Jesteś tutaj:

Siwienie

Naszym zdaniem nie jest to kwestia starzenia się. Nie ma w naszym ciele ani jednej komórki starszej, niż 11 miesięcy. Więc jak można rosnąć starym? Ma miejsce degeneracja ciała ludzkiego, ale lata nie postarzają cię w ten sposób. Są ludzie 70 i 80- letni, których organy w badaniach fizjologicznych są w takim stanie, jak u osób o połowę młodszych a osoba w wieku lat 30 może mieć starzejące się ciało.

Jest stare przysłowie które mówi o tym, że chlubą ,młodego mężczyzny jest jego siła, a piękno dojrzałego mężczyzny leży w błysku jego srebrnych włosów. Choć może to być prawda, to jednak siwe włosy dla nikogo nie stanowią powodu do radości. Jednak większość osób traktuje to jako normalną część zmian przychodzących z wiekiem, i nie martwią się tym niepotrzebnie nie przysparzając sobie tym samym nowych siwych włosów.

Naukowy termin opisujący siwienie brzmi canities.
Siwienie włosów może być miejscowe lub na całym ciele, częściowe lub całkowite, czasowe lub stałe. Jest spowodowane zanikiem pigmentu, może być wrodzone, przedwczesne lub związane z coraz większym wiekiem.

Forma starzenia może być fizjologiczna, lub patologiczna.
Każdy włos ma określoną długość życia, po tym czasie oddziela się od brodawki, która również się starzeje; nowa brodawka i nowy włos są produkowane przez stary mieszek włosowy, w ten sposób włosy ciągle rosną. Niektóre autorytety mówią, że degeneracji ulega również dolna część torebki włosowej, jak również i cebulka włosa, pozostaje jedynie górna część torebki i włośnik (korzeń włosa). Później komórki nabłonkowe wyrastają do dołu, odnawiając brodawkę. Proces odnawiania postępuje do czasu odnowienia cebulki włosa i ostatecznie samego włosa. Stary włos jest stopniowo wypychany przez nowy, gdy ten wydostaje się na powierzchnię.

Czasami struktura włosa starzeje się w sposób patologiczny lub przedwczesny, proces dzieje się na całej jego długości. W jednym z nich małe bulwiaste zgrubienia pojawiają się na trzonie włosa w jednym miejscu lub w nieregularnych odstępach na całej długości. Włosy stają się łamliwe i kruszą się pomiędzy tymi naroślami, pozostawiając nierówną, jakby pędzlowatą końcówkę. Narośla to zazwyczaj zgrupowania pigmentu, sprawiające, że włos nabiera wyjątkowo jasnego lub ciemnego koloru. Powoduje to w przypadku występowania na włosach ich bardzo nieciekawy, szpecący wygląd. Ta forma starzenia występuje na całym ciele, najczęściej jednak na brodzie i wąsach. Wykryto ją u wielu niemieckich uczennic. Dla rozwinięcia tej formy zdają się niezbędne pewne predyspozycje – nieprawidłowe warunki, kondycja, lub odżywianie. Równolegle obserwowano wady paznokci i zębów.

Delikatność włosów jest kolejnym rodzajem patologicznego starzenia się włosów. W tym przypadku pęka i łamie się cała substancja włosa, nie tylko na zewnątrz, ale również w torebce włosowej. Najczęściej dotyczy włosów na głowie i brodzie. Włosy są nieregularnie cienkie lub spłaszczone, szorstkie, łamliwe, plączą się, są włókniste. Czasami przyczyną zmian jest sama torebka włosa, gdy włos zakręca się w niej, powodując uzasadnione swędzenie.

Wrodzona forma łysienia najczęściej występuje u albinosów. Występuje również w postaci jako pasemka białych włosów. Nie jest to częsty przypadek. Wygląda na to że jest to wrodzone – część członków pewnych rodzin ma białe pasemko na włosach.
Najczęściej występuje łysienie nabyte. Najczęściej występuje w wieku trzydziestu pięciu lat, jednak w zależności od rodziny może wystąpić wcześniej lub później. Gdy zaczyna się w młodym wieku oznacza łysienie przedwczesne, w wieku średnim jest oznaką procesu starzenia. Jednak tylko niewiele osób osiąga wiek pięćdziesięciu lat nie mając siwych włosów.

Pierwsze siwe włosy najczęściej pojawiają się na skroniach, mogą jednak wystąpić na dowolnej części ciała lub głowy. Czasami najpierw zaczyna siwieć broda, w innych przypadkach natomiast długo utrzymuje swój kolor nawet po całkowitym osiwieniu głowy – najprawdopodobniej dlatego, że broda jest częściej pociągana w trakcie codziennych czynności, a skóra policzków i twarzy nie sztywnieje tak jak skóra głowy. Włosy łonowe i w pachwinach niemal nigdy nie siwieją, a jeśli już to o wiele później niż włosy na głowie. W bardzo rzadkich przypadkach włosy odzyskują swój kolor, tak samo jak mogą również wyrosnąć trzecie zęby.

Zmiana koloru włosa zaczyna się w korzeniu, wzrastający stopień niedobory pigmentu powoduje zmianę koloru włosów na kremowy lub śnieżno biały. We włosie nie występują inne zmiany oprócz utraty pigmentu. Może występować stopniowe łysienie, nie ma jednak potwierdzonego związku między tymi dwoma przypadłościami.

Co powoduje siwienie włosów
Powstawanie siwych włosów jest spowodowane zmianą formacji pigmentu w brodawce. Metchnikoff rozważał zależność utraty pigmentu w związku z komórkami niszczącymi inne komórki. Siwy kolor włosa zależy od kilku czynników: niedoboru pigmentu, właściwego koloru włosa, oraz obecności bąbelków powietrza w korze włosa. Utrata całego pigmentu powoduje idealnie biały kolor włosa. Rola bąbelków powietrza jest dość duża: wypompowanie ich z włosa przywraca mu jego naturalny kolor.

Poznanie przyczyny siwienia włosów i zrozumienie powodów utraty pigmentu sugeruje stosowanie profilaktyki. Po pojawieniu pierwszego siwego włosa nie można co prawda zapobiec całkowicie temu procesowi, można go jednak spowolnić. Jeśli tylko podejmuje się odpowiednie kroki, by zachować młode, zdrowe ciało jeszcze przed pojawieniem się siwych włosów istnieje duże prawdopodobieństwo, że siwe włosy pojawią się później.

Ponieważ choroby i siwe włosy, zwłaszcza w wieku średnim, są silnie ze sobą powiązane, zdrowie fizyczne powinno być w jak najlepszym czasie. Brak należytej o to dbałości jest ważnym czynnikiem wczesnego siwienia. Niedobór minerałów i witamin niezbędnych dla wzorowego zdrowia, młodości ciała i organów wewnętrznych, również obecność słońca, świeżego powietrza, odpoczynku, snu, i tak dalej, niewątpliwie prowadzi do przedwczesnego siwienia. Zmartwienia, smutki, depresje, stany lękowe – czynniki źle wpływające na zdrowie psychiczne – mogą przyśpieszyć proces. Chroniczne bóle głowy, newralgiczność lub inne poważne bóle występujące często, powodujące przemęczenie i brak sił witalnych, na przykład zaburzenia snu, bezsenność, także przepracowanie i problemy finansowe – wszystko to również bardzo przyśpiesza proces siwienia.
Gorączka i wyczerpujące choroby – jak tuberkuloza, anemia, niedożywienie – są częstą przyczyną powstawania siwych włosów.

Przedwczesne siwienie jako cecha rodzinna
Tendencja do siwienia wygląda na najłatwiejszą cechę do odziedziczenia. Jeśli czyjaś matka lub ojciec osiwieli w bardzo wczesnym wieku, jest bardzo prawdopodobne, że dana osoba również wcześnie osiwieje. Matka (lub ojciec) którzy osiwieli w wieku trzydziestu pięciu lat najprawdopodobniej przekażą tę cechę swojej córce lub synowi. Nie ma powodu, by niepotrzebnie rozpaczać nad czymś, co jest nieuniknione i jest normalnym procesem zachodzącym w organizmie.

Włosy siwiejące w czasie jednej nocy
Wiele ludzi może przywołać przypadek przyjaciela lub kogoś z rodziny, kto z powodu wielkiego zmartwienia lub szoku osiwiał w bardzo krótkim czasie. Istnieją również osoby, które osiwiały w czasie dosłownie jednej nocy. Dr Pavey relacjonuje przypadek żołnierza, który dostał pojmany, wsadzony do celi, i pozbawiony ubrania oraz w takim stanie przesłuchiwany. Był bardzo brutalnie traktowany, poddawany torturom, bardzo przerażony. W pół godziny jego czarne włosy zmieniły kolor na całkowicie biały. Dr Lebar z Paryża mówi o przypadku dwudziestotrzyletniego żołnierza, który został wyrzucony w powietrze w czasie eksplozji miny, a następnego dnia kosmyki jego włosów na jednej stronie głowy były białe. Dekoloryzacja nastąpiła na całej długości włosów, zarówno na tych dłuższych jak i bardzo króciutkich.
W tych przypadkach, jak widać szok niezwykłej mocy wywołały zmiany w rdzeniu włosa. Zanotowano również przypadki, kiedy to włosy na jednej połowie głowy straciły kolor, by za kilka godzin lub dni powrócić do naturalnego koloru.

Słyszałem również historię kobiety opiekującej się chorą siostrą, która sama w końcu popadła w melancholię. Jej włosy szubko stały się śnieżnobiałe, jednak w miarę powrotu zdrowia siostry kobiecie tej odrastały zdrowe, piękne, brązowe włosy. W literaturze medycznej zanotowano wiele przypadków, kiedy to z zupełnie niezrozumiałego powodu włosy traciły pigment, lub bąbelki powietrza dostawały się do jego zewnętrznej części (kory), powodując siwienie. Oczywiście gdy włosy siwieją powstają również pewne zmiany w systemie gruczołowym. Gruczoły nadnerczy mają tak wielki wpływ na pigmentację włosów i skóry , zostało udowodnione, że strach, zmartwienie, przemęczenie, choroby i wiele innych niekorzystnych czynników bardzo źle wpływa na te gruczoły. Zazwyczaj w przypadku przedwczesnego siwienia gruczoły nadnerczy mają obniżoną aktywność.

Co można zrobić w przypadku siwych włosów?
Za regułę można przyjąć, że siwe włosy już takie pozostaną. Czasami kolor powraca w mniejszym lub większym stopniu, jednak jest to niezwykle rzadki przypadek, i nie należy szczególnie na to liczyć. Można zrobić wiele by poprawić stan skóry głowy a zatem i stopień odżywienia włosów. Po pierwsze – musi ona być utrzymana w czystości; regularne mycie za pomocą czystego mydła i wody (jak opisane w Rozdziale V) jest najlepsze do tego celu. Należy zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu, a gdy to nastąpi można pomóc za pomocą oliwy z oliwek lub lanoliny (tłuszcz z wełny) nacierać skórę głowy.

Gdy przedwczesne siwienie jest rezultatem generalnie niskiej kondycji, normalny kolor włosów może być odzyskany lub chociaż proces siwienia może zostać zatrzymany jeśli będzie się dbało o zdrowie i polepszało się je w każdy możliwy sposób. Użycie wydzielin wewnętrznych może być pomocne, stosować można na przykład wydzielinę gruczołu nadnerczy lub przysadki mózgowej w minimalnych ilościach pod nadzorem lekarza. Również w przypadkach niedoczynności tarczycy można stosować jej wydzielinę pod nadzorem lekarza.
Płynna wazelina może być wmasowywana w skórę głowy w miejscach, gdzie występują siwe włosy, dwa razy dziennie; da to efekt jeśli generalny stan zdrowia się poprawi. Energiczne czesanie szczotką o długim włosiu rano i wieczorem również może dać bardzo korzystne efekty. Pociąganie włosów, lub masowanie skóry głowy opuszkami palców ma bardzo dobry wpływ na krążenie krwi. Jednak żadna z tych procedur nie będzie miała bezpośredniego wpływu na kolor włosów.

Używanie farb do włosów
Jest tylko jeden sposób, by zmienić kolor siwych włosów jest ich ufarbowanie. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących temu celowi. Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych metod jest użycie farby z orzecha włoskiego. Powstaje ona w skutku zmieszania 40 części otoczek z orzechów włoskich, 5 części ałunu, i pozwolić by połączyło się z 200 częściami oliwy z oliwek. Po usunięciu wody mieszanina jest odcedzana i perfumowana w zależności od życzenia.

Wywar z szałwi również może być stosowany, jego nasycenie zależy od wymaganego efektu. Zazwyczaj łyżka stołowa liści szałwi zagotowana w kubku wody daje satysfakcjonujący kolor. Włosy należy regularnie przemywać wywarem, lub za pomocą namoczonych w wywarze i wmasowanych we włosy, zwłaszcza w skórę głowy.

Innym roztworem służącym farbowaniu włosów jest 1 część kwasu garbnikowego lub kwasu galusowego na 8 części oliwy z oliwek lub gliceryny. W czasie używania farb należy być bardzo ostrożnym by nie używać farm mineralnych. Są co prawda najskuteczniejsze, ale za to mogą być przyczyną problemów jeśli nie zostaną użyte w prawidłowy sposób. Farby roślinne muszą być używane częściej, gdyż są słabsze, ale za to są nieszkodliwe. Jednak mogą wystąpić alarmujące przypadki w przypadku zastosowania pirogallolu, co prawda środka roślinnego, jednak za to bardzo często stosowanego w farbach dostępnych na rynku.
Najwartościowszą farbą jest Perska lub pochodząca ze Wschodu mieszanka sproszkowanej henny i indygo. Te dwie substancje są oddzielnie mieszane z wodą i nałożone na włosy.

Najpierw nakłada się pastę z henny, a po mniej więcej godzinie, gdy włosy nabiorą czerwonego koloru, nakłada się pastę z indygo. Po kilku godzinach włosy są dokładnie spłukane wodą, i mają głęboki, czarny kolor. Jeśli jakakolwiek farba ma być użyta, koniecznie trzeba najpierw dokładnie umyć włosy mydłem nie zawierającym amoniaku i gorącą wodą, by pozbyć się tłuszczu. Potem należy bardzo dobrze wysuszyć włosy i dopiero wtedy można nakładać farbę. Trzeba pamiętać, że farbując siwe lub białe włosy należy wziąć pod uwagę nie do końca pewny efekt koloryzacji – może ona nastąpić w niezwykle szybkim czasie, a co najważniejsze zmiany w pigmentacji włosów i skóry następują równolegle i po ufarbowaniu włosów, można odnieść wrażenie że „coś jest nie tak”.

Najlepiej jednak zaakceptować zmianę koloru włosów. Cokolwiek się z nimi nie zrobi, włosy są siwe, choć ufarbowane. Człowiek wie że one są siwe, nie oszuka sam siebie. Wiele osób wygląda równie dobrze a nawet i lepiej w siwych włosach, niż w naturalnym kolorze, jedynie tylko niektórym zmiana ta nie wychodzi na dobre. Należy dbać o zdrowie i pozwolić włosom mieć taki kolor, jaki nabędą same.

Nie można zaszkodzić włosom stosując proste metody, pomady szampony, etc. które zostały opisane w tej książce. To stosowanie preparatów za pomocą których próbuje się oszukać naturę może być nazwane „igraniem z ogniem”, i wiele głów zostało przy tym „podpalonych” gdy zostały użyte preparaty oznaczane jako „całkowicie bezpieczne”. Nic, co raptownie zmienia naturę nie może być zupełnie bezpieczne. Ta reguła dotyczy wszystkiego stosowanego zewnętrznie jak i wewnętrznie.

Jedną dziwaczną rzeczą w ludzkiej naturze jest to, że słucha się i przestrzega zupełnych głupot jak na przykład natychmiastowe wzbogacanie, lub rady niewykwalifikowanej fryzjerki zupełnie pozbawionej wiedzy na temat specyfików, i fizjologii, a nie słucha się specjalistów w danej dziedzinie. A najbardziej zadziwiające jest, że zupełnie szkodliwe kuracje i rady (kupione za duże pieniądze i w dodatku używane) nigdy nie były by przestrzegane, jeśli polecone przez profesjonalistę.

Czemu jednak na siłę zmieniać naturalne procesy? Bądź taki, jakim stworzyła cię natura! Znajdź swoje najlepsze cechy i uwydatnij je. Żadnych dwoje ludzi nie jest zbudowanych z tej samej gliny, nie jest namalowanych przez naturę tym samym pędzlem. Każda osoba, która chce wydobyć swoje najlepsze cechy powinna zwrócić uwagę na swoje zdrowie i naturalność a będzie wyglądała o wiele lepiej niż ta osoba która jest stworzona „sztucznie”. Należy pamiętać, by starać się być takim jakim zostało się stworzonym przez naturę.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Cienkie włosy Połysk włosów Kolor skóry Czarne włosy