Jesteś tutaj:

Sauna a włosy

Włosy, szczególnie współcześnie, są narażone na wiele złych wpływów – na znacznej powierzchni ziemi powietrze jest zatrute i pełne różnych trujących mikrodrobinek. Poza tym moda nakazuje siwe włosy pokrywać farbą, a współczesne trendy zachęcają młodziutkie dziewczyny do ich farbowania – już szesnastolatki masowo zmieniają kolor swoich włosów.

Efektem tego wszystkiego (plus używanie prostownic, lokówek a także robienie trwałej ondulacji) są najczęściej osłabione, przesuszone i łamliwe włosy. Robi się w pewnym sensie błędne koło – takie włosy są bardziej podatne na środki upiększające i warunki zewnętrzne. W wielu sytuacjach kosmetologia zapożycza pomysły z zabiegów jednych i modyfikując przenosi je na inne – tak było z używaniem pumeksu – kiedyś (wcale nie dawno) służyło tylko do usuwania zgrubiałego naskórka na piętach – teraz peeling, czyli ścieranie zgrubiałego naskórka obejmuje całe ciało.

Sauna to zabieg kosmetyczny znany od wieków w kulturze rosyjskiej czy fińskiej. Oczyszcza i odmładza organizm. Specjaliści od fryzjerstwa wymyślili zabieg analogiczny do sauny, który odmładza i oczyszcza włosy. Temperatura sauny na włosy jest nie większa niż 40 stopni – klient/ka musi mieć przed zabiegiem umyte włosy i to dwukrotnie z użyciem szamponu bez odżywki. Następnie na włosy nakładane są specjalne odżywki – fryzjer dobiera je w zależności od tego, jakie mamy problemy z włosami i jaki jest ich gatunek. Po nałożeniu odżywki, jeśli klient/ka ma długie włosy podpina się je do góry – klientka siada pod urządzeniem, które przypomina stojące suszarki w salonach (to urządzenie jest nieco większe). Urządzenie to zawiera pojemnik na wodę destylowaną. Woda  zamienia się  w parę wodną i nawilża nasze włosy, a dodatkowo jeszcze twarz. Sam zabieg trwa około 20 minut, po jego zakończeniu klient/ka ma spłukiwane włosy na przemian ciepłą i letnią wodą, po to by dokładnie zamknęła się łuska włosa. Po zabiegu można już włosy normalnie wysuszyć, ułożyć.

Wszystkie klienci podkreślają, że po saunie, szczególnie po kolejnych zabiegach (wskazanych jest 4-5), włosy są błyszczące  sprężyste i po prostu wyglądają bardzo zdrowo. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, już dawno zauważono, że pod wpływem ciepła łuski włosa się uchylają. Odżywki zawierają przede wszystkim keratynę i D – pentanol, czyli tzw. witaminę B5, dzięki saunie wnikają te składniki w głąb włosa (jego łodygi), a sama łuska jest mocno nawilżona.

Firmy kosmetyczne próbują namawiać klientów na zakup kosmetyków zastępujących saunę (np. kosmetyki z ceramidami, które dzięki nowoczesnej technologii wnikają w głąb włosa; dokładane są do nich utrwalacze mrożące na chwilkę włosy i zamykające łuskę) - trudno to jednak porównać z sauną.

Można jeszcze skorzystać  (nie we wszystkich salonach) także z sauny ozonowej. Ten zabieg polega na wytworzeniu strumienia jonów ujemnych, czyli tych dobrze działających na cały ustrój człowieka, również na włosy. Dzięki saunie ozonowej i takiemu ciężkiemu strumieniowi jonów jak ona wytwarza pomaga przy koloryzacji i prostowaniu włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Regeneracja włosów Łysienie plackowate Farbowanie włosów Higiena Włosy