Jesteś tutaj:

Budowa włosa

Skóra głowy nie różni się od skóry pokrywającej inne części ciała, poza obecnością w niej torebek włosowych i bardzo niewielkich odległości między nimi. Zgodnie z wybitnymi autorytetami, na cal kwadratowy skóry głowy przypada około trzydzieści osiem gruczołów łojowych. To właśnie odstępstwa od ich prawidłowego funkcjonowania są w większości przypadków odpowiedzialne za choroby skóry głowy. Torebki włosa w skórze głowy są umieszczone pod pewnym kątem w stosunku do powierzchni skóry z wyjątkiem rzęs, gdzie są pod kątem prostym. Jednak kąt ustawienia torebki włosa różni się między ludźmi a także częściami ich ciała. Torebki włosowe są umieszczone w górnej części skóry w przypadku włosów miękkich i puszystych, nieco głębiej w przypadku mocniejszych włosów, i najgłębiej położone w przypadku długich, miękkich włosów. Długość torebki włosowej i jej głębokość mieszczą się w granicach jednej dwunastej do jednej czwartej cala. Głębokość jest stała, i nie może zostać zmieniona.

Wklęsłość o butelkowatym kształcie, która otacza mieszek, jest delikatnie wydłużona w jej dolnej części i zamknięta. Otoczona jest dwoma warstwami tkanki łącznej, wewnętrzna tworzy stożek, który rozwija część nazywana brodawką. Brodawka formuje podstawę cebulki włosa. Mikroskopijne włókna nerwowe występują w każdej torebce włosowej, odpowiedzialne są za krążenie brodawki i odżywienie włosa. Wsparcie nerwu ma bardzo duże znaczenie dla stopnia odżywienia korzenia włosa oraz jego koloru (pigmentacji). Każda dolegliwość brodawki, lub zmiana jej krążenia ma wpływ na deformację trzonu włosa, który z niej wyrasta i może spowodować obumarcie, a w związku z tym wypadnięcie włosa. Najprawdopodobniej najważniejszą strukturą, która ma wpływ na zdrowie włosa jest warstwa tłuszczu, której grubość zależy od zdrowia, opieki, właściwych ćwiczeń. W przypadku utraty dokrwienia włosa, będzie on mniej odżywiony, w wyniku, czego straci kolor lub wypadnie (najprawdopodobniej oba te skutki). Suchy włos w pięciu dziesiątych do siedmiu dziesiątych części zbudowany jest z niepalnego materiału. Jest to jedna z najbardziej trwałych części ciała, tak jak zęby. Włosy egipskich i peruwiańskich mumii są bardzo dobrze zachowane.


Chemicznie
Włos zbudowany jest w 23 procentach z siarczanów alkalicznych, 2 do 10 procent z tlenku żelaza ( obecny w dużym stężeniu w rudych włosach), 40 procentach z krzemionki, oraz innych substancji. Analiza włosa na jego 100 części, poza wieloma innymi wykazuje 50 części węgla; 6.36 części wodoru; 17, 14 części azotu; 20, 85 części tlenu i około 5 części siarki. Proporcje składników chemicznych różnią się w zależności od koloru włosów. Włosy zawierają pewną ilość oleju, który różni się kolorem w zależności od koloru włosów. Płowe włosy są najbogatsze w tlen i siarkę i najuboższe w węgiel i wodór; brązowe włosy mają więcej węgla, a najmniej tlenu i siarki; natomiast siwe włosy starszych ludzi zawierają znaczną większość fosforanu wapnia lub mączki kostnej.


Budowa włosa

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Gęste włosy Suche włosy Łojotokowe zapalenie skóry Cebulka włosa Trwała kwaśna Kolory włosów