Jesteś tutaj:

Kolory włosów

Zabarwienie włosów poprzez wieki
Od zarania cywilizacji kobiety stosowały naturalne zioła i substancje chemiczne, aby zmienić kolor swoich włosów. Rzymskie kobiety używały mikstur jesionu, wodorowęglanu sodu i gaszonego wapna, aby rozjaśnić włosy, natomiast w celu ich przyciemnienia stosowały mieszankę opiłków miedzi i galasu. Teutoni w Niemczech używali tlenku ołowiu, ochrę oraz cynober z mydłem, aby stworzyć sapo, które oczyszczało włosy i farbowało je na czerwono. W Turcji, w czasach cesarstwa bizantyjskiego, kobiety używały dębianki zmieszanej z olejem i białym ołowiem, tworzącej razem czarną masę, którą to, podczas epoki renesansu kobiety utleniały swoje włosy z dodatkiem boraksu i saletry potasowej. Szafran, dziewanna i egzotyczna mirra były także używane do farbowania włosów. W celu uzyskania koloru Titian (czerwony), tak podziwianego w owych czasach, należało zastosować masę wytworzoną z popiołu i ziół. Siarka, glin oraz miód były także stosowane.           

Nadtlenek wodoru stanowiący bazę dla prawie wszystkich obecnych utleniaczy i farb do włosów został odkryty w 1818 i zastosowany po raz pierwszy w 1860 roku kochankę Napoleona II, niejaką Corę Pearl. W mniej więcej tym samym czasie w Królewskim Kolegium Chemii w Londynie, niemiecki chemik Wilhelm von Hofman i jego student, William Henry Peck odkryli smołę powęglową. Von Hofman chciał zsyntezować chininę, ale zamiast tego stworzył ciemny muł, który kiedy rozcieńczony w alkoholu stawał się fioletowy. Ta smoła powęglowa stanowi podstawę farb do włosów używanych dzisiaj. 

Istnieje zadziwiająca ilość odcieni włosów, od pastelowych blond po kruczoczarne lub wibrującą czerwień, pomiędzy którymi możemy odnaleźć każdy wyobrażalny odcień.   

Blond
Włosy blond były cenione od zawsze i często mówi się, że ‘mężczyźni wolą blondynki.’ Wiele dzieci rodzi się z włosami koloru blond, które z wiekiem ciemnieją, tak więc blond włosy zawsze kojarzone były z młodością i niewinnością. Włosy blond były kolorem związanym z atrakcyjnością seksualną, o czym mogą świadczyć pokolenia hollywoodzkich gwiazd tleniących swe włosy na ten właśnie kolor, aby dodać im blasku. Kolor blond może różnić się w swych odcieniach od niemalże białego aż po bogaty, złoty, miodowy kolor. Truskawkowy blond posiada dużą ilość wkomponowanych czerwonych włosów. Słońce w naturalny sposób rozjaśnia włosy, także blond włosy działają w ten sam sposób co opalenizna, uwydatniając atrakcyjność. Kobiety o jasno brązowych lub mysiego często rozjaśniają się w lecie, a efekt ten łatwo jest osiągnąć poprzez farbowanie włosów.

Popielate blond – właściwy jasny odcień. Najczęściej występują we wsch. Skandynawii oraz Europie Środkowej i Wschodniej. Są to włosy prawie pozbawione melaniny (ciemnego barwnika). W skali Fischera-Sallera A-L.       

Ciemnoblond – ciemniejsze odcienie włosów jasnych. W skali Fischera-Sallera M-O.

Brązowe
Brązowe włosy występują w każdym odcieniu od mysiego aż do bogatego, głębokiego kasztanowego brązu – a nawet będącego na skraju czystej czerni. Włosy brązowe często mają różne warstwy odcieni, które nadają włosom głębi oraz wrażenia ruchu. Brązowe włosy towarzyszą wielu odcieniom skóry, od bladego po głęboki oliwkowy kolor, co tworzy różne efekty. Jest to najbardziej wszechstronny spośród wszystkich kolorów włosów i najłatwiejszy do pofarbowania, rozjaśnienia, bądź zabarwienia. Jako, że ten kolor jest w samym środku palety barw, łatwo jest zarówno rozjaśnić je na blond, przyciemnić lub dodać bogatych czerwonych odcieni.   

Średniobrązowe – właściwe brązowe. Czasami mogą wykazywać tendencje do ciemnorudych odcieni. Spotkać je można w całej Europie. W skali Fischera-Sallera R-T.

Jasnobrązowe – pośrednie między włosami ciemno-blond a średnio-brązowymi. Czasami mogą wykazywać tendencję do jasnorudych odcieni. W skali Fischera-Sallera P-Q.

Rude
Historycznie czerwone włosy były uważane za niebezpieczne I zapewne ze względu na fakt, iż były one rzadkością, rudowłosi byli często piętnowani, uważani za wiedzmy lub osoby sprzymierzone z szatanem. Byli uważani za podłych i kłótliwych, a rzymianie określali rudowłosych wojowników starożytnej Brytanii, jako dzikich przeciwników. Takie mniemanie utrzymywało się nadal i na przykład w dziełach sztuki od 1300 roku naszej ery Judasz przestawiany był, jako rudowłosy mężczyzna. W XV wieku Elżbieta I sprawiła, że rude włosy stały się modne, a w późnym XIX wieku prerafaelitańscy malarze sławili w swych dziełach kobiety z długimi puklami czerwonych włosów. Współcześnie rude włosy znów stały się modne i wiele kobiet chce pofarbować lub zabarwić włosy na jeden ze pięknych odcieni czerwonego.    

Rudoblond – popielaty blond z lekką domieszką rudawych odcieni. Najczęściej spotykane w Europie północnozachodniej. oraz w zach. Skandynawii. W skali Fischera-Sallera V-VI.

Czarne
(2) Organiczna substancja używana jako barwnik. ...">pigment to czarna, bądź brązowa melanina, podczas, gdy rudy i żółty kolor włosy produkowany jest przez pigment zwany feomelaniną. W kolorach znajdujących się na pograniczu wymienionych już odcieni występuje mieszanka obydwu tych pigmentów. Ilość pigmentu determinuje intensywność oraz głębię koloru. Pigment znajduje się głównie w korze włosa, oraz w małej ilości w jego osłonce. Cząsteczki melaniny są ziarniste z wyglądu, natomiast cząsteczki feomelaniny są małe i porozrzucane, jest ich też więcej. Pigmenty absorbują ze światła pewnej długości fale lub kolory, inne natomiast odbijają się od nich. Białe włosy nie mają w ogóle pigmentu i odbijają wszystkie promienie docierającego do nich światła, natomiast włosy czarne chłoną światło bez względu na długość jego fali.       

Powiązanie genetyczne
Kolor twoich włosów determinowany przed narodzinami i jest dziedziczony od rodziców, jednakże nie zawsze kolor będzie ten sam, co u nich. To spowodowane jest sposobem, w jaki dziedziczone cechy są przekazywane w genach. Jeśli odziedziczysz gen czarnych włosów po matce i gen włosów jasnych po ojcu, a wiadome jest, że nie możesz mieć obydwu tych kolorów na raz, jeden z tych genów musi być dominujący. Gen czarnych włosów dominuje nad genem włosów jasnych, który z kolei dominuje nad genem włosów rudych. Kiedy odziedziczona cecha jest dominująca, oznacza to, że zawsze się ujawnia, a każdy inny odziedziczony gen pozostaje ukryty. Jednakże ten zamaskowany gen zostaje zapisany i może połączyć się z innymi genami, umożliwiając tym samym jego ujawnienie. Dla przykładu, Ty i twój partner moglibyście oboje mieć czarne lub brązowe włosy, ale jednocześnie posiadając zamaskowany gen włosów rudych. Jeśli wasze dziecko odziedziczy oba geny odpowiadające za rude włosy, będziecie zdumieni gdyż wasze dziecko będzie rudowłose.          

Powiązania z rodzajem skóry
Twój kolor włosów jest także ściśle związany z kolorem twojej skóry. W zasadzie im ciemniejszy kolor włosów tym ciemniejsza skóra. Dlatego też czarnoskóre kobiety prawie zawsze mają czarne włosy, natomiast blondynki mają skórę jasną, nie mówiąc o rudowłosych, których skóra jest najjaśniejsza, ponieważ ich skóra zawiera bardzo mało melaniny. Wyjątkiem jest uderzająca kombinacja bladej (czasami piegowatej) skóry oraz głębokich brązowych lub czarnych włosów u Celtów. Bardzo rzadko, czarnoskórzy ludzie mieszanej rasy mogą mieć włosy blond bądź rude.  

Albinosi to ludzie, których ciało pozbawione jest normalnych pigmentów, melaniny i feomelaniny. Skóra tych ludzi jest niesamowicie blada, oczy są różowe, a włosy kompletnie białe. Albinosi mogą być każdej rasy, a gen powodujący albinizm jest recesywny także rodzice dziecka albinosa mogą mieć całkowicie normalne zabarwienie skóry. Jeśli albinos weźmie ślub z kimś o normalnym zabarwieniu skóry ich dzieci nie będą albinosami (jednak będą posiadać gen recesywny). 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Przedłużanie włosów Wzrost włosa Cebulka włosa Biopsja