Jesteś tutaj:

Szczotki do włosów

Najważniejszym przyrządem do pielęgnacji włosów jest szczotka. Powinna zostać wybrana z wielką uwagą, i utrzymywana w nienagannej czystości, tak by nie doprowadzić do niepotrzebnej infekcji. Najlepszy rodzaj szczotki ma włosie ułożone w grupki w rzędach raczej oddalonych od siebie. Środkowe włoski każdej grupy powinny być co nieco dłuższe niż te na zewnątrz okręgu. Szczotki w których całe włosie ma jednakową grubość, lub jest ono bardzo gęsto ułożone, nie docierają prawidłowo do skóry głowy, i nie oczyszczają jej prawidłowo.

Szczotka używana u niemowlęcia powinna mieć długie, miękkie włosie, by nie podrażniać jego bardzo delikatnej skóry głowy. Głównie nadaje połysk włosom, i je zmiękcza. U starszych dzieci można stosować już twardsze szczotki. Dziewczynki i kobiety powinny używać raczej gęstszych szczotek z długim włosiem. Najlepszym rodzajem szczotki dla mężczyzn jest tzw. „szczotka wojskowa” z dość gęstym włosiem. Jeśli jest używana w prawidłowy sposób, usunie z włosów wszelaki brud i ciała obce z włosów, pozostawiając je błyszczącymi i zdrowymi. Nie jest konieczne by mieć kilka szczotek. Jednam dobrze dobrana, używana regularnie szczotka całkowicie spełnia swoje zadanie.

Szczotki druciane są zbyt twarde i nie giętkie by móc ich bezpiecznie używać, choć w przypadku niektórych mężczyzn którzy mają bardzo gęste głosy i grubą skórę głowy, mogą być używane. Jednak nawet najbardziej ostrożnie używana szczotka druciana może wywoływać podrażnienia.
Szczotki, podobnie jak grzebienie muszą być często i skrupulatnie czyszczone. Wiele osób narzeka, że stają się one zbyt miękkie by ich używać po częstym myciu, zwłaszcza gdy używana jest do tego celu gorąca woda. Jeśli szczotka jest płukana w misce z wodą z dodatkiem ałunu, włosie utrzyma swoją sztywność. Letnia woda z dodatkiem amoniaku lub tynkalu dostatecznie dobrze wyczyści szczotkę. Szczotki powinny mieć zanurzone włosie, lecz nie rączkę, w przeciwnym razie może ona zostać zniszczona. Płukać w zimnej wodzie, a w przypadku potrzeby sterylizacji użyć czteroprocentowego kwasu borowego. Suszyć na słońcu, włosiem do dołu.

Szczotkowanie powinno być zawsze wykonywanie dokładnie i bardzo ostrożnie. Dzieci powinny być uczone prawidłowego sposobu dbania o włosy, oraz dumy z ich zdrowego wyglądu.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Regeneracja włosów Zagęszczanie włosów Rozjaśnianie włosów Aromataza Dercos Aminexil Wąs