Jesteś tutaj:

Cykle włosów

Istnieje bezpośrednia proporcja pomiędzy prędkością odrastania wypadniętego włosa, a jego końcową długością, mierzoną od powierzchni skóry. Dodatkowo istnieją regularne cykle wzrostu oraz wypadania każdego pojedynczego trzonu ludzkiego włosa. U zwierząt wypadanie sierści związane jest ze zmianą pór roku, a większość włosów wypada w tym samym czasie (mowa tu o linieniu wiosną i wczesnym latem). Zabieg ten pozwala zwierzętom kontrolować temperaturę ciała. W przypadku futra owcy, oprócz linienia, pojedyncze włosy są również zrzucane pojedynczo w cyklach takich jak u człowieka. Podczas ostatniego dziesięciolecia została przeprowadzona olbrzymia ilość skrupulatnych badań dotyczących cyklicznego wypadania i wzrostu włosów u człowieka i zwierząt. Większa część doświadczeń przeprowadzona została na szczurach i myszach, ze względu na to, że ich cykl trwa zaledwie około jednego miesiąca. Dzięki temu można śledzić zmiany o wiele szybciej. U człowieka taki cykl trwa około trzech lat. Badania bazowały na próbkach obciętych włosów oraz na wycinkach z biopsji skóry głowy. Dzięki nim odkryto, iż cykle rozwoju włosów można podzielić na trzy części:

(1) Faza wzrostu (anagen) - etap aktywnego wzrostu włosa. Anagen dzieli się na:
• Proanagen
• Mesanagen
• Metanagen
(2) Faza zaniku (katagen) - etap rozwoju włosa spoczynkowego.
(3) Faza odpoczynku (telogen ) - faza lub etap spoczynku, zanim cały cykl zacznie się od nowa.Na zdrowej głowie około 10% włosów znajduje się w fazie spoczynku. W związku z tym mieszki będące w tej fazie, rozłożone są w różnych punktach, a ubytek włosów wyrównywany jest jednocześnie przez mieszki znajdujące się w tym czasie w fazie wzrostu. Dlatego wypadnięcie 100 włosów dziennie jest czymś normalnym i zauważalne jest jedynie podczas czesania czy mycia głowy. Większość łysiejących nie traci swych włosów szybciej niż inni ludzie, natomiast w miejsce wypadających włosów, nowe nie wyrastają w takim samym tempie lub nie pojawiają się w ogóle.

W widzianym przez mikroskop włosie fazy zaniku ( katagen ), można zauważyć na bliższej końcówce suche zgrubienie kreatynowe. Jest ono raczej niewybarwione, choć zewnętrzna jak i wewnętrzna pochewka włosa jest zachowana. W fazie wzrostu (anagen) korzeń rosnącego włosa jest nawilżony, miękki i połyskujący. Pochewki włosowe są wyraźnie widoczne. W fazie odpoczynku ( telogen ) cebulka włosa jest skreatynizowana, a obydwie pochewki zanikają. Zanim włos zostanie zrzucony, może pozostać przez jakiś czas w mieszku z końcówką spoczywającą ponad miejscem przyczepienia mięśnia. Nowy włos wyrasta obok starego, więc istnieje możliwość, że z jednego mieszka będą wychodzić dwa włosy, na zdrowej skórze młodzieży i dorosłych znajduje się około 100.000. włosów. Ich liczba może różnić się w zależności od koloru włosa i rasy. Średnia ilość włosów na głowie na jeden cal kwadratowy wynosi około tysiąca. Powierzchnia skóry głowy wynosi sto dwadzieścia cali kwadratowych. Tak, więc na głowie przeciętnego człowieka można znaleźć około sto dwadzieścia tysięcy włosów. Średnica włosa różni się w zależności od jego koloru, położenia na głowie, wieku i płci osoby na głowie, której rośnie. Również, gdy te czynniki są podobne, to średnica włosa może być inna u dwóch różnych osób. Płowe włosy są najdelikatniejsze, czarne najbardziej szorstkie.Najdelikatniejsze mają średnicę od pięciu tysięcznych do pięciu setnych cala, w czasie, gdy najbardziej szorstkie od czterech setnych do jednej czterdziestej cala. Zazwyczaj włosy dzieci są delikatniejsze od włosów dorosłych. Kształt włosa może być okrągły, owalny lub spłaszczony.
Pośród tych włosów dziennie zrzucamy 50. Faza wzrostu ( anagen ) trwa około 1000 dni, podczas gdy faza spoczynku ( telogen ) tylko około 10 (zaokrąglając). Im dłuższy okres trwa faza, tym większy jest udział procentowy włosów w pobranych próbkach. Stąd na zdrowej skórze głowy ( 85-90% ) stanowią włosy w fazie anagenu, podczas gdy zaledwie 1% będzie znajdował się w krótkiej fazie katagenowej. Pozostałe znajdują się w fazie spoczynku, oznaczającej, iż niedługo zostaną zrzucone. Jednakże standardowy cykl wzrostu włosa może być modyfikowany wpływem działania podrażniających środków chemicznych oraz w szczególności przez ich wyrywanie. W przypadku zwierząt laboratoryjnych, wyrywanie włosa rozpoczynało całkiem nowy cykl. W rzeczywistości nawet ciągnięcie włosów, bez ich wyrywania, może doprowadzić do zainicjowania tego procesu, który jednakże nie jest powodowany przez łamanie włosa w obrębie mieszka. W przypadku doświadczeń na zwierzętach udowodniono, iż nawet napromieniowywanie światłem ultrafioletowym rozpoczynało nowy cykl. Metoda ta sprawdza się również u niektórych osób, cierpiących na niektóre schorzenia powodujące łysienie. Wpływ na wzrost włosa mają również takie czynniki jak: ukrwienie skóry, gospodarka hormonalna, odżywanie, a nawet emocje. 

Długość życia włosa człowieka zależy od jego płci, wieku, właściwości samego włosa, oraz cech właściwych danej osobie. Czas życia rzęs został oznaczony na około pół roku, w czasie, kiedy typowy włos rosnący na głowie utrzymuje się na niej od dwóch do sześciu lat. Wierzy się, że włosy rosną szybciej w czasie dnia niż w nocy, oraz gdy pogoda jest ciepła a nie chłodna – najprawdopodobniej z takiego samego powodu, dla którego rośliny i zwierzęta rozwijają się lepiej w ciepłych warunkach i przy obecności światła. Średnia długość włosów wśród Anglosaskich kobiet wynosi od osiemnastu do dwudziestu czterech cali, choć jak zostało to już wcześniej wspomniane mogą osiągnąć długość nawet pięćdziesięciu cali i więcej. Włosy Anglików i Amerykanów dorastają zazwyczaj do długości sześciu do ośmiu cali, choć zwyczaj nakazuje, by były krótko obcięte. Stopień przyrostu włosa wynosi od trzech-ósmych do trzech-czwartych cala na miesiąc. U kobiet, po osiągnięciu długości około czternastu cali spada on do połowy cala, a pod koniec życia włos niemal przestaje rosnąć.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Gęste włosy Łysienie plackowate Farbowanie włosów Biopsja Łysienie u dorosłych Geny