Jesteś tutaj:

Włosy łamliwe

Łamliwe włosy pojawiają się na głowie z bardzo różnych przyczyn – czasami są to efekty zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu, niedoborów witamin lub mikroelementów oraz z przyczyn zewnętrznych, takich jak pielęgnacja, wpływ czynników niezależnych od człowieka bądź chorób skóry głowy.

Bardzo często niedobór magnezu i wapnia, to w efekcie łamliwe włosy i paznokcie. Niedobór łatwo uzupełnić choćby zmianą diety lub poprzez zażywanie odpowiednich preparatów. Bardzo często włosy stają się suche matowe pod wpływem niedoczynności tarczycy. W zasadzie różnego rodzaju zaburzenia hormonalne powodują poważne zaburzenia włosów – od przesuszenia i łamliwości poprzez przetłuszczenie i wypadanie. Włosy suche i łamliwe mogą być efektem zbyt małej czynności gruczołów łojowych – wówczas pomaga często Masaż głowy, który mechanicznie pobudza gruczoły łojowe – kiedyś zalecano szczotkowanie włosów (najczęściej minimum 100 razy) każdego dnia – zapewne pobudzał ten zabieg gruczoły i dobrze nawilżone włosy były w lepszej kondycji. Warto, jeśli włosy są bardzo suche i łamią się jak słomka, a zmiana kosmetyków i masaże nic nie zmieniają, zbadać skórę włosy pod kątem grzybicy – kilka odmian grzybicy skóry głowy jest w zasadzie nie widocznych gołym okiem.

Bardzo często niewłaściwa pielęgnacja prowadzi do przesuszenia włosów, rozdwajania się końcówek, „pomagają” w tym nowoczesne suszarki z gorącym strumieniem powietrza. Nie służy włosom wystawianie na słońce, kąpiel w morskiej wodzie albo basenie z chlorowaną wodą. Częste używanie prostownic do włosów lub lokówek niszczy mocno końcówki włosów i ich końcowe części – jeśli nie zadba się o ich nawilżenie mogą nadawać się jedynie do ścięcia.

Zdarza się również, że włosy cienkie i łamliwe są efektem naszego odwodnienia – wiele osób pije za mało wody, a nawet taki suchy „twór” jakim są włosy składa się w 20% z wody – należy pamiętać, że picie w czasie, gdy odczuwamy pragnienie jest to zbyt późna akcja – pragnienie oznacza, że organizm się odwodnił. Włosy suche wymagają bardzo konkretnej pielęgnacji, czasami, jeśli nie możemy samodzielnie pomóc włosom ani w domu, ani w salonie (np. poprzez saunę z maską) musimy udać się do dermatologa. Zastanówmy się, czy nasze problemy z włosami nie wynikają czasem z jakiegoś silnego stresu – nerwowe życie bardzo odbija się na włosach i reakcje są skrajne – albo za suche, albo za tłuste włosy. Kobiety najczęściej przesuszają włosy przez to, że bardzo je męczą zabiegami, typu malowanie czy trwałe ondulacje.

Obecnie, w czasach nadprodukcji żywności, bardzo często chorobą jest anemia z niedoborów żelaza – wynika to ze źle zbilansowanej diety, jedzenia, które jest smaczne, ale nosi miano „śmieciowego” ze względu na małą zawartość składników odżywczych. Włosy reagują również na zatrucie środowiska, na ołów, który na nich osiada na zatłoczonych przez samochody ulicach. Często jedzenie kupowane na otwartych straganach jest nafaszerowane tymi toksycznymi spalinami i o ile owoce możemy umyć i obrać, o tyle drożdżówka z ulicy to przysłowiowa tablica Mendelejewa. Dlatego, jeśli nie chcemy, aby nasze włosy były łamliwe, zastanówmy się nad zmianą stylu i trybu życia oraz spożywania posiłków.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Utrata włosów Zagęszczanie włosów Końcówki włosów Farbowanie włosów Hormony Grzybica