Jesteś tutaj:

Mity o włosach

Mit 1: Dokonuj regularnej eksfoliacji skóry głowy za pomocą produktów zawierających kwasy owocowe (AHA), inaczej włosy uwięzną w zatkanych porach i będą rosły pod skórą.
Fakt: Wedle dermatologów produkty z kwasami owocowymi nie są konieczne dla skóry głowy, ponieważ zatkane pory w skórze głowy praktycznie się nie zdarzają. Włos zajmuje całą cebulkę i rośnie z siłą zdolną przebić martwy naskórek. Preparaty zawierające kwasy owocowe działają jak delikatny peeling i sprawiają, że włosy i skóra głowy są doskonale oczyszczone, a włosy lśniące i gładkie i dlatego warto je stosować.

Mit 2: Stres powoduje, że włosy stają się cienkie.
Fakt: Codzienne stresy nie powodują bezpośredniego osłabienia włosów. Powodem takich kłopotów mogą być za to problemy hormonalne i nieprawidłowe odżywianie. Poważny stres, spowodowany np. śmiercią bliskiej osoby, może powodować czasowe wypadanie włosów. Najczęściej jednak skóra głowy odżywa po jakimś czasie, a włosy odrastają. Stres natomiast może powodować niedobory rozmaitych substancji i pośrednio sprawiać, że włosy rosną słabsze i brzydsze.

Mit 3: Jedzenie żelatyny spowoduje, że włosy szybciej urosną.
Fakt: Dermatolodzy nie stwierdzili wpływu spożywania żelatyny na tempo wzrostu włosów. Jednocześnie dawniej zalecano żelatynę jako specyfik pomocny przy kruchych paznokciach, które zbudowane są z tej samej substancji co włosy (keratyny).

Mit 4: Kładzenie się spać z mokrymi włosami doprowadza do grzybicy skóry głowy.
Fakt: Grzybica skóry głowy najczęściej dotyka małe dzieci, których system odpornościowy jest słabszy. Grzybica ta może być przenoszona przez ludzi i zwierzęta, ale mokre włosy nie powodująjej występowania.

Mit 5: Aby włosy nie były Jak siano", powinno sieje myć nie częściej niż dwa razy w miesiącu. W pozostałym czasie wystarczy je spłukiwać i nakładać odżywkę.
Fakt: Dermatolodzy twierdzą, że wydzielina gruczołów łojowych może zjełczeć, jeżeli zbyt długo pozostanie na głowie. Regularne stosowanie szamponu jest konieczne do utrzymania włosów i skóry głowy w zdrowiu i czystości. Aby włosy nie były suche, należy stosować odpowiednie odżywki, w tym te bez spłukiwania.

Mit 6: Aby włosy były gęste i lśniące, trzeba jeść dużo żelaza i protein.
Fakt: To prawda, że niedobór żelaza może powodować wypadanie włosów, jednak nie udowodniono, by jedzenie dodatkowych dawek żelaza wzmacniało włosy. Przede wszystkim, żelaza nie wolno nadużywać, a jego przedawkowanie prowadzi do problemów zdrowotnych. Dzienna dawka żelaza dla kobiet wynosi 15 mg. To samo dotyczy protein: ich brak powoduje zmatowienie włosów, co nie znaczy, że ich nadmiar sprawi, że włosy nagle zaczną lśnić.

Mit 7: Aby włosy rosły, trzeba je codziennie szczotkować sto razy.
Fakt: Nasze prababki musiały szczotkować włosy tak intensywnie, aby usunąć brud i kurz, z którymi nie radziły sobie ówczesne szampony. Dzisiaj mówi się, że takie intensywne szczotkowanie nie jest wskazane. Lepiej wykonywać masaż głowy opuszkami palców, a włosy tylko przeczesywać szczotką z naturalnego włosia, za to nawet kilka razy dziennie.

Mit 8: Im więcej piany, tym lepszy szampon.
Fakt: Ilość piany nie jest adekwatna do efektów działania szamponu. Do niektórych środków higienicznych dodaje się specjalne czynniki pianotwórcze, nie znaczy to jednak, że lepiej myją. Jeżeli jednak podczas pierwszego mycia głowy nie wytwarza się piana, warto powtórzyć mycie, ponieważ oznacza to, że włosy były bardzo brudne.

Mit 9: Im więcej użyjesz szamponu, tym czystsze będą włosy.
Fakt: To tylko strata szamponu. Ilość szamponu, która mieści się w dłoni w zupełności wystarcza na jedno mycie. Przy włosach bardzo gęstych czy bardzo długich ilość ta zwiększy się odrobinę.

Mit 10: Odżywki reperują zniszczone końcówki.
Fakt: Żadna odżywka nie jest w stanie „zreperować" włosa. Może za to wygładzić jego powierzchnię, zamknąć łuski i poprawić wygląd włosów. Najważniejszą rolą odżywek jest zapobieganie uszkodzeniom.

Mit 11: Suche włosy niszczą się od zbyt częstego mycia.
Fakt: Bardziej szkodzi im długi okres niemycia. Naturalne natłuszczenie skóry głowy może zostać zatrzymane i powierzchnia włosa nie jest nawilżana ani chroniona. W rezultacie włosy stają się cienkie, łamliwe i matowe. Włosy niszczą takie zabiegi jak tlenienie, farbowanie, trwała, tapirowanie i szczotkowanie na mokro.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Regeneracja włosów Cienkie włosy Nawilżanie włosów Dermatitis