Jesteś tutaj:

Czy wypadające włosy odrastają

 

 

Osłabione, łamliwe i kruche włosy stanowią sporych rozmiarów problem, na dodatek dotyczący większości z nas. Zapewne nawet Ty sam, niejednokrotnie stojąc przed lustrem ubolewałeś nad faktem, iż pasm z dnia na dzień po prostu… ubywa. W takich właśnie sytuacjach nierzadko zadajemy sobie pytanie: czy one (włosy) kiedykolwiek odrosną? Dziś postanowiliśmy zgłębić ten nurtujący temat i znaleźć odpowiedź na pytanie: czy wypadające włosy odrastają?

Na zadane pytanie, a mianowicie: „czy wypadające włosy odrastają?” w rzeczywistości nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Otóż w praktyce do czynienia mamy z wieloma rodzajami wypadania włosów, zaś każdy z nich posiada inną, charakterystyczną sobie przyczynę. Oznacza to zatem ni mniej ni więcej jak tylko tyle, że odpowiedź na pytanie w zdecydowanym stopniu uzależniona jest od odpowiedzi „a z jakiej przyczyny zaczęły wypadać?”.

Rwąc włosy z głowy, czyli problem „męskiego łysienia”.
Mianem „łysienia męskiego” zwykliśmy powszechnie określać tak zwane łysienie androgenowe. Nazwa „łysienie męskie” swoje korzenie wywodzi zapewne z faktu, iż ten typ łysienia w zdecydowanej większości dotyczyć może mężczyzn, niemniej warto zauważyć, że również kobiety cierpią z powodu utraty włosów w skutek problemu łysienia androgenowego. A co jest bezpośrednią przyczyną omawianego stanu chorobowego? Otóż czynnikiem wywołującym rodzaj łysienia androgenowego jest tak zwany czynnik DHT, 5-alfa-dihodrytestosteron będący jednocześnie końcowym produktem przemiany męskiego hormonu testosteronu. DHT przyczynia się więc do zdecydowanego osłabienia nie tylko kondycji włosów, ale również najważniejszej ich części, a mianowicie mieszków włosowych, które nie są już w stanie samodzielnie tworzyć nowych kosmyków. A jak – w praktyce – wygląda łysienie androgenowe? Ten typ łysienia odznacza się tworzeniem tak zwanych „zakoli” na przedniej części głowy, które w następstwie przesuwają się i atakują dalsze części męskiej skóry głowy. Niestety, „łysienie męskie”, a więc również łysienie najczęściej spotykane, jest jednocześnie najtrudniejszym do wyleczenia problemem utraty włosów. W tym przypadku raczej nie masz więc co liczyć na samoistny odrost włosów. Nie oznacza to jednak, iż nie powinieneś działać. Obecnie na polskim rynku istnieje wiele, różnego rodzaju produktów mających na celu poprawę stanu włosów, również w przypadku, kiedy przyczyną łysienia jest właśnie łysienie typu androgenowego. 

Łysienie plackowate
Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate. To rodzaj łysienia, który w zdecydowanej większości swoim zasięgiem obejmuje ludzi młodych przed ukończeniem 20 roku życia, niemniej zdarza się również, iż z powodu łysienia plackowatego cierpią także osoby nieco starsze. Warto zauważyć, że łysienie plackowate równie dobrze wystąpić może tak na męskiej, jak i na damskiej skórze głowy. Sama choroba objawia się zaś występowaniem na skórze obszarów wyłysienia, przy jednoczesnym zachowaniu zupełnie zdrowych włosów poza obszarem dotkniętym chorobą. Niestety, jak do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny występowania łysienia plackowatego. Niemniej jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, iż pojawienie się choroby ma duży związek z czynnikami genetycznymi. Zdarza się bowiem, że chorobą łysienia plackowatego dotknięte bywają nawet całe rodziny. A leczenie łysienia plackowatego? To, na szczęście, jest jak najbardziej możliwe! Do metod leczenia przynoszących pożądane rezultaty zalicza się więc zwłaszcza leczenie metodą fotodynamiczną UVA oraz metodą PUVA. Odrost włosów jest – niestety - z reguły wyłącznie częściowy, niemniej jednak ten typ kuracji przynosi pożądane rezultaty u połowy pacjentów. Drugim, wartym wspomnienia sposobem leczenia przypadłości łysienia plackowatego jest leczenie przy pomocy DCP bądź też innego rodzaju, alergenów kontaktowych.

Wypadanie włosów w skutek przebytych chorób i ogólnego osłabienia organizmu

Jeśli w ostatnim czasie przebyłeś/-aś chorobę trwającą, co najmniej kilka dnia, której to dodatkowo towarzyszyć mogła wysoka gorączka to nie dziw się, że Twoje włosy… zaczynają po prostu wypadać. Wszystkie choroby odznaczające się powyższymi cechami w sposób zdecydowanie negatywny oddziaływać mogą bowiem na zdrowie pasm, zaś same kosmyki wypadać mogą nawet w czasie do 4 miesięcy po całkowitym wyleczeniu! To jednak nie wszystko. Kolejną przyczyną wypadania włosów może okazać się zła, niedbała dieta uboga w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, witaminy oraz minerały. Do składników, których z całą pewnością nie powinno zabraknąć w codziennej diecie, zaliczamy więc przede wszystkim cynk (niedobory powodować mogą nadmierne wypadanie włosów), żelazo (podobnie jak cynk, jego brak przyczynia się do osłabienia kondycji pasm oraz nadmiernego wypadania) jak również witaminy A oraz E (brak witamin A i E przyczynia się do obniżenia poziomu zdrowia włosów, sprawia, że stają się one podatne na łamanie i zdecydowanie częściej wypadają). Na szczęście jednak pasma, których przyczyną wypadania okazały się po prostu znaczące niedobory pokarmowe, stosunkowo łatwo przywrócić do stanu zdrowia. Z reguły wystarczy bowiem zmiana nawyków żywieniowych. Co w takim razie należy jeść by zagwarantować swoim pasmom zdrowie oraz godną pozazdroszczenia kondycję? Dieta wręcz idealna dla włosów obfitować powinna przede wszystkim w pokarmy takie jak czerwone i białe mięso, owoce morza, ryby, oraz płatki i otręby pszenne, gdyż to właśnie one staną się dla Ciebie bezcennym źródłem wspomnianego już powyżej cynku oraz żelaza. Ponadto do codziennego menu trzeba dołączyć bogate w witaminę A owoce i warzywa, takie jak na przykład brokuły, pomidory, papryka, brzoskwinie czy też soczyste melony.

 

 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Suche włosy Zdrowe włosy Hormony Geny