Jesteś tutaj:

Wygląd włosów

Włosy odzwierciedlają stan naszego zdrowia – potwierdzają to tzw. badania pierwiastkowe, które mówią bardzo dużo o stanie naszego zdrowia. Można zatem śmiało stwierdzić, że kondycja naszego włosa świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Włos zmienia swój wygląd pod wpływem różnych czynników wewnętrznych – niedobory witamin, mikroelementów odbija się na wyglądzie włosów. Reagują one na wszystkie problemy zdrowotne – wysoka gorączka potrafi doprowadzić do wypadania, najczęściej odwracalnego, dużej nawet ilości włosów.

Żeby dowiedzieć się o czym świadczy wygląd włosów, musimy oceniać włosy, które nie były poddawane żadnym zabiegom fryzjerskim typu: trwała ondulacja, malowanie włosów, czy rozjaśnianie. Na opakowaniach płynów i kremów do tych zabiegów często czytamy, że są one przyjazne dla włosów, nie niszczą ich – jest to tylko część prawdy – te środki zawierają najczęściej perhydrol – stężoną woda utlenioną, która w zasadzie niszczy włos. Kosmyki pokryte farbą nie mają właściwości włosów naturalnych – są one zazwyczaj pozbawione blasku, czasami niektóre balsamy dają im chwilowy blask,  wówczas włosy wyglądają ładnie.
Włosy naturalne mają różny wygląd zależy on od tego, czy mamy do czynienia z ich suchą czy przetłuszczoną wersją. Są zwierciadłem naszego zdrowia.  Nie można jednak ich oceniać, kiedy są po agresywnych zabiegach fryzjerskich.

Każdy ma włosy o określonych właściwościach związanych z dziedziczeniem. Rodzimy się albo blondynami, lub szatynami i nie mamy na to wpływu. Nasze włosy mogą być grube lub cienkie – na to też nie mamy żadnego wpływu – widać to najlepiej po tym, jak są dzielone włosy, które kupuje się jako pasemka. Włosy z różnych stron świata są różne i mają wiele właściwości – na przykład hinduskie są grube i ciemne, europejskie delikatne i miękkie. Kondycja włosów przekłada się na ich wygląd i właśnie tu rodzaj włosów ma duże znaczenie - na włosach europejskich, w tym słowiańskich wydaje się, że bardziej widoczne są wszelkie zmiany.

Jeśli włosy są przetłuszczone i zlepione, co świadczy o złej pracy gruczołów łojowych, jest to natychmiast widoczne. Czasami wystarczy zakup odpowiednich kosmetyków, ale są wypadki, gdy to zupełnie nie wystarcza – włosy nie reagują na kosmetyki, a co więcej zaczynają wypadać – takie sytuacje zdarzają się szczególnie często w okresie dojrzewania oraz w czasie menopauzy u kobiet. Niekiedy włosy stają się matowe i łamliwe – może to być objaw grzybicy lub zaburzeń hormonalnych. Zazwyczaj wydaje się, że grzybica powinna dawać jakieś objawy skórne - ale bardzo często takich objawów nie ma, a jedynie nasila się wypadanie włosów, które stają się łamliwe i suche.

Włosy zdrowe powinny być lśniące i nie suche w dotyku. Nie wymagają one specjalnych zabiegów, ale należy dbać o nie  systematycznie, pamiętając że:
- jeśli mieszkamy w mieście lub regionie uprzemysłowionym, to musimy mieć świadomość, że zanieczyszczone powietrze pełne spalin, nieokreślonych substancji chemicznych wpływa na wygląd włosów, które już urosły i tych, które będą rosły, - jeśli chodzimy na basen, a nawet w domu bardzo często myjemy głowę, to chlor osłabia kondycję naszych włosów. Wiele osób z lenistwa nie używa ani odżywek, ani balsamów po umyciu włosów i narzeka, że ich włosy są jak przysłowiowe siano,
-  czasami nie zdajemy sobie sprawy, że ciasna opaska noszona na stałe na głowie powoduje, że niezbyt swobodnie przepływa krew i włosy stają się matowe i zaczynają wypadać, co prawda nie intensywnie, ale za to systematycznie. Podobny efekt daje przypinanie włosów różnego rodzaju spinkami – najbardziej szkodzą te, które samodzielnie trzymają całe włosy (takie z zatrzaskiem).

Włosy bardzo nie lubią wysokich temperatur, lato więc nie jest ich ulubioną porą roku, wszelkie suszarki niszczą je nawet od nasady, zaś lokówki i prostownice są przyczyną matowienia i wysuszenia – takie spalone włosy niezbyt można odratować.

Wszelkie drastyczne diety wpływają bardzo na wygląd włosów – matowieją, wypadają -szczególnie odbija się na nich brak aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Nie słuchajmy znajomych, którzy twierdzą, że już miesiąc się odchudzają w sposób drastyczny, a włosy są ładne. One nie reagują natychmiast na zmianę diety! Efekty niedożywienia pojawią się po trzech miesiącach lub nawet później.

Mamy również problem z wyglądem włosów w sytuacjach od nas niezależnych – często zły wygląd zawdzięczamy chorobom, lekom.

Jak można zatem zadbać o ładny wygląd włosów? Przede wszystkim dobrze się odżywiać i nawilżać – picie wody dla włosów i skóry ma kolosalne znaczenie, sucha skóra i suche włosy wyglądają bardzo źle. Należy uważać podczas opalania, solarium, żeby nie dawkować zbyt dużej ilości promieni naszym włosom, zawsze można założyć czapkę, chusteczkę.

Włosy potrafią dodać urody każdemu człowiekowi – nawet niezbyt ładna osoba z pięknymi kosmykami – zdrowo lśniącymi, dobrze obciętymi bardzo dużo zyskuje. Wiele kobiet wykorzystuje je jako element do zwracania na siebie uwagi u płci przeciwnej – zresztą kobiety z długimi włosami wzbudzają wiele emocji u mężczyzn, więc wygląd włosów ma w tej sferze ogromne znaczenie.

Na wygląd włosów wpływają również czynniki związane z ich kolorem i połyskiem – niewiele kobiet jest zadowolonych z koloru swoich włosów. U Polek zresztą przeważają kolory, które są ciemnym blondem – ale ma on tendencje do „mysich” odcieni. Warto więc nie tyle zmieniać od razu kolor włosów, ale podkreślić ich odcień, wzmocnić go. Jeśli ktoś jest cierpliwy może to zrobić za pomocą płukanek z ziół – efekt ich stosowania pojawi się po kilku tygodniach i będzie w miarę trwały. Niektóre osoby twierdzą, że płukanie włosów ziołami zmieniło kolor ich  włosów na stałe.

Możemy zmienić kolor włosów przy pomocy gotowych, chemicznych szamponów, płukanek do włosów – nie mają one tak sinego działania jak farby, efekt przez nie uzyskany zmywa się po kilku myciach. Niestety, później włosy pozostają matowe i zmęczone.

Wygląd włosów bardzo często decyduje o naszym samopoczuciu i pewności siebie – widać to szczególnie po młodych chłopcach, którzy przedwcześnie tracą włosy. Świadczy też o człowieku, ponieważ zaniedbane włosy widać natychmiast i budzą one odrazę u otoczenia. Bywają osoby, które myją włosy zbyt rzadko twierdząc, że to źle na nie wpływa, co nie jest prawdą. Wszystko zależy od długości włosów – osoba o długich włosach, czesząca je kilka razy dziennie, myjąc je nawet rzadziej niż ktoś, kto ma krótkie włosy, będzie miała ładnie wyglądającą fryzurę. Krótkie włosy wymagają częstszego mycia - gruczoły łojowe wydzielają łój, który rozprowadzony podczas czesania na długich włosach tworzy cieniutką warstwę, z kolei przy krótkich jest to widoczna warstwa tworząca „tłuste” włosy.

Wygląd włosów może świadczyć o naszej rasie lub kulturze – włosy murzyńskie kojarzą się z czarną, mocną skręconą fryzurą. Myśląc o hinduskiej fryzurze od razu kojarzymy czarne i proste włosy, słowiańskie zaś to jasne i gęste, chociaż tych naprawdę słowiańskich spotykamy coraz mniej. Włosy mogą także pokazywać, że ktoś należy do jakiejś subkultury, jest to często ważna manifestacja szczególnie wśród młodzieży. Czasami zamkniętego w sobie nastolatka jedynie włosy pozwalają zakwalifikować do grupy czy subkultury, z którą się identyfikuje.

Włosy, a właściwie ich wygląd, dodają nam lub ujmują witalności. Wyobraźmy sobie osobę z siwymi byle jak obciętymi włosami i tę samą osobę z bujną fryzurą w rudym kolorze. Istnieje nawet takie przekonanie, że wygląd włosów i butów sprawia, że wyglądamy albo elegancko, albo byle jak. Dobrze dobrany kolor włosów to nie tylko ich ładny wygląd, ale również odjęcie lat. Czasami ktoś wcześniej osiwieje i mimo młodych lat, wygląda poważniej. Tymczasem istnieje powszechne przekonanie, że blond kolor odejmuje lat (stąd tak wiele pań maluje włosy na ten kolor). Zależy to jednak od karnacji, stanu skóry i noszonej fryzury.

Na wygląd włosów mogą wpłynąć również preparaty, które mają składniki wpływające na budowę włosa – niezwykle rzadko sięgamy po biotynę – poprawia stan skóry, paznokci i włosów. Nie działa natychmiast, ale po kilku tygodniach zaczyna się wyraźna poprawa stanu włosów. Ich wygląd nabiera zdrowego kolorytu, przestają wypadać, a  przy okazji poprawia się stan paznokci.

Czasami zdrowa dieta i dobra forma nie poprawiają wyglądu włosów. Przyczyna może leżeć w złym wydzielaniu łoju przez gruczoły  na skórze głowy, a na to może wpływać za częste lub za rzadkie mycie głowy, używanie drażniących środków do ich pielęgnacji. Gdy gruczoły pracują zbyt intensywnie mamy za tłuste włosy, gdy za mało - przesuszone i łamliwe. Na jakość włosa wpływa bardzo jego natłuszczenie - co zapewne nie dopuszcza do zbytniej utraty wody.

Tłuste włosy, to nie tylko ich wygląd, ale i zdrowie. Do tłuszczu przyklejają się różne pyły fruwające w powietrzu, niektóre z nich mogą być przyczyną chorób skóry włosów, rozwoju grzybicy i różnych zakażeń skóry, co bardzo źle wpływa nie tylko na wygląd, ale również na kondycję włosów.  

Zazwyczaj wygląd włosów zależy od nas samych – jeśli dobrze się odżywimy, co nie znaczy dużo jemy, ale że mądrze komponujemy posiłki, jeśli włosów nie nagrzewamy, nie męczymy chemią i myjemy w dobrym dla nich rytmie, wówczas mamy doskonałą fryzurę. Włosy nie lubią być chowane pod czapkami, przegrzewane – wchodząc do pomieszczenia, gdzie jest ciepło powinniśmy zawsze zdejmować nakrycie głowy. Pamiętając o tych wszystkich wskazówkach z całą pewnością uda nam się zachować takie włosy, o jakich zawsze marzyliśmy.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Cienkie włosy Zagęszczanie włosów Uszkodzenia włosów Cięcie stożkowe Kok ślubny