżej przyczyny mogą być bez problemu usunięte, to niektóre schorzenia skóry głowy powodujące wypadanie włosów są bardzo trudne do usunięcia, a raczej wyleczenia.

Łysienie plackowate 

Najbardziej tajemniczym i niezgłębionym medycznie schorzeniem jest łysienie plackowate. Schorzenie polega na tym, że na owłosionej skórze pojawiają się placki pozbawione włosów w owalnym kształcie. Najbardziej złośliwa forma łysienia plackowatego może pozbawić człowieka wszystkich włosów, czasami na całym ciele. Leczenie jest bardzo trudne i nie zawsze daje dobre efekty. Jest to takie trochę leczenie w ciemno. Często zdarza się, że schorzenie znika samoistnie.

Łysienie polekowe

Istnieje spora grupa leków, które powodują wypadanie włosów – są to przede wszystkim cytostatyki (tak zwana chemia) i leki immunosupresyjne – te leki stosowane są w bardzo różnych schorzeniach, dawniej kojarzyły się głównie z nowotworami. Odstawienie tych leków lub czasami nawet w trakcie kuracji następuję odrost włosów – czasami po cytostatykach odrastają inne – w innym kolorze, znika siwizna, proste zaczynają się kręcić. Podobnie może się dziać po zażywaniu leków leczących tarczycę, zmniejszających krzepliwość krwi, niektórych antybiotyków czy w końcu tabletki antykoncepcyjne – przy tych następuje odrost utraconych włosów przy dalszym przyjmowaniu preparatu.

Łysienie grzybicze

Grzybica to poważne schorzenie skóry – włosy w tej chorobie nie wypadają, ale łamią się u nasady. Najczęściej tworzą się ogniska, które nieleczone rozlewają się na całą skórę głowy. Większość grzybic, jeśli nie są leczone sprawia, że pojawiają się stany ropne powodujące blizny, na których już nigdy nie wyrośnie żaden włos.

Łysienie, jako skutek choroby

Niedoczynność i nadczynność tarczycy powodują wypadanie włosów – przy niedoczynności włosy przypominają siano, są suche, z kolei przy nadczynności zachowują się podobne jak przy łojotoku. Także toczeń rumieniowaty powoduje wypadanie włosów. W wypadku wymienionych schorzeń nie pomogą żadne środki działające na skórę głowy, musi być wyleczone podstawowe schorzenie.

Łysienie typu męskiego

Dotyczy ono głównie mężczyzn – jest to 90% przypadków łysienia u panów. Ale również około 10% kobiet mających problemy z łysieniem dotyka to schorzenie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przemiana testosteronu pod wpływem enzymu na DHT. U mężczyzn łysienie to ma charakterystyczny przebieg – tworzą się zakola i łysieje czubek głowy. Nie wypadają włosy na potylicy. U kobiet to łysienie ma charakter rozlany. Nie można wyleczyć schorzenia, ale można je powstrzymać i doprowadzić do odrostu włosów. Wymaga to jednak stałej i systematycznej kuracji – jej przerwanie powoduje nawrót schorzenia.

Łysienie poporodowe

W czasie ciąży estrogeny zmieniają cykl życia włosa i włosy nie wypadają. Po porodzie spada ilość estrogenów i nagle wiele włosów przechodzi w stan katagenu i dlatego po 2-4 miesiącach następuje ich nadmierne wypadanie (wypadają te, które nie wypadły cyklicznie podczas ciąży).
Istnieje jeszcze sporo innych przyczyn wypadania włosów – kontakt z chemikaliami, czy też Trichotillomania, schorzenie, które polega na wyrywaniu sobie włosów – czasami chory jest zupełnie łysy, wyrywa sobie często również włosy na całym ciele – na przykład pozbawia się brwi i rzęs.
Podane tu przyczyny są najczęściej przyczyną wypadania włosów, ale istnieje także wiele innych - choroby zakaźne, wysoka gorączka, stres.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Regeneracja włosów Łysienie plackowate Farbowanie włosów Higiena Włosy