Jesteś tutaj:

Blues - włosy w nurtach muzycznych

Wśród nurtów muzycznych wiele jest takich, które zostały gdzieś przez nas zapomniane. Niektóre z nich są słuchane i uwielbiane przez całkiem nieliczną grupę osób, a jeszcze więcej osób często pod nosem podśpiewuje sobie zasłyszane gdzieś w radio piosenki nie wiedząc zupełnie, że to właśnie gatunek muzyczny, którego nie znają bądź też twierdzą, że nie lubią. W dzisiejszych czasach bowiem jest tak, że znane nam kiedyś dobrze nurty muzyczne dziś brzmią zupełnie inaczej. Kolejni wykonawcy, coraz większe możliwości sprzętowe i technologie tworzenia muzyki sprawiają, że poszczególne gatunki muzyczne zupełnie inaczej dziś brzmią, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Czy to źle? Nie, to dobrze, że mamy obecnie taką różnorodność wyboru.

Blues to bardzo specyficzny rodzaj muzyki. Większości z nas kojarzy go z ludźmi w podeszłym wieku, bo przecież w filmie „Blues Brothers” młodzieniaszków nie widać. Jednakże nasze przeświadczenie o tej muzyce jest niestety z reguły mylne i zapewne właśnie dlatego jest ona tak mało popularna. Blues to bardzo charakterystyczny, zarówno pod względem samego brzmienia muzyki, jak też i pod względem stroju, nurt muzyczny. Trzeba przyznać, że swojego rodzaju nonszalancja, jaka tutaj panuje znajduje nie jednego wielbiciela. W końcu ciemne okulary i gustowny kapelusz to nie byle co!

Początki bluesa

Blues to taki gatunek muzyczny, który zapoczątkowany został przez Afroamerykanów pochodzących z południowych stanów USA. Po części jest on wymieszany z pewnymi elementami muzyki folkowej, ale nie w każdej jego odmianie. O jego specyficzności można wiele mówić, a jak dokładnie brzmi taka muzyka, zapewne wielu z nas ją słyszało nie raz.

W utworach bluesowych przewijają się motywy damsko-męskie, a raczej relacje pomiędzy obiema płciami. Właśnie dlatego muzyka ta opowiada o miłości, zazdrości, namiętności, pożądaniu, ale też o wierności czy samotności, od której często uciec się po prostu nie da. Jest to muzyka pełna pasji, emocji, zarówno dla śpiewającego artysty, jak i dla jego odbiorców.|

W nowej wersji bluesa coraz częściej pojawiają się problemy polityczne, braku równości rasowej czy klasowej, wolności, pracy czy podróży. Nierzadko są one naznaczone negatywnymi emocjami, ale przecież słowo „blues” to w dosłownym tłumaczeniu smutek i rozpacz. Dziś odmian bluesa jest wiele i dlatego trudno jest jednoznacznie zdefiniować ten nurt muzyczny.

Znacznie prościej jest wyodrębnić instrumenty, na których grają muzycy bluesowi. Jest to bowiem ustna harmonijka, gitara, instrumenty dęte czy też fortepian. Początkowo bluesowi muzycy grali na bardziej prymitywnych instrumentach, jak dzwonki, drumle czy też akompaniowali sobie klaskaniem w dłonie. Dziś możliwości są znacznie większe, dlatego częściej słychać inne brzmienia, niż te pierwotnie bluesowe.

Bluesowe stroje i fryzury

Blues pod względem strojów i fryzur jest niezwykle charakterystycznym nurtem muzycznym. Ten rodzaj muzyki to prawdziwa nonszalancja, która ma swój nieodparty urok. Tak, jak w kultowym już dziś filmie „Blues Brothers”, mężczyźni ubierają się w garnitur i zakładają na głowę kapelusz. Garnitur powinien być zwykły, ciemny, najlepiej nie pierwszej jakości, czystości i świeżości. Do tego kapelusz obowiązkowo ciemny, bez ozdób i udziwnień. Do całości brakuje jeszcze ciemnych okularów przeciwsłonecznych. Powinny być one noszone zawsze i wszędzie. Na nogach buty ciemne, zwykłe, pantofle, żadne sandały czy kowbojki.

Kobiecy styl blues jest bardzo podobny do męskiego. Charakteryzuje się on białą koszulą, ciemną kamizelką, ciemnym kapeluszem na głowie typowo w stylu męskim, a także butami w kolorach biało-czarnych, lakierowanych. Ten styl ubierania się jest niezwykle charakterystyczny, zarówno dla pań, jak i dla panów. Nie chodzi przecież o to, żeby wszystko było czyste, świeże, idealnie zaprasowane na kancik. Ubranie ma mieć widoczne ślady noszenia i dopiero wtedy pasuje ono do tych klimatów. Tego nie da się pomylić z niczym innym, to po prostu jest blues.

Fryzury nie są może bardzo urozmaicone, ponieważ mężczyźni bluesa noszą włosy krótko ścięte, a kobiety włosy co najmniej półdługie, swobodnie rozpuszczone, gładko rozczesane, wystające spod kapelusza i rozwiewane na wietrze. Pamiętajmy, że w tym stylu nie chodzi o przesadną elegancję, bowiem ona zupełnie tutaj nie pasuje. Włosy mają być zadbane, z grzywką lub bez, proste lub kręcone, ale czy przedziałek będzie zrobiony równo, to i tak nikogo nie obchodzi. Na głowie fana bluesa i tak powinien zawsze być ciemny kapelusz.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Suche włosy Przedłużanie włosów Przetłuszczanie włosów Grzywka Łysienie u dorosłych