Jesteś tutaj:

Włosy a wizerunek człowieka

Od najwcześniejszych lat dzieciństwa wpajano nam, że nie powinniśmy oceniać człowieka po wyglądzie, a zwracać przede wszystkim uwagę na to jakie wartości i cechy charakteru posiada. Z drugiej jednak strony, w myśl popularnego przysłowia: jak Cię widzą tak Cię piszą, każdy z nas chciałby się prezentować jak najlepiej i jak najestetyczniej.

O swój wizerunek zadbać możemy na wiele różnych sposobów, nie tylko poprzez optymalne wyrzeźbienie sylwetki, odpowiednio dobrany strój, ale także poprzez swoje włosy. Przypatrując się dokładniej naszej kulturze oraz jej historii zauważymy, że włosy oraz ich specyficzne uczesanie zawsze odgrywały bardzo ważną rolę – ich wygląd oraz sposób stylizacji niezaprzeczalnie wpływają więc na to, jak postrzegają nas inni.

Włosy w historii
Na kartach historii możemy znaleźć wiele wzmianek na temat włosów.

Były one symbolem statusu społecznego, ich specyficzne uczesanie świadczyło o prestiżu lub o stanie cywilnym, a ich zapuszczenie lub ścięcie nie raz było jednym z elementów inicjacji.

Przykładów tego typu podejścia do włosów nie musimy szukać daleko – już w kulturze słowiańskiej znajdujemy wzmiankę na temat postrzyżyn, symbolicznego rytuału, który wprowadzał dziecko płci męskiej w dorosły świat i oznaczał przejście spod ramion matki pod skrzydła ojca, przejmującego odpowiedzialność za wychowanie swojego potomka.

W wieku siedemnastym natomiast, ogromną popularność na starym kontynencie zyskały sobie rozłożyste, bufiaste peruki, które służyły przede wszystkim celom higienicznym (włosy były bowiem siedliskiem wszy), ale z powodu swojej ograniczonej dostępności stały się także symbolem prestiżu związanego z dworskim życiem oraz szlacheckich pochodzeniem. Mijany na ulicy człowiek w przeważnie białej, kredowej peruce, budził respekt oraz szacunek.

Rodzaj uczesania kobiet w bardzo wielu kulturach, był także bardzo jasnym sygnałem dla mężczyzny, jaki jest stan cywilny panny, która wpadła mu w oko. Inaczej włosy zaczesywały dziewczynki, panny na wydaniu, zaręczone kobiety, żony, matki, a także wdowy. W zależności od szerokości geograficznej rodzaj i znaczenie fryzur były różne, w naszej kulturze jednak największą popularnością cieszyły się warkocze, które zaplatały młódki szukające męża.

Włosy w subkulturze i religii
Uczesanie nie tylko w dawnych latach odgrywało ważną rolę, dzisiaj także bardzo wiele może powiedzieć nam o drugim człowieku. Odpowiednia fryzura jest sposobem na wyrażenie swoich poglądów oraz wskazanie na przynależność do danej grupy, między innymi pośród licznych subkultur.

Charakterystyczną cechą punków jest na przykład pstrokaty i dosyć duży irokez, skinheadów ogolone na łyso głowy, hippisi preferują długie i rozpuszczone włosy, przedstawiciele kultury emo stawiają natomiast na czarną farbę do włosów, długie, opadające na oczy grzywki i ogólny nieład na całej głowie. Fryzurami wyróżniać będą się także metale, gitowcy, goci, rastafarianie i tak dalej – wszyscy oni na ulicach naszych miast niewątpliwie przyciągają uwagę przechodniów.

Jak wspominaliśmy przed chwilą fryzura może świadczyć nie tylko o naszej przynależności do danej kultury lub grupy, ale także religii. Pierwszym, nasuwającym się tutaj przykładem są niezaprzeczalnie Żydzi i ich charakterystyczne i wszędzie rozpoznawalne pejsy. Wyznające judaizm kobiety oraz przedstawicielki islamu muszą natomiast szczelnie maskować nawet pojedyncze kosmyki swoich włosów – w całej okazałości ich fryzury mają prawo oglądać tylko i wyłącznie mężowie lub ewentualnie rodzina.

W okresie średniowiecza natomiast, na ziemiach gdzie panowało chrześcijaństwo, kiedy spotykało się na ulicach ogoloną na łyso kobietę, w ciemno można było strzelać, że została posądzona o czary i w ten dość oryginalny sposób skazana na społeczny ostracyzm i ośmieszenie. Także rastafariańskie dredy posiadały będą w sobie ukrytą symbolikę – ta nietypowa i przyciągająca uwagę metoda plecenia włosów, została zapożyczona bezpośrednio od ludów afrykańskich i symbolizować ma chęć zjednania się człowieka z naturą. Dredy przypominać mają lwią grzywę, który jak wiadomo jest królem wszystkich zwierząt.

Wyraź się fryzurą
Bardzo wiele osób wychodzi z założenia, że jednym z najprostszych sposobów na przyciągnięcie czyjejś uwagi lub zainteresowanie innych samym sobą jest oryginalna, nietypowa, czasami dziwaczna lub odważna fryzura. Poprzez odpowiednie upięcie włosów możesz podkreślić walory swojej urody, wzbudzić kontrowersje lub też uzewnętrznić kilka cech swojego charakteru.

Jak pokazują obserwacje i doświadczenie, osoby, które pewnie i odważnie kroczą przez życie, nie boją się podejmować trudnych decyzji i lubią ryzyko oraz zmiany, o wiele częściej będą poddawały swoje włosy różnorakim eksperymentom, tworząc oryginalne i nierzadko dziwaczne stylizacje.

Natomiast osoby o niskiej samoocenie, zamknięte w sobie i nieśmiałe, starające się jak najmocniej ukryć swoją obecność, będą do tego wykorzystywały nie tylko ubiór, ale także i fryzurę, która będzie prosta, skromna i nierzucająca się w oczy.

Przeprowadzone pod koniec dwudziestego wieku badania pokazują, że w zależności od tego jaki posiadasz rodzaj charakteru (jesteś sangwinikiem, melancholikiem, cholerykiem, flegmatykiem itd.), takie też będziesz dobierał fryzury, stylizacje swoich włosów i pasujące do nich dodatki. Uczesanie pomoże Ci wyrazić także Twoją romantyczną, artystyczną, sportową lub imprezową duszę i da wyraźny znak osobom dookoła Ciebie z kim mają do czynienia.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Przedłużanie włosów Końcówki włosów Kolor skóry Biopsja Biotyna