Jesteś tutaj:

Pielęgnacja włosów dzieci

Wprowadzenie

Dostałam ostatnio kilka e-maili od świeżo upieczonych mam, które pytały o to, jak pielęgnować włosy niemowląt i małych dzieci. Zakres pytań zaczynał się od najlepszego sposobu mycia włosów niemowląt, a kończył na tym jak radzić sobie z takimi problemami, jak ciemieniucha.

Artykuł ten odpowiada na wiele z najpowszechniejszych pytań na temat pielęgnacji włosów niemowląt i małych dzieci.

Płód – etap niemowlęctwa

Jest powszechnie akceptowanym przez społeczność naukową i medyczną faktem, że do szóstego miesiąca ciąży u płodu formują się wszystkie mieszki włosowe i odpowiadające im gruczoły tłuszczowe. Bardzo często płody mają na główkach całkiem bujne włosy. Ich porost widać na sonogramach wykonanych na tym etapie ciąży.

Czasami na tym etapie rozwoju włosów pojawiają się one również na ramionach i plecach. Nie jest to żaden powód do zmartwień.

Istotnym jest, że kolor włosów płodu często różni się od tego, jaki dziecko będzie miało w dalszych etapach życia.

NASTEPNA_STRONA
Meszek pokrywający główkę noworodka
Niektóre dzieci rodzą się całkiem łyse, jednak większość rodzi się z miękkim meszkiem, często jasnego koloru. Meszek jest bardzo miękki, prawie taki sam jak u małych kaczuszek.
Taki meszek na ogół pozostaje na główce przez pierwsze trzy do czterech miesięcy po urodzeniu. Stopniowo jednak wypada (z ogólnie nieznanych przyczyn), a na jego miejscu rosną nowe włosy, generalne bujniejsze i rosną na określony sposób.
Na ogół włosy, które zastępują meszek, mają gładszą strukturę i taki sam kolor, jaki dziecko będzie miało przez całe życie, chociaż nie ma na to stuprocentowej gwarancji.
Warto o tym wspomnieć, ponieważ wielu rodziców niepokoi się meszkowatym wyglądem włosów. Wypadną one i nowe będą wyglądały inaczej.
Dzieci przezywają swój pierwszy rok z niewielką ilością albo w ogóle bez włosów, to oczywiste, że włosy te nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Tak, to prawda, że niektóre dzieci rodzą się całkiem łyse. Nie jest to wcale takie niespotykane, więc jeśli nasze dziecko nie ma włosów, nie ma powodów do paniki.
Pogłoski na temat golenia główki dziecka
Bardzo popularna pogłoska głosi, że jeśli będziemy golić meszek na główce dziecka, włosy urosną grubsze, a nawet zmieni się ich struktura. Nie ma ona żadnych naukowych podstaw; jest całkowicie fałszywa. Powodem takich stwierdzeń może być fakt, że kiedy obcina się krótko włosy, wydają się one grubsze. Naprawdę jednak wcale takie nie są. Tak się po prostu wydaje.
Jest to bardzo popularny mit, wciąż na nowo obalany. Obcinanie włosów usuwa martwe lub rozdwojone końcówki i pozwala włosom wyglądać na zdrowsze i mniej postrzępione, ale nie zmienia ani tempa ich wzrostu, ani ich grubości.
Pielęgnacja włosów niemowląt – powoli, spokojnie i delikatnie
Pielęgnacja niemowlęcych włosów jest stosunkowo prosta. W zależności od tego, jak wiele dziecko ma włosów, mogą one wymagać mycia od czasu do czasu. Można robić to tylko wtedy, kiedy wydaje się to potrzebne i nie musi to być codziennie.
Najważniejszą rzeczą w pielęgnacji włosów niemowląt jest delikatność. Należy unikać naciskania ciemiączka niemowlęcia. Większość niemowląt, a nawet niektóre dzieci do wieku 4-5 lat są wrażliwe na jakikolwiek nacisk na skórę głowy.
Włosy i skórę główki niemowlęcia należy myć bardzo wolno i łagodnie. Przed myciem należy się również upewnić, czy włoski nie są splątane.
Unikaj niepotrzebnego plątania
Pielęgnacja włosów niemowlęcia jest stosunkowo prosta. Niemowlęta generalnie wymagają regularnego mycia. Można to robić wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba – nie musi to być codziennie.
Należy się upewnić, że włoski są porządnie przycięte, tak, by nie wchodziły dziecku w oczy ani uszy i żeby nie robiły się w nich kołtuny. Włoski można przycinać samemu w domu, lub poprosić o to fryzjera. Większość ludzi przez pierwszy rok życia maleństwa woli przycinać mu włoski samemu.

Wady i zalety szamponów dla dzieci

Wielu pediatrów zaleca używanie w pierwszym roku życia niemowlęcia specjalnych szamponów dla dzieci. Nie zawierają one na ogół siarczanów, wykorzystywanych w większości produktów dla dorosłych.
Jednym ze stosunkowo mało znanych zagrożeń powodowanych przez tradycyjne szampony dla dzieci jest balans pH.
Szampony dla dzieci są produkowane tak, by nie szczypały, kiedy dostaną się do oczu, jednak jeśli mają wysokie pH (a większość ma), mogą powodować niepotrzebne plątanie się włosków.
Niezależnie od tego, czy używa się specjalnego szamponu dla dzieci, czy innego rodzaju łagodnego szamponu, ważne, żeby jego pH było zbalansowane. Oznacza to, że współczynnik pH musi wynosić od 4,5 do 6.
Wiele szamponów posiada informację o pH podaną na butelce. Jeśli mamy wątpliwości, trzeba użyć papierka lakmusowego (dostępnego w każdej drogerii), przy pomocy, którego możemy poziom pH sprawdzić sami.
W miarę jak dzieci rosną, ich włosy mogą mieć tendencję uszkadzania się z powodu splątań. Mocne szampony o wysokim pH (7.0 lub większym) częściej powodują plątanie się włosów niemowląt i małych dzieci.

Linie szamponów zaprojektowane dla dzieci
Origins i Bobbi Brown wypuściły na rynek dwie linie produktów do pielęgnacji włosów, zaprojektowane specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.
Obie linie zawierają słabo pieniące się dwufunkcyjne szampony i produkty do kąpieli, pudry beztalkowe, dodatkowo wzbogacone lotony i balsamy do przewijania niemażące się.
Lina Origins jest wzbogacona o specjalne olejki eteryczne, podczas gdy linia Brown zawiera zapach noworodka (?). Linia Origins jest dostępna w każdym sklepie Origins albo innym, który sprzedaje produkty Origins.
Brown zaprojektowała swoją linię po urodzeniu trzeciego dziecka. Ceny oscylują pomiędzy 20zł a 75zł, w zależności od produktu. Produkty te można nabyć w większości sklepów Nieiman Marcus Stores; Bobbi można tez zapytać e-mailem  o lokację sklepu w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, używając formularza AskBobbi na jej stronie internetowej.
NASTEPNA_STRONA

Metoda odchyleniowa mycia główki
Od okresu niemowlęctwa do wieku 4-6 lat najlepiej jest używać tej właśnie metody mycia włosów dziecka. Można ją stosować na wiele sposobów. W przypadku niemowlęcia na ogół najlepiej jest myć włoski podczas kąpieli.
Starszym dzieciom można myć włosy w umywalce.Dziecko trzeba ułożyć na plecach, z twarzą zwróconą ku sufitowi. Można to zrobić w domu, ustawiając wysokie krzesło lub stołek przed umywalką. Można tez trzymać dziecko w ramionach w wannie.  Metoda odchyleniowa jest stosowana w profesjonalnych salonach i sklepach fryzjerskich i gwarantuje, że szampon nie dostanie się do oczu dziecka. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy woda, której używamy, jest letnia (nie gorąca!).
Jeśli myjemy włosy dziecka w umywalce, trzeba jego szyję owinąć ręcznikiem, aby nie dostała się tam piana ani woda. Aby szampon stał się czymś wyjątkowym...Wiele niemowląt i małych dzieci nienawidzi mycia włosów.
Ważne, żeby jak najwcześniej nauczyć dziecko tego, jak ważna jest czystość włosów i skóry głowy. Można to łatwo zrobić, zmieniając mycie włosów w specjalny rytuał – przyjemność dla dziecka.
Jeśli nauczymy naszego maluszka, że mycie jego włosków to wspaniała przyjemność i dodatkowy czas spędzony z mamą lub tatą, na całe życie zapamięta on, jak wiele warta jest pielęgnacja włosów.

NASTEPNA_STRONA

Ciemieniucha

Przez pierwsze miesiące życia u niektórych dzieci może wystąpić ogólne łuszczenie się i zaczerwienienie wokół skóry głowy. Łuseczki mogą być tłuste i żółte. Mogą to również być czerwone lub różowawe skorupowate łatki.

Zjawisko to nazywa się „ciemieniuchą”; u nowonarodzonych dzieci jest ono stosunkowo powszechne.
Tak samo nazywa się zjawisko, w którym zaczerwienienie i łuszczenie się występuje również na twarzy dziecka, za uszami, na czole, brwiach albo na pupie.
U większości dzieci zjawisko to znika samo z siebie w czasie kilku miesięcy i nie trzeba stosować żadnego specjalnego leczenia.
Większość ekspertów twierdzi, że ciemieniucha nie powoduje u dziecka swędzenia ani żadnej innej niewygody.

NASTEPNA_STRONA
Leczenie ciemieniuchy
Na ciemieniuchę może zwykle pomóc mycie włosków dziecka łagodnym szamponem dla dzieci (może nawet częściej, niż zwykle) i szczotkowanie ich bardzo miękką szczoteczką z włosia dla usunięcia złuszczania się. Do usuwania łusek można też użyć gęstego grzebienia.
We wszystkich innych miejscach, gdzie pojawiają się takie same łuski, powinno się używać łagodnego mydła.
Jeśli objawy ciemieniuchy pojawiają się również na twarzy i/lub pupie, trzeba się koniecznie skontaktować z pediatrą. Ważne, by skonsultować z nim użycie jakichkolwiek medycznych szamponów lub kremów kortyzonowych, zanim się je rozpocznie.   
W niektórych przypadkach doktor może przepisać maść zawierającą hydrokortyzon, która zredukuje zapalenie. Może on również polecić stosowanie mocniejszego szamponu antyłojotokowego. Jeśli objawy pogarszają się i trwają dłużej, niż trzy tygodnie, należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Z wiekiem włoski często ciemnieją.

Kiedy niemowlę staje się dzieckiem, jego włoski często zmieniają kolor. Często się zdarza, że włoski bardzo jasne u niemowlęcia z wiekiem stają się o wiele ciemniejsze.
Nie wiadomo tak naprawdę, czemu się tak dzieje, ale istnieje teoria, która głosi, że ma to związek z pigmentem włosów. Mówi ona również, że kiedy komórki pigmentowe stopniowo dojrzewają, zaczynają one produkować więcej pigmentu we włosach dziecka, co z kolei sprawia, że włosy staja się ciemniejsze. Jasne włosy to generalnie włosy, które nie posiadają pigmentu.

Wielu ludzi mówi, że jako dzieci mieli blond włosy, ale ściemniały one z wiekiem. Często się tak zdarza.
NASTEPNA_STRONA
Początek preferencji fryzurowych

W miarę dorastania dzieci zaczynają sobie wyrabiać bardzo zdecydowane zdanie na temat tego, co chcą mieć na głowie. Te preferencje uczesaniowe przetrwają dzieciństwo i pozostaną na resztę życia.       
Preferencje uczesaniowe, które zaczęły się pojawiać we wczesnym dzieciństwie, utrzymają się w okresie nastoletnim i przetrwają do okresu dorosłości.   
Wiele dorastających dzieci kłóci się z rodzicami o to, z jaką fryzurą ma chodzić do szkoły. Na tym etapie rozwoju włosy są głównym czynnikiem określającym osobowość.


Kiedy dzieci zaczynają się interesować własnymi włosami i tym, jak je czesać. Nadchodzi czas, by zachęcić je do przestrzegania całego reżimu dobrych praktyk w dziedzinie higieny włosów. Ważne, żeby pokazać dziecku (kiedy ono tego chce), jak odpowiednio myć i płukać jego włosy.
Dobrze jest również nauczyć je, jak odciskać wilgoć ręcznikiem, rozplątywać włosy, czesać je i szczotkować. Trzeba mu pomóc zbudować dobry plan higieny włosów, aby nauczyło się tego, jak ważne jest, by mieć włosy czyste i uporządkowane.
Zawsze dobrym pomysłem jest rozważenie kupna spinek „przyjaznych włosom”, aby pomóc dziecku utrzymać włosy z dala od twarzy i uniknąć ich plątania się, czy mierzwienia.
Najlepiej jest trzymać się z daleka od spinek z ostrymi ząbkami, ponieważ mogą się one wciąć we włosy i spowodować ich potencjalne uszkodzenia.
Dawanie dziecku wysokiej jakości grzebieni i szczotek i uczenie go odpowiedniej pielęgnacji włosów może wyrobić w nim dobre nawyki pielęgnacyjne, które na pewno mu się przydadzą.

Podsumowanie
Wiele dzieci rozpoczyna życie z małą ilością włosów albo w ogóle bez nich. Jest to na ogół sytuacja przejściowa.
Najważniejsze, o czym należy pamiętać w pielęgnacji skóry głowy i włosów niemowlęcia jest delikatność i powolne, łagodne ruchy. Trzeba unikać jakiegokolwiek nacisku na skórę główki i upewnić się, niezależnie od tego, jakie są włosy dziecka, czy nie ma w nich kołtunów.
Nauczenie niemowlęcia czy małego dziecka, że mycie włosów jest specjalną przyjemnością, pomoże w uformowaniu pozytywnych przyzwyczajeń pielęgnacyjnych na resztę jego życia.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Przedłużanie włosów Utrata włosów Rozjaśnianie włosów Wąs Cebulka włosa