Jesteś tutaj:

Jak dbać o włosy kręcone

Włosy kręcone najczęściej charakteryzują się burzą gęstych, niesfornych loków, aczkolwiek, aby ich skręt wyglądał zdrowo i estetycznie konieczna jest systematyczna pielęgnacja. Niestety włosy kręcone mają tendencję do łamliwości, nadmiernego przesuszania, a także do wypadania.

Warto nadmienić, iż struktura tych zadziornych kędziorów różni się od struktury włosów prostych, gdyż jest nierówna – właścicielki tego rodzaju włosów najczęściej skarżą się na problemy z ich stylizacją, puszeniem się, oraz trudnością w doborze fantazyjnych fryzur tudzież trudnością oryginalnego ich obcięcia. Kolejnym problemem, z którym borykają się osoby o kręconych włosach jest problem z ich czesaniem, bowiem o ile po umyciu czupryny można je bezproblemowo rozczesać, o tyle problem występuje, gdy są suche – rozczesanie burzy niesfornych loków prowadzi najczęściej do wystąpienia na głowie charakterystycznego „baranka”, lub popularnie określanej w żargonie młodzieżowym „szopy”, czyli niekształtnego, często naelektryzowanego nieładu, nad którym nie sposób zapanować.

Pielęgnacja

Pierwszym, podstawowym krokiem pielęgnacji włosów jest ich Czesanie. Nie mniej jednak z włosami kręconymi jest troszkę inaczej, ponieważ aby uniknąć nieestetycznego efektu „miotły” należy je czesać tylko i wyłącznie po ich umyciu – gdy są mokre. Do tego celu najlepiej używać dobrego drewnianego grzebienia o charakterystycznym szerokim rozstawieniu zębów. Kolejnym ważnym etapem ich pielęgnacji jest odpowiednie nawilżenie. Niestety te trudne w obejściu kędziorki zwykle bywają przesuszone i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o przesuszone końcówki, ale praktycznie o ich całą długość. Niezbędnym zabiegiem jest nawilżanie ich na całej długości odpowiednimi odżywkami stworzonymi głównie z myślą o właścicielkach włosów kręconych. Dobre, markowe odżywki nie tylko zapewniają, a wręcz gwarantują odpowiedni poziom ich nawilżenia, ale także dodają sprężystości i sprawiają, że włosy stają się gładkie i miłe w dotyku – nie są szorstkie, oraz co jest niezwykle ważne – nie puszą się. Zbawienne okazują się także maseczki głęboko regenerujące strukturę włosa, które stosowane naprzemiennie zapewnią zdrowy wygląd naszych włosów. Maseczki te zwykle potrzebują czasu, aby ich oddziaływanie było skuteczne – najczęściej nakłada się je na umyte włosy i odczekuje od 5 nawet do 20 minut (czas trzymania maseczki regenerującej na włosach podany jest na każdym kosmetyku).

Stylizacja

Włosy naturalnie kręcone w odróżnieniu od tych po zastosowanej trwałej ondulacji czy też po nawinięciu ich na papiloty układają się w cudowne i kształtne fale, lub w przypadku osób o maksymalnym skręcie w gęste i zadziorne loczki. Aby nie przypominały one wysuszonego „siana” poza odpowiednimi szamponami, odżywkami i maskami do stylizacji potrzebna będzie również odpowiednia pianka z przeznaczeniem do włosów kręconych i/lub niesfornych, opornych na modelowanie. Kierując się wyborem odpowiedniego kosmetyku warto zapytać się sprzedawcy, czy dany produkt do stylizacji ma właściwości nawilżające.

Proces modelowania zaczynamy od nałożenia pianki – może być ona rozprowadzona zarówno na jeszcze mokrych włosach, jak i na lekko wilgotnych (unikajmy stosowania kosmetyku na włosy całkowicie suche). Osoby z delikatnymi falami do modelowania mogą używać okrągłej szczotki i suszarki, aczkolwiek posiadacze mocnych skrętów powinni ograniczyć się tylko i wyłącznie do stylizowania fryzury za pomocą własnych rąk – wklepując i zręcznie ugniatając palcami włosy. Kolejnym sposobem na ułożenie naturalnych loków jest ……… nawinięcie ich na wałki czy też na papiloty. Jest to rewelacyjny sposób, który pomoże zapanować nad lokami i tym samym je uporządkuje (ważna jest również odpowiednia technika nawijania włosów na wałki i papiloty).

Do stylizacji poszczególnych pasm (zwykle są to pasma okalające twarz) zaleca się stosowanie łagodnych i tak jak wszystkie inne kosmetyki do tego rodzaju włosów – nawilżających żeli, past, brylantyn, a nawet tłustych nabłyszczaczy (występują one w postaci sprayu, jak również są zamykane w tubach). Jeżeli chodzi o lakier do włosów nie jest on zalecany, ponieważ najczęściej skleja włosy tworząc na nich twardą powłokę – jeżeli myjemy włosy codziennie można go używać, lecz w przypadku mycia włosów co kilka dni jest to niewygodne (kręcone włosy spryskane mocnym lakierem nie nadają się do rozczesania jak i utrudniają ponowną stylizację).

Popularne fryzury

Włosy kręcone były, są i będą modne. Panie z prostymi włosami zazdroszczą paniom z kręconymi i na odwrót – tak było od zarania dziejów. Loki i fale najlepiej prezentują się na długich włosach, aczkolwiek, aby utrzymać je długie, gęste, zdrowe i błyszczące oprócz stosowania szerokiej gamy kosmetyków pielęgnacyjnych trzeba mieć do tego predyspozycje, gdyż czasami pomimo najszczerszych chęci i skrupulatnego dbania o włosy nie jest Dane ich właścicielce zapuścić pożądaną długość (długie i ciężkie włosy mają skłonności do wypadania). W takim przypadku można zdecydować się na długość do ramion – jednak w razie zaniedbywania pielęgnacji i stylizacji włosów na głowie stworzy się przysłowiowe „afro”. Krótkie fryzury w ogóle nie są polecane dla osób z kręconymi włosami (wyjątek stanowią mężczyźni).

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Utrata włosów Stylizacja włosów Czarne włosy Grzywka Hormony