Jesteś tutaj:

Rude włoski niemowlaka – skąd się biorą?

Bardzo wiele dzieci, mimo braku podstaw genetycznych ku temu, rodzi się rudych lub o rudawym odcieniu włosków. O ile wśród przodków jednego z rodziców znalazłby się ktoś o rudych włosach, łatwo można tę genetyczną anomalie wytłumaczyć. Co jednak, jeśli nikogo takiego w rodzinie nie ma?

Skąd się biorą rude dzieci?

Rudy kolor wynika z zawartości tzw. płynnej melaniny we włosach. Takie zabarwienie włosów występuje najczęściej w Szkocji i Irlandii. Rude włosy mogą być pewnego rodzaju zabezpieczeniem – gdyż w miejscach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego jasna skóra i jasne włosy absorbują więcej witaminy D ze słońca niż w przypadku osób mieszkających tam, gdzie jest dużo światła i większość populacji jest ciemnoskóra.

Często zdarza się jednak, że dziecko rodzi się nie z typowo rudymi włosami, a jedynie lekko „ryżawymi” przy jednoczesnym występowaniu jasnej oprawy oczu i jasnej cerze. Włosy takie mają zasadniczo kolor blond, jednak w niektórych momentach pod wpływem niektórych rodzajów światła, mogą się wydawać właśnie miedzianorude. Taki odcień rudości bardzo często pojawia się u dzieci, których rodzice są blondynami o jasnejoprawie oczu. W zasadzie przyczyna występowania takiego koloru włosów nie jest dokładnie znana. Można jednak uznać, że jest to w pewnym sensie „skumulowany” gen na jasne włosy, cerę i oprawę oczu, odziedziczony po obojgu rodzicach. Nie musi to jedna oznaczać, że przyszli potomkowie takiego małego miedzianorudego człowieczka również będą mieli ten odcień włosów.

Rudy odcień

Bardzo często, wbrew pozorom, można spotkać dzieci, które maja taki właśnie jasnorudy odcień włosków. Czasem ten kolor po prostu ciemnieje, włoski stają się typowo blond, nawet już po pierwszym „zrzuceniu włosków” przez noworodka.

Na szczęście włoski małych dzieci szybko się zmieniają. Może się więc okazać, że noworodek, który po samym porodzie miał rudy niczym wiewiórka meszek na główce, po kilku dniach zrzuci ten meszek i porośnie blond włoskami.

Czasem proces „zrzucania” rudych włosów trwa nieco dłużej, bywa że i kilkulatki mają jeszcze ten odcień włosów. Taka ich uroda i nic z tym nie jesteśmy w stanie zrobić, dlatego taki odcień należy po prostu zaakceptować.

Często dzieci, które mają włoski koloru jasnego rudego, maja tez piegi oraz bardzo jasna oprawę oczu. Oprawa taka jest dość rzadko spotykana – rzęsy i brwi są wówczas koloru blond, dokładnie takie jak włosy nagłowie. U większości osób właśnie brwi i rzęsy są zwykle o kilka tonów ciemniejsze niż włosy na głowie. W przypadku takich osób o jasnej oprawie, wygląda to niezbyt ciekawie i oczy takie wymagają zwykle mocniejszego makijażu. 

 

Rude - fałszywe?

Wśród społeczeństwa utarł się już krzywdzący stereotyp o tym, że rudy człowiek jest fałszywy. Nie jest to, rzecz jasna, prawdą, a dzieci o rudawym odcieniu włosów są tak jak inne – pogodnymi, wesołymi i przezabawnymi maluchami.

Kwestia dziedziczenia wydaje się być już dość dobrze poznana, w końcu najlepsi naukowcy zajmują się tym od wielu lat. Mimo wszystko jednak, są to zagadnienia nieco trudne do pojęcia dla zwykłego, szarego człowieka. O ile łatwo jest zrozumieć, że rodzice blondyni mają blondwłosego potomka, o tyle trudniej jest już zrozumieć, w jaki sposób u obojga partnerów blondynów może się urodzić dziecko z ciemnymi włosami i ciemna karnacją. I nawet podobieństwo tego typu urody do urody nieżyjącego już krewnego nie wydaje się być przekonujące, a wręcz wydaje nam się nierealne.

Czasami włoski dziecka wydają się być bardziej rude latem – pod słońce niektórym dzieciom włosy płowieją, a niektórym właśnie rudzieją. Wszystko to ma ścisły związek nie tylko z genami, ale także z zawartością melaniny we włosie dziecka. Włosy każdego człowieka naturalnie ciemnieją z wiekiem. Dlatego też, jeśli w rodzinie urodzi się dziecko o włosach w jasnorudym odcieniu, rodzice obawiają się, że po przyciemnieniu włosy staną się jeszcze bardziej rude. Oczywiście może się tak stać, lecz bardziej prawdopodobne jest to, że włoski zmienią odcień na ciemny blond i po prostu dziecko nie będzie miało okresu takiego jak wielu blondynów w życiu – okresu bardzo jasnego, platynowego wręcz odcienia włosów we wczesnym dzieciństwie.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Suche włosy Kolor włosów Wąs Łysienie u dorosłych Włosy