Jesteś tutaj:

Relaksacja skóry głowy a budowa włosa

Z założenia nie jest to tekst techniczny, ponieważ ma on za zadanie podać informacje zrozumiałe dla każdego czytelnika. Jednak jeśli kuracja ma zostać przeprowadzona w sposób skuteczny, istotne jest zrozumienie każdego kroku, który się na nią składa. Z tego powodu ważnym jest, by przeprowadzający kurację miał choćby ogólne pojęcie o strukturze włosów i związanej z nią fizjologii. Poznanie tych zagadnień pozwoli spokojnie podejść do problemów, które dotąd wywoływały obawy, podyktowane niewiedzą.

STRUKTURA WŁOSA

W porównaniu z innymi częściami ciała, jak na przykład mózg, anatomia i fizjologia włosa są stosunkowo proste. Dla ciała – nie dla nas! – włosy są właściwie nieważne. Trzeba to przyjąć do wiadomości, aby zrozumieć, że ciało zawsze traktuje swoje najmniej ważne organy jako swoiste składy zanieczyszczeń, i kiedy w ten sposób traktowana jest skóra głowa, taka akumulacja negatywnie wpływa na porost włosów.

Część włosa, którą widzimy i którą zajmujemy się podczas codziennej toalety, nazywana jest trzonem. Składa się on z materii włóknistej, połączonej z wieloma komórkami barwnymi. Trzon wyrasta z głębi skóry, z jamki mieszka włosowego, który czasem znajduje się tak głęboko, że dosięga do warstwy tłuszczowej skóry właściwej. Taka głębokość korzenia ma na celu ochronę najważniejszej części włosa przed powierzchniowymi otarciami skóry głowy, tak więc trzon można przerwać, nie uszkadzając w rzeczywistości punktu wzrostu. Włosy mogą nadal rosnąć, nawet jeśli cały trzon włosa na powierzchni skóry głowy został uszkodzony. W praktyce stosuje się w pewnych przypadkach Golenie włosów w celu stymulacji ich wzrostu w korzeniu lub punkcie wzrostu.

Korzeń składa się z wielu miękkich komórek, które zdolne są do rośnięcia. Są one umieszczone głęboko, chronione przez warstwę tłuszczową skóry, a także wspomagane przez krew docierającą z arterii. Resztki pozostałe wskutek wzrostu usuwane są przez skuteczne systemy żylne i limfatyczne, których jest w tym obszarze bardzo wiele. Wokół korzenia włosa biegną odgałęzienia centralnego układu nerwowego, które dostarczają energii nerwowej i dają włosom delikatność. Można to tylko wspomóc, lekko masując te obszary opuszkami palców. Wyżej w trzonie włosa, tuż pod powierzchnią skóry głowy, znajduje się więcej odgałęzień, które odchodzą od układu nerwowego współczulnego; te właśnie odgałęzienia mają największe znaczenie z punktu widzenia kuracji.

Badając Włos z każdego punktu widzenia, nietrudno zauważyć, że jest on wspomagany przez energię krwi i nerwową, a odprowadzaniem z niego substancji zajmuje się układ żylno-limfatyczny. Jest to prosty mechanizm, i właśnie w tej prostocie kryje się jego siła; nie ma on właściwie słabych punktów, jeśli utrzymywana jest czystość tak skóry głowy, jak i krwi. Komórki miękkie, najważniejsza część, są bardzo dobrze chronione przed uszkodzeniami, jeśli nie są to uszkodzenia o naprawdę ciężkim charakterze; w normalnej sytuacji komórki te szybko się mnożą i wydłużają, zyskując również Kolor, dopóki nie zaczną wyglądać jak zdrowe włosy.

Po jednej stronie mieszka włosowego usytuowany jest mały mięsień, kontrolowany przez układ nerwowy współczulny. Należy zapamiętać, że część systemu nerwowego aktywowana jest głównie przez emocje. Kiedy jest stymulowana, mięśnie kurczą się i wypychają Włos w górę. To właśnie na podstawie tego procesu mówi się czasem, że pod wpływem silnych emocji Włos się jeży na głowie. Równolegle z tym zjawiskiem występuje jeszcze jedno, nie mniej interesujące – kiedy mięsień kurczy się i wypycha Włos w górę, gruczoł łojowy w pobliżu czubka mieszka włosowego zmuszony jest do opróżnienia, wskutek czego jego zawartość zostaje umieszczona na włosie. Tłusty materiał z wnętrza mieszka jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia włosów, a podobny efekt można wywołać, pociągając skórę głowy i włosy palcami.

Normalne, zdrowe włosy rosną w tempie ok. 1,5 cm miesięcznie, chociaż występują tu pewne indywidualne różnice. Niektórym ludziom włosy rosną bardzo szybko, innym bardzo wolno. Długość życia włosa to około trzy lata, ale słabe zdrowie i brak dbałości o włosy może ją znacznie skrócić. Kiedy wzrost zatrzymuje się, Włos zostaje oddzielony od punktu wzrostu, a trzon wewnątrz mieszka włosowego staje się cienki i słaby, dopóki stopniowo Włos nie zostanie wyczesany lub wyciągnięty z dołka. Ogólnie rzecz biorąc, wypadanie włosów można zauważyć w niektórych porach roku i w określonych partiach skóry głowy, zwykle w pobliżu czubka głowy, gdzie cyrkulacja nie jest na ogół tak efektywna. Kiedy wypada stary Włos, w starym mieszku zaczyna wyrastać nowy, zwykle na większej głębokości. We wczesnych fazach tempo wzrostu jest niskie i zanim Włos stanie się widoczny na powierzchni głowy, może minąć nawet kilka tygodni. Jest to bardzo ważne, ponieważ oznacza to, że kiedy zauważy się nowy Włos, natychmiastowa kuracja przyniesie prawdopodobnie dobre efekty i da duże szanse na stymulację wzrostu. Z drugiej strony, jeśli pozwoli się na postępujące łysienie, Mieszek włosowy może się zamknąć i całkiem przestać działać, a w takim wypadku porost włosów nigdy już nie zostanie przywrócony.

Wszystkie schorzenia włosów należy leczyć natychmiast po ich zauważeniu, ponieważ wszystkie mają znaczny wpływ na mieszek włosa i umieszczone w nim komórki wzrostu. Niebezpiecznie jest czekać w nadziei, że ciało, zdrowiejąc, samo zacznie stymulować porost włosów. Szansa na to jest mała, jako że, jak już wcześniej powiedziano, włosy nie są przez nie uważane za ważną część ciała.
To proste objaśnienie anatomii i fizjologii włosa pozwala łatwo zrozumieć, że jeśli skóra głowy utrzymywana jest w stanie czystości i elastyczności, i dostarcza się jej dużo powietrza i słońca, bardzo pomaga to w stymulacji wzrostu włosów, a także dostaw krwi do nich. Tak naprawdę wszelkie kuracje dla włosów powinno się nazywać kuracjami dla skóry głowy, ponieważ to stamtąd wyrasta każdy Włos. Jeśli tylko krew jest zdrowa i bogata w sole mineralne, ten prosty mechanizm właściwie nie może nie działać.

ELASTYCZNA SKÓRA GŁOWY

Kiedy ciało jest zdrowe, a zwłaszcza kiedy nie ma dużego napięcia emocjonalnego, skóra głowy jest bardzo elastyczna i swobodnie porusza się na położonych pod nią tkankach. W normalnej sytuacji powinna ona być na tyle luźna, żeby można ją było podnieść z czaszki, tak jak np. u psa. Jednak kiedy się tego spróbuje, okaże się, że skóra głowy jest z reguły napięta – nie jest to nic dziwnego. Ma to związek z dostarczaniem i odprowadzaniem krwi, i zapobiega to poruszaniu trzonu włosa za pomocą mięśni włosów. Elastyczność można osiągnąć poprzez ćwiczenia, jednak trudno będzie doprowadzić do pełnej ruchomości (chyba, że skóra ma niedobory tłuszczu). Można by spytać, co jest przyczyna takiego napięcia. Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, jednak można przyjąć, że powodem są albo krótkie włosy, które nie podnoszą skóry, albo napięcie nerwowe spowodowane współczesnym tempem życia. Jednak niezależnie od prawdziwej przyczyny, stan skóry głowy można poprawić przy pomocy następujących ćwiczeń:

Ćwiczenia ze zwijaniem skóry głowy:

Najlepszym sposobem jest położenie palców na skórze głowy i naciskanie jej w kierunku drugiej dłoni, z jednoczesnym formowaniem małych wałeczków. Na początku będzie to trudne, ponieważ palce będą się ześlizgiwać, ale wkrótce sytuacja się poprawi. Ćwiczenie to można przeprowadzać w dowolnym czasie, a będzie ono najskuteczniejsze wtedy, kiedy skóra nie będzie tłusta, ponieważ palce będą się dobrze trzymać. Jednak jeszcze lepiej byłoby poprosić o Masaż inną osobę, zwłaszcza kogoś o mocnych palcach, kto zna się na masażu głowy. Stojąc za pacjentem, masażysta może położyć bardzo duży nacisk.

Zwijanie skóry głowy należy zacząć z tyłu głowy, około poziomu uszu, a samą skórę zawsze trzeba przesuwać w kierunku środka głowy. Stopniowo przesuwamy palce w górę, przez czubek głowy i do czoła, zawsze naciskając w kierunku środka głowy. Okaże się, że niektóre partie skóry są bardziej napięte od innych, i tym należy poświęcić więcej uwagi. Ćwiczenie to można wykonywać w dowolnym momencie, ale trzeba to roić codziennie, a już po tygodniu skóra stanie się luźniejsza.

W miarę postępu kuracji skóra stanie się zauważalnie cieńsza i bardziej elastyczna. Gruba skóra zawsze jest niezdrowa, ponieważ jest ona zatkana złogami kataralnymi lub obcymi; zwiększone odprowadzanie substancji i ruch, związane z masażem skóry, poprawią tą sytuację i sprawią, że skóra stanie się cieńsza. Nie ma potrzeby ostrożnego obchodzenia się z nią w czasie masażu, ponieważ skóra głowy jest dość wytrzymała, jednak u osób wrażliwych może się pojawić towarzyszący ćwiczeniu lekki ból głowy. Na ogół uczucie to znika już po kilku chwilach wykonywania ćwiczenia.
Ruchoma skóra oznacza, że nastąpiła stymulacja korzenia włosa i ze rozpoczęła się walka z problemami włosowymi.

Podnoszenie skóry głowy

Kiedy skóra głowy staje się bardziej ruchoma, kolejnym krokiem jest podnoszenie jej poprzez pociąganie włosów. Osoby dotknięte wypadaniem włosów mogą się tym zmartwić, wiedząc, że Włos wypada przy najlżejszym pociągnięciu, jednak nie ma powodów do obaw. Włos, który wychodzi z korzenia bez problemów, jest pod każdym względem martwy i jego jedynym zadaniem jest wspomaganie

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Łysienie plackowate Trwała ondulacja Czarne włosy Ciąża Grzywka