Jesteś tutaj:

Termiczne prostowanie włosów

Najczęściej zadawane pytania dotyczące chemicznego prostowania włosów

Jeśli masz naturalnie Kręcone włosy masz dwa wyjścia. Możesz zaakceptować to, co masz bądź możesz wyprostować je. Jeśli zdecydujesz się na prostowanie możesz tego dokonać chemicznie lub stosując kosmetyki poskramiające twoje loki na jeden dzień.
Jeśli zdecydujesz się wyprostować włosy musisz pamiętać, że zarówno chemiczny, jaki i chwilowy sposób ma swoje plusy i minusy. Celem tego artykułu nie jest omówienie plusów i minusów prostowania chemicznego versus niechemicznego. Celem tego artykułu jest zaprezentowanie jak największej ilości informacji dotyczących chemicznego procesu prostowania włosów. Artykuł ten nie jest ani za, ani przeciw prostowaniu. Prezentuje tylko najczęstsze wątpliwości.
Najczęstszym powodem decydowania się na prostowanie włosów jest chęć eliminacji loków. Czasami proces ten będzie wykorzystywany także do złagodzenia bądź całkowitego wyeliminowania fal. W skład chemicznego sposobu prostowania włosów, znanego także jako „relaksowanie”, wchodzi proces, w wyniku którego, podstawowa struktura nadmiernie kręconych bądź falowanych włosów jest zmieniana na prostą formę.
Zarówno prostowanie, jaki i trwała Ondulacja wykorzystują dość silne substancje chemiczne, które są bezpośrednio nakładane na włosy. Jednakże, ich cele są przeciwstawne. Podczas gdy trwała Ondulacja ma na celu dodanie loków bądź fal, prostowanie ma na celu pozbycie się ich.

Skonsultuj się z profesjonalistą


Chemiczne prostowanie włosów nie jest trudną procedurą, jednak wymaga gruntownej wiedzy technicznej w zakresie prostowania. Dlatego też powinno być zawsze wykonywane przez specjalistę z doświadczeniem w prostowaniu.
Najlepiej, by proces prostowania został przeprowadzony przez profesjonalistę, tak by mógł on przeprowadzić test na kosmyku włosów, dzięki czemu będzie można ustalić moc środka prostującego, którego należy użyć. Stylista będzie musiał także ustalić aktualną strukturę włosów, ich porowatość, elastyczność oraz zweryfikować czy występują jakiekolwiek zniszczenia.
Delikatne, chemicznie rozjaśnione włosy, bądź farbowane włosy generalnie wymagają bardzo łagodniej formuły prostującej. Normalne, nigdy niefarbowane włosy tolerują środki prostujące o normalnej mocy. Chropowate, nigdy niefarbowane włosy mogą wymagać silnych bądź najsilniejszych środków. Profesjonalista będzie w stanie ustalić najlepszy rodzaj środka prostującego na podstawie testu na kosmyku włosów, bądź przez najzwyklejsze ich dotknięcie lub obejrzenie.
Dobry profesjonalista będzie również notował wszystkie chemiczne procesy prostujące, które zostały przeprowadzone na włosach i w przyszłości może użyć tych informacji w celu ustalenia najlepszej kuracji prostującej.

Test na kosmyku włosów

Profesjonalny Stylista, który posiada doświadczenie w chemicznym prostowaniu zawsze przeprowadzi test na niewidocznym kosmyku włosów. Ma to na celu nie tylko ochronę włosów klienta, ale również pomaga mu ustalić, jaki rodzaj formuły użyć, czy wykorzystać odżywkę przed nałożeniem środków chemicznych, bądź też należy nałożyć warstwę ochronną przed środkami zawierającymi ślady ropy naftowej w swoim składzie. Test na kosmyku włosów może być przeprowadzony na wiele różnych sposobów, wśród których można wymienić:

1. Pociąganie włosów w celu określenia stopnia ich elastyczności.
2. Nakładanie niewielkiej ilości środka prostującego w celu ustalenia reakcji włosów na środek chemiczny.
3. Sprawdzenie palcami.


Produkty stosowane w procesie chemicznego prostowania włosów


• Chemiczny środek prostujący włosy
• Środek zobojętniający
• Krem na bazie ropy naftowej
• Szampony zaprojektowane specjalnie dla specjalistów zajmujących się prostowaniem włosów
• Odżywki dla prostowanych włosów


Istnieją trzy podstawowe kroki, które wykonuje się podczas procesu prostowania włosów. Kroki te zwykle zawierają:


1. Ochronny krem produkowany na bazie ropy naftowej, który może, ale nie musi być nakładany jako ochrona dla skóry głowy oraz uprzednio prostowanych bądź zniszczonych włosów. Środek chemiczny prostujący włosy jest nakładany w celu zmiękczenia, poluzowania oraz wyprostowania naturalnych loków.
2. Po tym jak włosy zostały poddane działaniu środka chemicznego przez odpowiednią ilość czasu, należy ten środek całkowicie spłukać z włosów używając do tego celu ciepłej wody. Następnie należy nałożyć środek neutralizujący. Proces neutralizacji ultenia oraz przywraca współczynnik PH we włosach do normalnego poziomu, z uwagi na to, że wysoki poziom PH we włosach będący rezultatem prostowania, może sprawić, że włosy mogą „puchnąć” lub być bardziej łamliwe.
3. Odżywka jest nakładana na włosy. W zależności od stanu włosów, które mają być poddane prostowaniu, Odżywka może być nałożona przed lub po nałożeniu preparatu prostującego, czasami można nałożyć odżywkę przed i po. Są dwa rodzaje odżywek. Wśród nich można wymienić odżywki w kremie oraz proteinowe bądź odżywki płynne.

Nadmiernie kręcące się włosy, które są zniszczone w wyniku ciągłego korzystania z urządzeń wykorzystujących ciepło bądź innych środków chemicznych powinny być odżywione przed nałożeniem środka prostującego. W przypadku, gdy włosy są bardzo zniszczone lepiej jest nie prostować włosów chemicznie, aż do momentu odrośnięcia zdrowych włosów.
W innych przypadkach odżywianie jest wymagane zanim chemiczny środek prostujący zostanie nałożony na włosy. Odżywki tego typu chronią włosy, które są nadmiernie porowate bądź takie, które są lekko zniszczone w wyniku zbyt intensywnego modelowania.

Wodorotlenek sodu, wodorotlenek guanidyny i tioglikolan amonu


Istnieją trzy podstawowe rodzaje środków do prostowania włosów. Wśród nich można wymienić wodorotlenek sodu i wodorotlenek guanidyny, które wymagają bądź nie wcześniejszego umycia włosów, oraz tioglikolan amonu, który wymaga wcześniejszego umycia włosów.

Wodorotlenek sodu

Wodorotlenek sody jest najsilniejszym z trzech wymienionych środków do prostowania włosów i dostarcza najbardziej dramatycznych rezultatów. Wodorotlenek sodu jest żrącym środkiem chemicznym, który w rzeczywistości zmiękcza włókna włosów. Środek ten sprawia również, że włosy „puchną” w momencie jego nakładania. Jako że wodorotlenek sodu nakładany jest na włosy, penetruje on warstwy korowe i łamie wiązania w strukturze włosa.
Warstwa korowa to w rzeczywistości warstwa środkowa bądź wewnętrzna włosa, która jest odpowiedzialna za siłę, elastyczność oraz Kształt kręcącego się włosa.
W zależności od różnorakich czynników, oraz stanu, w jakim są włosy mające zostać poddane prostowaniu, stężenie wodorotlenku sodu może się różnić o 5-10%. Współczynnik PH może się wahać od 10 do 14. Im większe stężenie wodorotlenku sodu, tym wyższy współczynnik PH i tym szybciej odbędzie się proces prostowania.
Co więcej, im silniejszy środek chemiczny, tym więcej zniszczeń może się pojawić na twoich włosach. Wodorotlenek sodu zawiera dużą ilość odczynników zasadowych, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas używania tej substancji chemicznej.

Wodorotlenek guanidyny

Substancje prostujące w postaci wodorotlenku guanidyny są często mniej niszczące niż substancje prostujące na bazie wodorotlenku sodu. Jednakże, produkty te wciąż powodują pewne zniszczenia włosów. Mogą one „odtłuszczyć” skórę głowy.
Prostowanie włosów wykorzystujące wodorotlenek guanidyny zazwyczaj wymaga odżywiania włosów przed i po użyciu substancji. Substancja ta jest zazwyczaj mieszaniną wodorotlenku wapnia w postaci kremu i węglanu guanidyny, który spełnia rolę aktywatora.

Tioglikolan amonu

Substancja ta jest znacznie mniej drastyczna w działaniu niż wodorotlenek sodu, a nawet w niektórych przypadkach, niż wodorotlenek guanidyny. Działa trochę inaczej, zmiękcza i prostuje nadmiernie kręcące się włosy poprzez wywoływanie zmian w cystynicznych wiązaniach włosa.
Substancja ta wykorzystuje tą samą formułę, która jest używana przy trwałej ondulacji robionej z wykorzystaniem tioglikolanu amonu z PH 9-9.5. Uważa się ją za mniej niszczącą, jednak wciąż wymaga zastosowania środka neutralizującego. Te środki prostujące, oparte na tioglikolanie amonu, występują na ogół w formie kremu lub żelu i mogą wymagać uprzedniego zastosowania substancji zmiękczających.
Z uwagi na to, że środki prostujące oparte na tioglikolanie amonu uważane są za znacznie łagodniejsze, ryzyko zniszczenia włosów jest także zredukowane w porównaniu do wodorotlenku sodu.

Krem na bazie ropy naftowej/podkład w postaci kremu

Podkład ochronny w postaci kremu na bazie ropy naftowej jest nakładany na skórę głowy i inne części włosów, które były uprzednio prostowane, tak by zapobiec zniszczeniu włosów bądź poparzeniu/podrażnieniu skóry głowy.
Ochronny podkład nakłada się na całą skórę głowy używając do tego celu palców. Linia włosów dokoła czoła, karku oraz za i pod uszami musi być całkowicie pokryta podkładem. Podkład powinien generalnie spoczywać na skórze głowy i nie powinien być rozcierany, ani wklepywany w skórę, bądź skórę głowy.
Substancja prostująca nie powinna nigdy wejść w kontakt z rankami bądź otarciami znajdującymi się na skórze głowy i co więcej, nigdy nie powinna wejść w kontakt z oczami.
Krem, który jest stosowany jako podkład przed rozpoczęciem procesu prostowania jest zaprojektowany tak, by topił się pod wpływem temperatury ciała. Gdy krem się topi, tworzy ochronną tłustą warstwę pokrywającą skórę głowy oraz inne miejsca. Warstwa ta działa niczym bariera przed silnymi chemicznie substancjami prostującymi.
Niektóre substancje prostujące są wystarczająco łagodne i nie wymagają nakładania ochronnego podkładu produkowanego na bazie ropy naftowej. Krem ten może bądź nie być wymagany w procesie zmiękczania z wykorzystaniem tioglikolanu amonu. Jednakże, może być wymagany przy zabiegach prostujących z wykorzystaniem wodorotlenku sodu.
Niezależnie od tego, czy w procesie prostowania wymagany jest krem na bazie ropy naftowej, czy nie, zaleca się stosowanie kremu ochronnego wzdłuż linii włosów oraz na delikatną skórę w okolicach uszu. Wskazane jest również stosowanie podkładu przy wykonywaniu odrostów. Poleca się, aby nie nakładać substancji prostującej na włosy uprzednio prostowane, gdyż istnieje wysokie ryzyko zniszczenia włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Łysienie plackowate Cienkie włosy Przetłuszczanie włosów Loki Farbowanie włosów Mieszki włosowe