Jesteś tutaj:

Łamliwe włosy

Nasze włosy stają się łamliwe w kilku sytuacjach – przede wszystkim jest to związane z ich złą pielęgnacją. Warto też pamiętać, że łamliwość może być objawem grzybicy i to często tej o charakterze zakaźnym.

Często dziedziczymy typ i gatunek włosa po którymś z rodziców, na to oczywiście nie mamy wpływu. Jeśli więc nasze włosy są suche, to należy używać dobrych odżywek, tak aby pod łuski, które otwierają się pod wpływem ciepła, dostało się jak najwięcej regenerujących składników. Następnie włosy można polać zakwaszoną wodą (z dodatkiem octu lub cytryny) bądź potraktować je balsamem. Wszystko po to, aby łuski się dokładnie zamknęły. Z całą pewnością taka kuracja  doda nawet suchym włosom odpowiedniego i potrzebnego im blasku. Sprawi też, że łamliwe włosy staną się znacznie bardziej odporne i wytrzymałe.

Niestety, bardzo często łamiące się i bez żadnego połysku włosy, które wyglądają jak przysłowiowe siano, są objawem grzybicy. Znane w Polsce rodzaje grzybicy powodują łamanie się włosów. Pozostają po nich 2 - 4 - milimetrowe kikuty, które są wyjątkowo osłabione, cienkie, a skóra w ich okolicy nosi ślady zmian chorobowych. Jeśli na głowie pojawi się jakakolwiek łuska, czasami przypominająca tłusty łupież, to w jej okolicy na pewno od razu da się zauważyć połamane włosy. Z tym co z nich zostało, należy natychmiast udać się do specjalisty.

Należy mieć świadomość, że włosy zarażone grzybicą powodują bardzo często poważne problemy. Otóż nie leczona grzybica (a zwłaszcza niektóre jej rodzaje) może przejść w formy głębokie, co z kolei powoduje stany ropne w mieszku włosowym przyczyniające się do powstania dużych blizn, na których nigdy nie urosną żadne włosy.Warto podkreślić, że łamliwe włosy mogą być również związane z rozmaitymi chorobami somatycznymi organizmu. Jednymi z nich są nadczynność i niedoczynność tarczycy, które zaburzają podstawowe funkcje życiowe organizmu. Na szczęście, po wyleczeniu głównej przyczyny choroby, znikają też skutki uboczne np. w postaci wypadania włosów spowodowanych ich łamliwością.

Trzeba również dodać, że łamliwe włosy mogą w efekcie skutkować łysieniem. Może być ono spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, lekami i antybiotykami przyjmowanymi w trakcie leczenia dny moczanowej, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, depresji bądź zapalenia stawów. Jeśli więc zauważymy, że w trakcie przyjmowania jakiś medykamentów, nasze włosy stają się słabsze i kruche, to warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym i poprosić o takie leki, które nie wywołują podobnych objawów ubocznych. Na ten niekorzystny czynnik należy też zwrócić uwagę po wyleczeniu wysokiej gorączki, po poddaniu się zabiegowi operacyjnemu lub po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Inną z przyczyn, która ma wpływ na łamliwe włosy jest ciąża, a dokładniej okres kilku miesięcy po porodzie, kiedy to dochodzi do nadmiernej utraty loków. Na szczęście objawy te nie są niczym niepokojącym, gdyż łamliwe i suche włosy szybko wypadają, a na ich miejscu pojawiają się nowe i znacznie mocniejsze. Poza tym częściowe łysienie w tym okresie jest rzeczą zupełnie normalną, gdyż przez dziewięć miesięcy ciąży włosy w ogóle nie wypadają (chociaż powinno ich ubywać codziennie od 50 do 100 sztuk). Nic więc dziwnego, że po porodzie starają się to nadrobić.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Regeneracja włosów Struktura włosa Cebulka włosa Fryzury Diademy