Jesteś tutaj:

Piękne włosy

Każdy z nas ma inne włosy, różnią się one barwą (a dokładniej odcieniem), a także przede wszystkim tym, w jakiej akurat znajdują się kondycji. Na to w jakim są one stanie, ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że dziennie tracimy około 50 – 100 włosów, co jest zjawiskiem całkiem naturalnym, spowodowanym cyklem rozwojowym włosa. Nie wszyscy wiedzą, że choć nasze włosy codziennie wypadają, to na ich miejscu pojawiają się nowe. Tak jest w przypadku zdrowych włosów, jeżeli jednak dzieje się inaczej, to znaczy, że coś jest nie w porządku i powinniśmy się zgłosić do lekarza dermatologa.

Przyczyn, przez które pojawiają się nieprawidłowości w naszych włosach może być wiele. Część jest zupełnie od nas niezależna, a na część mamy sami wpływ. Chcąc mieć piękne włosy musimy przede wszystkim o nie odpowiednio zadbać, używać odpowiednio dobranych środków i narzędzi, a także zadbać o ich prawidłowe odżywianie.
Jak wiadomo kosmetyki do pielęgnacji włosów są oddzielną gałęzią przemysłu kosmetycznego. Co roku firmy kosmetyczne wydają olbrzymie sumy na różnego rodzaju badania i nowe technologie. Przez to jest tak wiele różnych środków, farb, odżywek czy szamponów. Dlatego właśnie często zastanawiamy się nad tym, który z nich wybrać. Specjaliści od włosów ocenią najpierw kondycję naszych włosów, a potem podpowiedzą nam jakich mamy używać kosmetyków.

Do każdego rodzaju włosów przeznaczone są inne ich rodzaje: różne dla włosów normalnych, a inne dla przetłuszczonych. To jest podstawowe kryterium jakim należy się sugerować, przy wyborze środków pielęgnujących. Musimy pamiętać, że najdroższe, nie zawsze znaczy najlepsze (bo płacimy również za koszty reklam i ładne opakowanie). Bardzo łatwo można się o tym przekonać, porównując podane składy na opakowaniach. Wybierając dany środek warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona kilka podstawowych substancji oraz również na to, aby niektórych z nich nie było.

Przede wszystkim chodzi o:

- białka – wzmacniają one nasze włosy, przytwierdzając się do łodygi i wypełniając ubytki, nie ma żadnych doniesień o ich negatywnym działaniu;

- detergenty - są to związki zbliżone w swoim działaniu do mydła, mają właściwości oczyszczające, ale raczej nie powinno się ich stosować ze względu na to, że niektóre z ich składników mogą mieć działanie rakotwórcze i nie pomaga nawet stosowanie przez producentów środków osłabiających ich działanie;

- konserwanty – przedłużają trwałość kosmetyków, a także niektóre z nich mogą zwalczać drobnoustroje, jednak mogą one powodować reakcje alergiczne na naszej skórze;

- lubrykanty – służą one zmniejszaniu tarcia między włosami i działają na nie ochronnie, najczęściej są nimi różne oleje roślinne i silikony; najważniejszym składnikiem stosowanym do produkcji kosmetyków są tak zwane nośniki, dzięki nim przenoszone są aktywne składniki, najczęściej stosowane nośniki to woda, Gliceryna roślinna i alkohol etylowy;

- przeciwutleniacze, które zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem czynników utleniających (mogą być naturalne: witamina A, C, E selen i syntetyczne: BHT i EDTA);

- substancje nawilżające, dzięki którym nasza skóra i włosy stają się bardziej nawilżone;

- substancje zapachowe – w naturalnych kosmetykach są nimi olejki aromatyczne, warto zwrócić uwagę jeżeli na opakowaniu napisane jest „substancje zapachowe”, gdyż najczęściej wtedy są to substancje syntetyczne, które są uważane za najczęstszy powód pojawiających się reakcji alergicznych na skórze.


To tylko niektóre ze składników kosmetyków, bo wyliczono, że jest ich nawet 35 tysięcy! Jednak właśnie na te należy zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze środków pielęgnacyjnych.
Kolejną bardzo ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać chcąc mieć piękne włosy jest odpowiednie odżywianie, tym bardziej, że trzeba wiedzieć, że nasze włosy nie mają możliwości gromadzenia i magazynowania substancji odżywczych. Z tego też względu musimy dostarczać je na bieżąco. Brak niezbędnych mikro - i makroelementów bardzo szybko przełoży się na stan naszych włosów. Aby fryzury były lśniące musimy zadbać o to, żeby nie zabrakło głównie witamin, a także cynku krzemu i żelaza, które są niezbędne do wytwarzania kreatyny – czyli głównego budulca włosów. Wielu ludzi zastanawia się jak dostarczyć te ważne składniki do naszych włosów. Z pewnością najlepiej zrobić to stosując odpowiednią dietę. Wtedy substancje odżywcze są najszybciej dostarczone do naszych włosów wraz z krwią.

Włosom bardzo potrzebne są witaminy:

- A, która sprawia, że szybciej przez włosy przyswajane jest Kreatyna, która jest ich głównym składnikiem budulcowym;

- Witamina E, która jest silnym antyutleniaczem, rozszerzającym naczynia włosowate dzięki czemu krew szybciej krąży, a cebulki są odżywione, powoduje ona również szybszy wzrost naszych włosów i sprawia, że komórki na naszych głowach szybciej się starzeją;

- witaminy z grupy B, które sprawiają, że nasze włosy są lśniące i sprężyste.


Wszystkie te witaminy muszą być dostarczane jak najczęściej, a razem z nimi również odpowiednie mikroelementy. Najpotrzebniejsze dla włosów są: Cynk, jego niedobory mogą powodować wypadanie włosów; miedź jest konieczna, aby nasze włosy się nie odbarwiały i nie zachodziły żadne zbędne procesy we włosach; żelazo - jego niedobory prowadzą do zwiększonego wypadania włosów. Poza nimi jest jeszcze wiele innych ważnych składników, które mają wpływ na prawidłowy rozwój i stan naszych włosów.

Następną bardzo ważną rzeczą jest to, jak pielęgnujemy nasze włosy, jak je myjemy, suszymy i jakich narzędzi używamy. Niewiele kobiet wie, że nawet nieodpowiednie mycie włosów może powodować osłabienie ich struktury. Zbyt mocne wcieranie szamponu we włosy negatywnie na nie wpływa. Podobnie sprawa wygląda z wycieraniem i suszeniem. Specjaliści od włosów podkreślają, żeby jak najmniej używać suszarki, według nich najlepiej, aby włosy schły samoczynnie, dzięki czemu są znacznie zdrowsze, a sztuczne metody osuszania sprawiają, że kondycja naszych włosów jest gorsza. Dobierając sobie fryzurę musimy pamiętać, że musi ona nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim nie może niszczyć naszych włosów. Specjaliści przestrzegają, przed tym, aby nie były one zbyt mocno upięte lub związane, gdyż wtedy bardzo łatwo naruszyć warstwę ochronną, która znajduje się na włosach i jest bardzo delikatna. Trzeba również pamiętać, aby nasze włosy były odpowiednio nawilżone, często bowiem zapominamy, że suche włosy to także chore włosy. Istnieją odpowiednie środki nawilżające, ale poza nimi niezwykle ważne jest również częste mycie głowy. Nie ma reguły jak często ma się one odbywać, może to być trzy razy w tygodniu czy cztery, ale musi ono być prawidłowe i połączone z dobrym spłukaniem szamponu czy odżywki, tak, żeby ich resztki nie pozostawały na włosach i ich dodatkowo nie obciążały.

Chcąc mieć piękne włosy musimy również pamiętać o różnych zabiegach z nimi związanych. Trzeba sobie uświadomić, że Farbowanie, prostowanie czy robienie trwałej negatywnie wpływa na nasze włosy. Do każdego z tych zabiegów potrzebne są różne środki, w których znajdują się substancje chemiczne – niestety, szkodliwe dla naszych włosów. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na zrobienie trwałej, niszczona jest struktura naszych włosów, a wiązania, które znajdują się we włosach zostają przerwane.

Szczególną uwagę musimy zwrócić na nasze włosy w lecie, gdyż są wtedy panują dla nich bardzo niesprzyjające warunki. Najważniejszym z nich jest oczywiście słońce, które bez odpowiedniej ochrony wysusza nasze włosy. Negatywnie na nie wpływają również kąpiele w chlorowanej wodzie, a także w słonym morzu. Właśnie dlatego nasze włosy w tym okresie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i dodatkowego wzmocnienia. Powinniśmy stosować odpowiednie preparaty, ale przede wszystkim mieć zakrytą głowę. Kiedy się opalamy, po powrocie z plaży powinniśmy dokładnie wymyć głowę, w której może się znajdować piasek.
Oprócz częstego mycia włosów musimy również pamiętać o tym, żeby po każdym umyciu nałożyć na nie odżywkę. Jeśli widzimy, że skóra na naszej głowie jest sucha, to możemy również niewielką ilość odżywki wetrzeć w głowę. Bardzo ważne jest, aby następnie bardzo dokładnie ją spłukać, bo inaczej włosy mogą być matowe, a nawet sprawiać wrażenie przetłuszczonych. Lekkie odżywki są bardzo dobre do włosów normalnych i bardzo ułatwiają ich rozczesywanie po umyciu. Odżywki o bardziej intensywnym działaniu powinny być stosowane na włosy suche i mocniej zniszczone. Są dostępne na rynku również odżywki nie wymagające spłukiwania. Ich użycie jest mniej czasochłonne, a ich skład zabezpiecza nasze włosy przed elektryzowaniem się i gorącym powietrzem.

Po zainwestowaniu w kosmetyki warto pomyśleć także o odpowiednich narzędziach do rozczesywania i modelowania naszych fryzur. Wiadomo, że jest ich wiele rodzajów odpowiednich do poszczególnych włosów. Jeżeli nasz włosy są długie, to powinniśmy wybrać dużą, szeroką szczotkę, ale ma ona nam służyć do czesania. Natomiast do rozczesywania na przykład po używaniu suszarki lepsza będzie Szczotka okrągła. Do krótkich włosów zdecydowanie bardziej nadają się węższe szczotki. W sklepach dostępne są również specjalne suszarki, w kształcie szczotki, które mogą się okazać bardzo przydatne jeśli często korzystamy z tego urządzenia. Znacznie skracają one czas suszenia, a dodatkowo od razu również chłodzą nasze włosy, aby zbyt długo nie były narażone na kontakt z gorącym powietrzem. Jeżeli nasze włosy są bardzo kędzierzawe, to szczotki do nich nie będą najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji lepiej wybrać Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Wiadomo, że włosy są naszą wizytówką. To jak wyglądają świadczy o nas samych. Jeżeli o nie odpowiednio zadbamy i się o nie zatroszczymy, to z pewnością będziemy się czuli lepiej, gdyż będą one lśniące i zdrowe. Specjaliści już dawno stwierdzili na podstawie badań, że osoby z ładnymi włosami są bardziej zadowolone ze swojego życia oraz że nie brakuje im pewności siebie. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest pielęgnacja i dbanie o piękne włosy.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Gęste włosy Pasemka Cebulka włosa Biopsja Mężczyźni