Jesteś tutaj:

Kolory włosów

Mało kto wie, że na naszej planecie nie ma dwóch osób z identycznym kolorem włosów. Wszyscy słyszeli o liniach papilarnych, lecz rzadko kto wie o tym, że podobnie dzieje się z włosami. Włosy ciemne, blond, rude to tylko tak naprawdę bardzo duże uogólnienia. Nasze włosy (naturalne) różnią się od siebie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ o barwie włosów decyduje nie tylko barwnik, ale również cechy dziedziczne i rasowe.

Jeżeli chodzi o same włosy, to najistotniejszy jest Pigment, który występuje w warstwie korowej włosa. To jak jest on rozmieszczony i jakiej wielkości są jego ziarna, decyduje o barwie naszych włosów. Im bardziej skupiony jest Pigment o dużych ziarnach, tym włosy są ciemniejsze. Barwniki w naszych włosach dzielą się na dwie grupy: eumelaninę (melaninę) i feomelaninę. Pierwszy z nich jest to ciemny Pigment. Występuje on w postaci brązowego i czarnego barwnika. Feomelanina (pigment żółto – czerwony) odpowiada za włosy rude i kasztanowe. Na ogół obydwa te pigmenty występują w jednym włosie. W zależności od tego w jakich proporcjach się zmieszają, taki mamy odcień włosów (ciemniejszy lub jaśniejszy). W rzadkich przypadkach, ale jednak zdarza się, że nasze włosy zmieniają swoją barwę. Dzieje się tak pod wpływem czynników zewnętrznych. Największy wpływ ma oczywiście słońce, a raczej jego promienie (UV). Rzadko kto wie, że do czynników redukujących Kolor naszych włosów, należy także Witamina C (jest ona bardzo zdrowa dla ludzkiego organizmu).

Wymienione powyżej oraz inne czynniki powodują, że nasze włosy stają się jaśniejsze. Dzieje się tak dlatego, że blokowana jest produkcja melaniny. Podobnie dzieje się w przypadku siwienia włosów. Jest ono także spowodowane mieszaniną naszych barwników. Może być wywołane przeróżnymi czynnikami takimi jak stres, choroba czy po prostu (a nawet przede wszystkim) wiek. W przypadku siwienia taka barwa jest nadawana włosom już w ich wnętrzu. Można zastosować odpowiednią kurację i wtedy wszystko wróci do normy, o ile oczywiście Siwienie nie wynika z podeszłego wieku.

Naturalne blond włosy występują bardzo rzadko. Dlatego tak wielką popularnością cieszą się jasne farby i szampony do włosów. W obecnych czasach można bowiem bez problemu zmieniać Kolor włosów. We wszystkich drogeriach i marketach dostępnych jest wiele rodzajów różnych preparatów koloryzujących.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Utrata włosów Struktura włosa Gorączka okopowa Hormony Biopsja