Jesteś tutaj:

Groźna anoreksja – jak wpływa na włosy nastolatków?

Nastolatki, szczególnie dziewczęta, znane są ze swego upodobania do piękna, a co za tym idzie – do dbania o swoją urodę, często w sposób przesadny. Wzorce czerpią najczęściej z okładek kolorowych magazynów, telewizji, Internetu, a także swoich koleżanek, które w ich mniemaniu wyglądają tak, jak one same chciałyby wyglądać.

Choć ma to swoje pozytywne strony, bo oznacza, że nastolatki rozwijają się prawidłowo, że szukają dla siebie autorytetów, wzorców, chcą o siebie dbać, to jednak niestety może mieć fatalne następstwa. Otóż, chodzi tu szczególnie o anoreksję oraz bulimię, która jest poważną chorobą nie tylko metaboliczną, ale przede wszystkim psychiczną, i aby ją zwalczyć należy przede wszystkim wcześnie zdiagnozować i leczyć jej przyczyny, a nie tylko skutki. Jak wyglądają te choroby i czym się różnią – wiemy wszyscy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niszczący wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także wygląd zewnętrzny mają te choroby.

Czynniki wpływające na strukturę włosa

Włosy mają bardzo specyficzną strukturą, która jest niezwykle wrażliwa na wszelkie negatywne czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. To znaczy, że reagują na przykład na wilgotność powietrza – skręcają się, robią się rozpulchnione, miękkie. Reagują na nadmiar kosmetyków we włosach – robią się szorstkie, suche, zniszczone, na nadmierne przegrzewanie – są spalone, suche, rozdwojone. Włosy reagują też na różne bodźce wewnętrzne, jak na przykład wahania hormonalne – podczas ciąży, menopauzy, kuracji hormonalnych itp. Reagują nawet na stres, w wyniku którego zmienia się ukrwienie różnych partii ciała, co powoduje, że włosy wypadają, matowieją. Również to, co jemy ma ogromny wpływ na wygląd naszych włosów. Dlatego też za każdym razem, gdy frustrujemy się na widok matowych, zniszczonych włosów należy wziąć się od przejrzenia własnego menu, wykreślenia z niego produktów wysoko przetworzonych i zamiany ich na pełnowartościowe, wysokobiałkowe produkty. Powinny one zawierać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz witaminy z grupy B, magnez, żelazo, cynk i selen, a także kwasy omega-3.Wpływ anoreksji na kondycję włosów


A co, jeśli tych składników zabraknie w diecie? Tak właśnie jest w przypadku anoreksji – zaczyna się ona dyskretnym odmawianiem kolejnych posiłków, zamianą zwykłych obiadów czy kolacji na posiłki ubogoenergetyczne, a przy tym – niepełnowartościowe. W późniejszej fazie anoreksji dochodzi do kompletnego zubożenia diety i zaprzestania przyjmowania czegokolwiek oprócz niewielkich ilości płynów i ewentualnych małych porcji warzyw czy owoców. W anoreksję najczęściej wpadają nastolatki, które pragną wyglądać szczupło niczym modelki na okładkach. Przez to zaczynają się głodzić, wydaje im się, że każda porcja jedzenia przyprawi ich o kolejne centymetry w biodrach, w efekcie czego jedzą coraz mniej, aż przestają odczuwać głód i chudną, do skrajnych postaci. Niestety, tak jak zdrowa dieta wpływa pozytywnie na wygląd włosów nastolatków, tak skrajne odchudzanie niszczy je. Powoduje, że włosy zaczynają wypadać – początkowo nieznacznie, coraz większymi garściami, aż w efekcie na głowie zostają same łyse placki. Chore dziewczyny zakrywają je jak potrafią – czapkami, włosami, ale nie wygląda to zbyt efektownie. Te włosy, które im pozostały na głowie, są matowe, pozbawione blasku, nawet dokładnie pielęgnowane i traktowane odżywkami nie są w stanie odrodzić się do dawnej postaci. Włosy anorektyków wypadają, ponieważ organizm stara się jak może oszczędzać kalorie, które są potrzebne do funkcjonowania najważniejszych organów. Włosy nie są niezbędne do życia człowieka, dlatego też organizm wydala je, by nie zużywać białek i mikroelementów do ich budowy. Są to skrajne, wyniszczające próby naszego organizmu pozwalające przystosować mu się do ekstremalnych warunków.

Anorektycy z góry skazani na porażkę? Ależ nie!

Niestety, nawet najlepsi styliści i najdroższe specyfiki nie pomogą w walce z wypadającymi włosami osób chorych na anoreksję. Każdy z nich patrząc na właścicielkę tej smutnej kępki włosów powie najpierw, że zanim zacznie się pielęgnować włosy jakimikolwiek kosmetykami, należy zacząć od siebie i swojego ciała. Najzwyczajniej w świecie po prostu dać włosom budulec do budowy mocnych, zdrowych włosów. Tylko w ten sposób można wygrać walkę z wypadaniem i niszczeniem włosów. Jako że anoreksja jest poważną chorobą, również wypadanie włosów jest jednym z jej symptomów, i to dość wczesnych. Dlatego też rodzice, którzy zaobserwują na szczotce, ubraniach czy dywanie swojego nastolatka podejrzanieduże ilości włosów, powinni przede wszystkim zaobserwować co ów nastolatek je, a raczej czy w ogóle coś je, i jakie są to produkty. Następnie należy natychmiast zacząć leczyć chorobę u psychologa oraz poważnie porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, jak katastrofalne dla niego skutki ma takie przesadne odchudzanie. Może pomogłaby wizyta u dietetyka, który dobierze odpowiednią dla niego ale zdrową dietę? Warto próbować.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Regeneracja włosów Końcówki włosów Ciąża Diademy Biopsja