Jesteś tutaj:

Jak rozluźnić napiętą szyję

Napięcie nerwowe niezwykle łatwo przekłada się na ucisk w mięśniach, co sprawia, że jest w stanie je wykryć każdy szkolony masażysta. Właściwie „wychodzi ono na spotkanie” dłoniom, więc zdarza się, że masażysta wykrywa takie napięcie jeszcze zanim znacznie wpłynie ono na pacjenta. Jednak zdolność wykrywania tego napięcia przychodzi z czasem, chyba że dłonie są niezwykle wrażliwe na dotyk. Prawdziwymi mistrzami w tej dziedzinie stają się na ogół niewidomi, którzy zawodowo zajmują się masażem.

Nie udało się jak dotąd wyjaśnić, dlaczego napięcie o charakterze nerwowym przekłada się na ucisk w mięśniach, zwłaszcza mięśniach szyi, jednak lekarze „dotykowi” spotykają się z nim na tyle często, że powstały nawet specjalne techniki diagnozy i leczenia. Na ogół nie poznają się na nim lekarze, których interesuje jedynie napięcie tych mięśni, które znajdują się ponad najważniejszymi organami ciała.

Nienaturalne spięcie mięsni szyi i ramion bardzo szybko wpływa na niektóre funkcje ciała. Po pierwsze, ograniczony zostaje przepływ krwi tętniczej i żylnej do i z mózgu, co powoduje przekrwienie, bóle głowy i problemy z koncentracją. Jeśli trwa to kilka miesięcy, często okazuje się, że pacjent zaczyna cierpieć na wyczerpanie nerwowe, co może szybko doprowadzić do łysienia.

System krwionośny nie jest jednak jedynym systemem, na który takie napięcie ma wpływ; ograniczone zostaje również działanie dwóch bardzo ważnych nerwów, konkretnie nerwu błędnego i przeponowego. Jednym z powodów tego zjawiska jest naciskanie napiętych mięśni na arterie przebiegające w pobliżu tych nerwów, a więc nadmierną stymulację nerwów przez ciągłą pulsację. Niezależnie od powodu jednak, skutki są oczywiste, a jednym z nich jest częste występowanie astmy z powodu przeciążenia nerwu przeponowego. Nerw błędny, którego rozgałęzienia sięgają do większości najważniejszych organów klatki piersiowej i brzucha, również nie może z powodu takiej stymulacji pracować normalnie, co powoduje, że serce, brzuch, a nawet jelita mogą nie działać jak powinny – a wszystko to z powodu napięcia w szyi.
Oznacza to, że sztuczne napięcie w mięśniach szyi, spowodowane przez reakcję ciała na emocje, może być czynnikiem powodującym problemy z włosami, astmę, bronchit, schorzenia serca i natury gastrycznej, a także wiele pomniejszych objawów tych poważnych problemów.
Napięcie to nazywane jest sztucznym, ponieważ może ono zostać szybko usunięte dzięki umiejętnej manipulacji. Jest jednak również prawdziwy rodzaj napięcia, który niełatwo wyleczyć. Jest ono powodowane przez zmiany w górnych kręgach szyjnych kręgosłupa; schorzenie to występuje o wiele powszechniej, niż by się mogło wydawać. Kości te są małe i delikatne, nie potrzeba więc dużej siły, żeby je uszkodzić – najczęściej dotyka to dwóch górnych kości. Zmiany kręgosłupa powodują o wiele poważniejsze napięcie w otaczających mięśniach, niż w przypadku czynników natury emocjonalnej, a co za tym idzie, również objawy są poważniejsze. Co więcej, nerwy kręgosłupa mogą być uciskane przez ściśnięte tkanki w miejscu, w którym wychodzą z kręgosłupa, co skutkuje zapaleniami nerwów, a w niektórych wypadkach również paraliżem, zwłaszcza ramienia i ręki.

Trzecim z najczęściej spotykanych powodów napięcia jest formowanie się pokładów reumatoidalnych wokół tkanek szyi, na ogół w bliskim otoczeniu kręgosłupa i jego nerwów.

Zgodnie z anatomią, pokłady te nie powinny wchodzić w drogę żadnym „dostawom” nerwowym skierowanym w górę, do twarzy i głowy, ale każdy, kogo dotyczy ten problem, szybko zauważy, że jest dokładnie odwrotnie. Reumatyzm szyi może powodować ciężkie bóle głowy, nerwoból twarzy, a nawet spowodować schorzenia uszu. Wchodzi on w drogę impulsom nerwowym płynącym do stawu ramieniowego, a nawet może dotrzeć do palców. Jest wiele różnych powodów, które pokazują, że cały kłopot pojawia się razem z krystalicznymi pokładami wokół nerwu.

NAPIĘCIE NERWOWE
Czysto nerwowa forma napięcia może być rozładowana dzięki ćwiczeniom relaksującym i użyciu pewnych aplikacji wodnych. Korzyści przyniesie stosowanie następującego systemu:
Kręcenie głową
(1)    Kręcić głową wkoło, najszerzej jak to możliwe, w prawo, a następnie w lewo. Ruchowi temu często towarzyszą różne chroboty i trzaski, ale to nic niebezpiecznego. Niektóre osoby czują również zawroty głowy; należy w takich wpadkach zmieniać kierunek obrotów.
(2)    Odchylić głowę do tyłu tak mocno, jak tylko się da, potrzymać ją tak przez sekundę, a następnie tak mocno, jak to tylko możliwe, nachylić ją do przodu. Powtórzyć to ćwiczenie dziesięć razy. Ruch ten pomoże odzyskać równowagę.
(3)    Stojąc w pozycji wyprostowanej, kręcić głową na boki, próbując patrzeć przez ramię. W czasie tego ćwiczenia powinno być odczuwalne lekkie napięcie mięśni.
(4)    Z pochylonym podbródkiem próbować dotknąć ramienia uchem. Ćwiczyć tak na prawej stronie, a potem na lewej.
Ćwiczenia te wykonujemy za każdym razem, kiedy szyja wydaje nam się spięta. Dla rozluźnienia dobrze jest kręcić głową między każdymi dwoma ćwiczeniami. Jeśli wykonywanie ćwiczeń powoduje duże zachwiania równowagi, należy to czynić w pozycji siedzącej.

ZMIANY W KRĘGOSŁUPIE
Kiedy problem powodowany jest przez zmiany w kręgosłupie, niemal zawsze wymagana jest interwencja profesjonalisty, chociaż zdarzają się przypadki samoczynnego wyzdrowienia. Naturopata przyjmuje zwykle metodę leczenia, którą można by nazwać zmodyfikowaną osteopatią.
Najpierw wszystkie okoliczne mięśnie zostają rozluźnione przy pomocy ciepła i masażu, a następnie kości zostają z powrotem ustawione na swoim miejscu. Zwykle wymaga to przejścia kursu profesjonalnego leczenia naturalnego, chociaż także opisane wcześniej ćwiczenia szyi korzystnie zmniejszą skurcze mięśni i nadwerężenia powstałe w wyniku kontuzji.

REUMATYZM SZYI
Kiedy powodem problemów są pokłady reumatoidalne – co zdarza się o wiele częściej, niż się powszechnie uważa – najczęściej pomaga leczenie ciepłem, chyba że pacjent odkryje, że ciepło zwiększa tylko ból. W takim wypadku pomóc powinny zimne okłady.
Ciepło działa najlepiej wtedy, kiedy aplikowane jest poprzez lampę promieniująco-nagrzewającą, przy użyciu back-ray, ponieważ ma on lepsze właściwości penetrujące. Naświetlanie powinno trwać przez dwadzieścia lub trzydzieści minut i być przeprowadzane raz lub dwa razy dziennie. Skuteczne są również naprzemiennie stosowane na bolące miejsce okłady ciepłe i zimne; należ je stosować przez dziesięć minut. Pacjenci, którym pomaga ciepło, zauważą na pewno, że korzystnie jest od razu po zabiegu chronić szyję przed zimnem.
Reumatyzm leczy się zwykle głębokim masażem, ale okazuje się czasem, że nie daje on zbyt dużych korzyści, kiedy jest bolesny. Masaż drenażowy wokół i poniżej szyi, szczególnie położonych niżej gruczołów, będzie o wiele skuteczniejszy.

Nie ma lekarstwa na reumatyzm, które nie wiązałoby się ściśle z dietą, więc nawet jeśli kuracja pomaga pozbyć się bólu, należy pamiętać, że jest to sytuacja przejściowa. Problem nie zniknie, dopóki dzięki odpowiedniej diecie nie zostanie skorygowana kwaśność krwi i odpowiednie wydzielanie z nerek, jelit, płuc i skóry. Reumatyzm powstaje latami, bywa więc tak, że wyleczenie go zajmuje długie miesiące i lata, jeśli ma on charakter chroniczny.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Regeneracja włosów Łysienie plackowate Farbowanie włosów Higiena Włosy