Jesteś tutaj:

25 mitów dotyczących włosów

Istnieje wiele mitów dotyczących włosów, które krążą po świecie niczym legendy. Tak, jak nowy wirus grypy, tak zrodzona plotka dotycząca włosów żyje swoim życiem i rozprzestrzenia się niczym szalejący ogień. Niektóre z tych opowieści żyją przez lata. Poniżej znajdziesz listę najstarszych i najpopularniejszych mitów wespół z odpowiedzią czy jest to prawda czy fałsz.


Mit 1: Obcinanie włosów sprawia, że szybciej rosną i stają się grubsze

Fałsz. Krótsze włosy często wyglądają i sprawiają wrażenie grubszych, jednak obcięcie włosów nie zmieni ich naturalnego, biologicznie uwarunkowanego tempa wzrostu oraz całościowej struktury. Cienkie, słabe bądź delikatne włosy nie staną się nigdy grubsze na skutek ich obcięcia. Popraw ich wygląd stosując kosmetyki zwiększające objętość, wypróbuj Tapirowanie, albo zrób sobie trwałą ondulację bądź nałóż Kolor, by wzbogacić strukturę włosów.


Mit 2: Rozdwajające się końcówki mogą być naprawione bez ich podcinania

Fałsz. Jedynym sposobem na pozbycie się rozdwojonych końcówek jest użycie do tego celu nożyczek. Niektóre kosmetyki do pielęgnacji włosów mogą posklejać końcówki, jednak po najbliższym umyciu włosów będą one na nowo rozdwojone. Miej na uwadze, że włosy ze zniszczonymi końcówkami generalnie rosną wolniej od zdrowych, dobrze pielęgnowanych włosów.


Mit 3: Można podcinać rozdwojone końcówki w domu

Prawda: Chociaż polecane są regularne podcięcia włosów przez profesjonalistę, samodzielne podcięcie końcówek w domu jest całkowicie nieszkodliwe. Stosuj jednak zawsze profesjonalne Nożyczki, unikaj tępych ostrzy, które mogą tylko pogorszyć już rozdwojone końcówki.


Mit 4: Rozdwojone końcówki przemieszczają się

Prawda: Niepodcięte rozdwojone końcówki mogą przesuwać się w górę włosa, aż do jego nasady. Włosy, które nie są regularnie podcinane mogą z czasem się rozdwoić, aż po nasadę włosa. Niektóre końcówki mogą się dzielić wielokrotnie, także twoje rozdwojone końcówki są ponownie podzielone.


Mit 5: Włosy rosną w różnym tempie na różnych częściach głowy

Prawda. Istnieją naukowe dowody, że tempo porostu włosów może się różnić na różnych częściach głowy u wybranych osób. Istnieją również dowody, że włosy u niemowląt rosną szybciej na czubku głowy, niż na pozostałych częściach. Zazwyczaj różnice w poroście włosów są minimalne i nie są widoczne dla oka.


Mit 6: Włosy zawsze mają taką samą strukturę

Fałsz. Chociaż urodzić się z prostymi, kręconymi lub falowanymi włosami, istnieje wiele przyczyn z powodu których twoje włosy mogą na trwałe zmienić swoją strukturę. Ciąża, przyjmowanie leków, chemioterapia, wiek i inne czynniki mogą przyczynić się do trwałej bądź tymczasowej zmiany.


Mit 7: Golenie włosów u niemowlaka może zmienić naturalną strukturę włosów

Fałsz. Włosy z którymi urodzone jest dziecko mogą bądź nie być tymi z którymi będzie ono dorastało. Golenie głowy niemowlęciu nie zmieni struktury jego włosów, ani nie spowoduje szybszego ich wzrostu bądź ich pogrubienia.


Mit 8: Koloryzacja włosów podczas ciąży jest szkodliwa

Fałsz. Chociaż niektórzy lekarze nie zgadzają się z tym twierdzeniem, większość wierzy, że Koloryzacja włosów podczas ciąży nie będzie negatywnie wpływała na dziecko. Jeśli masz wątpliwości zawsze poproś swojego lekarza o pozwolenie na dokonanie tego zabiegu. Większość ekspertów wierzy, że kluczowym niebezpieczeństwem związanym z koloryzacją nie jest samo nakładanie produktu na włosy, lecz wdychanie silnych, chemicznych zapachów.


Mit 9: Włosy u nasady powinny być traktowane w inny sposób

Prawda. Włosy, które są najbliżej nasady będą inaczej reagowały na koloryzację bądź inne zabiegi chemiczne. Farba nakładana bezpośrednio na nasadę włosów będzie inaczej działała, niż na włosach uprzednio farbowanych.


Mit 10: Suszenie suszarką może powodować spalenie włosów

Fałsz. Ten dziwny mit krążył latami w różnych wersjach. Rzadko kiedy włosy „dymią”, co jest spowodowane parowaniem kosmetyków stylizujących, takich jak żele bądź podobnych.


Mit 11: Palenie powoduje siwienie

Prawda. Jak twierdzi J.G. Mosley ze szpitala w Leigh, Lancashire, Anglia w artykule w Science News (11 styczeń, 1997) palacze są 4-krotnie bardziej narażeni na Siwienie niż osoby niepalące. Co gorsza, palenie jest powiązane z przyspieszoną utratą włosów.


Mit 12: Siwe włosy mogą być pokryte tylko za pomocą trwałej farby

Fałsz. W zależności od ilości siwych włosów, które posiadasz, możesz złagodzić bądź pokryć je pół- bądź częściowo-trwałymi kosmetykami koloryzującymi, które nie zawierają silnych środków chemicznych.


Mit 13: Codzienne mycie włosów wysusza je


Fałsz. Odpowiedni Szampon dla Twojego rodzaju włosów może w rzeczywistości je nawilżyć, zwiększyć objętość oraz upiększyć je. Kluczem jest znalezienie właściwego szamponu.


Mit 14: Odżywki, które należy spłukać nie przynoszą korzyści ponieważ są zmywane


Fałsz. Tego typu odżywki nakładane na włosy po każdym myciu pozostawią nawilżające Proteiny oraz inne składniki, które sprawią, że włosy będą miększe, bardziej lśniące oraz lepiej odżywione.


Mit 15: Noszenie ciasnych warkoczy, kucyków bądź koczków może powodować łysienie

Prawda. Łysienie plackowate jest powszechnym problemem, który może być efektem noszenia ciasnych kucyków, włosów splecionych w cienkie warkoczyki zaczesanych rządkami do tyłu bądź koczków przez dłuższy czas. Po pewnym czasie, zniszczenie włosów bądź ich wypadanie spowodowane ciasnymi, napiętymi fryzurami może okazać się trwałe. Unikaj tego potencjalnego problemu stosując luźniejsze fryzury, które nie powodują napięcia skóry głowy.


Mit 16: Spanie z mokrą głową powoduje grzybicę skóry głowy

Fałsz. Choroby skóry głowy bądź grzybice nie mogą być spowodowane spaniem z mokrymi włosami. Grzybica skóry głowy bądź infekcje wymagają wcześniejszego kontaktu ze źródłem choroby, takim jak np. inne osoby, skażone narzędzia fryzjerskie bądź zwierzęta.


Mit 17: Używanie wspólnych grzebieni i szczotek może powodować rozprzestrzenianie się chorób skóry głowy

Prawda. Faktem jest, że wszy i inne pasożyty mogą być przenoszone z głowy na głowę za pomocą wspólnych grzebieni, szczotek oraz innych narzędzi fryzjerskich.


Mit 18: Włosy z czasem uodparniają się na stale używany szampon

Fałsz. Wiele osób zaklina się, że ich włosy uodporniły się na stosowany od dłuższego czasu Szampon. Nie zostało to jednak naukowo potwierdzone.


Mit 19: Włosy powinny być myte codziennie

Fałsz. Nie istnieje poprawny harmonogram mycia głowy. Każdy powinien myć włosy zgodnie z indywidualnymi potrzebami włosów, w zależności od ich rodzaju i struktury. Podczas gdy niektórzy odnoszą korzyści z codziennego mycia włosów, inni myją je z różną częstotliwością.


Mit 20: Sok z cytryny rozjaśnia włosy

Fałsz. Podczas gdy osoby z naturalnie jasnymi włosami mogą zauważyć delikatne Rozjaśnienie bądź ożywienie koloru po długotrwałym eksponowaniu włosów nasączonych sokiem z cytryny na słońcu, większość z nich nie zauważy żadnych zmian.


Mit 21: Kosmetyki z salonu fryzjerskiego są identyczne jak te w drogeriach


Fałsz. Jako że istnieje wyjątek od każdej zasady, kosmetyki w salonach są generalnie produkowane z wyższej jakości i co za tym idzie droższych składników, które mają na celu intensywniejsze oczyszczanie, nawilżanie oraz odżywianie. Wysokiej jakości składniki dostępne w salonach nie występują na ogół w markach dostępnych w drogeriach.


Mit 22: Chemikalia zawarte w basenach mogą zabarwić włosy na zielono

Prawda. Osoby z naturalnymi blond włosami bądź chemicznie rozjaśnianymi, często pływające w basenie, mogą z czasem dostrzec na swoich włosach rozwój zielonych odbarwień. Problemowi temu można zapobiec regularnie stosując Szampon nawilżający oraz odżywki, które stanowią naturalną przeszkodę dla chloru oraz odchlorowych chemikaliów.


Mit 23: Poparzenia słoneczne skóry głowy mogą prowadzić do utraty włosów

Prawda. Dotkliwe poparzenia słoneczne skóry głowy, bądź seria poparzeń występujących na przestrzeni czasu mogą zniszczyć delikatne mieszki włosowe u nasady. Ludzie posiadający genetyczne predyspozycje do łysienia mogą przyspieszyć ten proces wystawiając się na działanie silnych promieni słonecznych. Unikaj poparzeń skóry głowy, nakładając kremy ochronne.


Mit 24: Szczotkowanie przerzedzających się włosów przyspiesza ich wypadanie

Fałsz. Tak długo jak używasz dobrej szczotki, normalne codzienne szczotkowanie nie przyspieszy wypadania włosów. Jeśli cierpisz na tzw. alopecję szczotkowanie spowoduje, że wypadną tylko te włosy, które powinny. Nadmierne szczotkowanie jest zawsze odradzane, niezależnie od okoliczności.


Mit 25: Kosmetyki do pielęgnacji włosów, reklamowane jako naturalne, nie zawierają środków chemicznych

Fałsz. Nie wszystkie kosmetyki do pielęgnacji włosów sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością są całkowicie naturalne i mogą zawierać środki chemiczne takie jak dodecylosiarczan sodu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeczytaj etykietę.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Wzrost włosów Stylizacja włosów Liszaj mieszkowaty Trwała kwaśna Czarne włosy