Jesteś tutaj:

Włosy damskie

Włosy od dawien dawna pełniły istotne funkcje. Z jednej strony chronią głowę przed wiatrem czy mrozem, a z drugiej są wyznacznikiem naszej osobowości. Mają również znaczne konotacje kulturowe. Wystarczy wspomnieć, że zakonnice chowają włosy pod welonem, a muzułmanki pokazują je tylko w małżeńskiej sypialni. Z kolei u Indian włosy uchodzą za symbol kobiecości. Ich utrata może być związana z nakazem ścięcia włosów po śmierci bliskiej osoby – to jeden z podstawowych nakazów w wielu religiach i sektach. Biorąc to wszystko pod uwagę nie można się dziwić, że kobiety wyjątkowo dbają o swoje włosy i są z nich dumne.

Włosy damskie są w 97% zbudowane z białka, a w pozostałych 3% z wody. Elementy te odpowiadają za wzmocnienie i odpowiednie nawilżenie poszczególnych kosmyków. Z badań wynika, że włosy są bardzo mocne i elastyczne, przy czym ich wewnętrzną strukturę mogą zniszczyć rozmaite zabiegi oraz używane w nieumiejętny sposób przybory do stylizacji (suszarki, grzebienie i szczotki, prostownice etc.). Jeśli jednak mamy do czynienia z całkowicie zdrowym włosem, to może on się rozciągnąć nawet do 130% swojej pierwotnej długości, po czym wraca do stanu początkowego. Jego zaletą jest również zdolność do absorpcji wilgoci i jej utrzymania we wnętrzu. Zdaniem specjalistów zdrowy Włos może zaabsorbować wilgoć w ilości ponad 50% swojej własnej wagi! Jakby tego było mało, zamoczone pasemko włosów może spęcznieć i powiększyć swoją objętość o 120%! Pod względem anatomicznym włosy damskie nie różnią się od męskich. Ich widoczna część (tzw. łodyga) zbudowana jest z keratyny. Warto w tym miejscu podkreślić, że widoczne włosy są martwe, nie zawierają też żadnych nerwów, mięśni czy naczyń krwionośnych.

Wspomniana łodyga składa się z trzech części, na co składa się: warstwa łuskowata, Kora włosa oraz jego rdzeń.

Warstwa łuskowata składa się z nakładających się na siebie komórek, które chronią wnętrze włosa przed szkodliwym oddziaływaniem czynników mechanicznych, chemicznych i środowiskowych. Odpowiada również za porowatość włosa i absorpcję wody (chroni przed jej nadmiarem). Jeśli omawiana warstwa jest zdrowa, to włosy są lśniące i odbijają światło. Niestety, nadmierne stosowanie preparatów chemicznych, kosmetyków do pielęgnacji, a nawet szczotkowanie czy wycieranie ręcznikiem, może prowadzić do uszkodzenia warstwy łuskowatej. Co gorsze, powtarzające się urazy mechaniczne mogą powodować odrywanie się fragmentów warstwy od łodygi, co skutkuje pozostawieniem odsłoniętej kory lub rdzenia.

Naruszenie kory włosa jest poważnym błędem, bowiem decyduje ona o gęstości fryzury i jej kolorze (zawiera melaninę). Kora składa się z niezliczonej ilości wiązań, których uszkodzenie jest równoznaczne z osłabieniem struktury włosa.

Z kolei rdzeń stanowi wewnętrzną warstwę włosa, zbudowaną z białek. Co ciekawe, osoby, które mają włosy cienkie, mogą być w ogóle pozbawione rdzenia.

Oczywiście, włosy damskie przechodzą przez identyczny cykl rozwojowy jak włosy męskie.

Rozpoczyna się on od fazy anagenowej (wzrostu), która trwa średnio między 3 a 7 lat (w przypadku Azjatek okres ten wydłuża się nawet do 9 lat). Po niej następuje krótkotrwała faza katagenowa, która pośredniczy między wzrostem a spoczynkiem. Ostatnia jest faza telogenowa (spoczynku), czyli okres, gdy Włos jest gotowy do wypadnięcia. Trwa ona zwykle kilka miesięcy.

Włosy damskie mogą mieć skłonność do przetłuszczania, być naturalne, suche lub mieszane. Wszystko zależy od ilości Sebum, które produkują gruczoły łojowe. Kobiety mające problem z tłustymi włosami, cierpią na nadmiar produkcji łoju. Ich skóra i włosy mogą sprawiać wrażenie przetłuszczonych nawet w kilka godzin po umyciu. Nic więc dziwnego, że wymagają częstego mycia; niewskazane jest natomiast dotykanie ich rękami, zbyta częste przeczesywanie palcami lub szczotkowanie. W ten sposób dochodzi do szybszego roztarcia Sebum na całej długości włosów. Aby pozbyć się tej upartej dolegliwości, należy stosować Szampon do włosów tłustych. Po ułożeniu fryzury można ją spryskać sprayem, co tylko usztywni włosy. Tym samym zapobiegnie ich stykaniu się z przetłuszczoną skórą.Na przeciwległym biegunie znajdują się włosy suche, które cierpią na niedostatek wilgoci. Wynika to m.in. z niedostatecznej produkcji Sebum przez gruczoły łojowe, stosowania środków chemicznych, używania suszarek i prostownic, nadmiernego mycia i wystawiania na działanie promieni słonecznych.

Włosy suche są łamliwe, łatwo się kołtunią, a przy tym są dość sztywne. Ich końcówki ulegają rozdwojeniu. Pośrednim stanem wyróżniają się włosy mieszane, które przy skórze są tłuste, ale ich końce – suche. Odpowiada za to m.in. ostre światło słoneczne, długotrwałe nie przycinanie końcówek oraz wykonywane zabiegów, które pozbawiły włosy naturalnej wilgoci. Posiadaczki włosów mieszanych powinny zrezygnować z nadużywania suszarki, przeczesywania ich palcami czy zbyt częstego używania narzędzi do stylizacji fryzur.

Najlepszym rozwiązaniem są włosy normalne, ale w obecnych czasach coraz rzadziej można je spotkać. Są miękkie w dotyku, nie kołtunią się i nie łamią. Wynika to m.in. z tego, że tego typu włosy nie były prostowane, farbowane, ani poddane trwałej ondulacji. Ich posiadaczki stosują też odpowiednią dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Niestety, jak już wspomnieliśmy, tego typu włosy są rzadko spotykane. Większość kobiet boryka się z rozmaitymi problemami. Część schorzeń jest typowa dla obydwu płci, ale niektóre z nich dopadają tylko panie. Tak jest w przypadku łysienia androgenowego typu kobiecego. Polega ono na przerzedzeniu włosów na całej powierzchni głowy.Rzadko kiedy dochodzi do całkowitej utraty włosów. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle około 30. roku życia, ale równie często są zauważalne dopiero po 40 – tce. Poza tym ryzyko wypadnięcia włosów pojawia się zawsze w momencie gwałtownych zmian hormonalnych. Mogą być one związane z zaprzestaniem przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, menopauzą, okresem dojrzewania i urodzeniem dziecka.Inną przypadłością, na którą narażone są włosy damskie i kobiecy organizm jest Hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego (ciemnego, mocnego i szorstkiego). Pojawia się ono twarzy, klatce piersiowej, brzuchu i okolicach sromu. Występowanie hirsutyzmu wiąże się z podwyższonym poziomem androgenów (męskich hormonów płciowych). Zjawisko to może mieć podłoże genetyczne, związane z zaburzeniami hormonalnymi lub ciążą. Niekiedy jest wywoływane przez pewne typy guzów jajnika, nowotworów tarczycy lub raka nerek.

Włosy damskie mogą też nadmiernie wypadać w okresie 2 – 4 miesięcy po narodzinach dziecka. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciąży. Wtedy to cykl rozwojowy włosa ulega zmianie pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenów. Efekt? Kobieta traci znacznie mniej włosów. Jednak po urodzeniu potomka, Estrogeny wracają do poziomu sprzed ciąży, co w naturalny sposób wiąże się ze zwiększoną liczbą włosów przechodzących w fazę spoczynku. Wypada ich znacznie więcej niż zazwyczaj, ale po pewnym czasie (najpóźniej po roku) wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli się tak nie stanie, to trzeba udać się do dermatologa lub trychologa, aby wykluczyć inne podłoże łysienia. Nie da sie ukryc, że włosy stanowią istotny element naszego wyglądu. Kobiety o długich, lśniacych pasemkach przyciagają uwagę wielu mężczyzn. Aby jednak było to mozliwe, muszą one prawidłowo dbać o swoje włosy. Oznacza to nie tylko rozsądne uzywanie kosmetyków pielęgnacyjnych i Podcinanie końcówek, ale również oszczędne stosowanie zabiegów głęboko ingerujących w strukturę włosa. Chodzi przede wszystkim o Farbowanie, rozjasnianie, trwałą ondulację czy prostowanie. Niewskazane jest również narażanie włosów na kontakt z chlorowaną wodą basenową, wodą morską oraz promieniami słonecznymi, ktore wysuszają Pasemka i sprawiają, ze stają sie one kruche i łamliwe. Nie wspominając juz o tym, że pod wpływem promieni słonecznych włosy mogą płowieć i tracic swój naturalny blask.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Wzrost włosów Stylizacja włosów Liszaj mieszkowaty Trwała kwaśna Czarne włosy