Jesteś tutaj:

Reggae - Włosy w nurtach muzycznych

Istnieje wiele nurtów muzycznych, w których uczesanie, a właściwie konkretna fryzura odgrywa bardzo ważną rolę całego wizerunku. Chodzi przecież o to, że będąc zagorzałym fanem konkretnego zespołu muzycznego pragniemy jak najbardziej upodobnić się do naszych idoli. Tak, jak metalowcy noszą glany, jak punkowcy noszą irokezy, tak i w reggae obowiązuje konkretna fryzura, którą nazywamy powszechnie dredami lub dredlokami. Kiedy zatem mijamy na ulicy osobę, która ma na swojej głowie dredy, to możemy być pewni, że wyznaje ona filozofię rastafarian, filozofię życia, postrzegania świata, kochania bliźniego, miłości, pokoju rodem z kolorowej i słonecznej Jamajki, skąd reggae bierze swój początek.

Same dredy to jednak za mało, by móc się nazywać prawdziwym rastamanem. Takie osoby bowiem często ubierają się w trzy najważniejsze w tej subkulturze kolory: żółty, zielony i czerwony. Mogą to być ubrania, ale również i kolorowe nakrycia głowy, naszywki, znaczki czy plakaty. Ważne, by wiedzieć, że to ma znaczenie dla samej idei bycia rastamanem – to przecież kolory flagi etiopskiej. Wiara w wolność, niezależność i przede wszystkim równość rasową i klasową również wyraża się w strojach rastamanów. Stroje powinny być luźne, nie krępujące ruchów, dlatego najczęściej rastamanie noszą szerokie spodnie i bluzy – ubrania, które na dobrą sprawę wyglądają tak, jakby były o kilka rozmiarów za duże.

Jak zrobić dredy?

Najprostszym sposobem zrobienia dredów jest udanie się do fryzjera. Jednak i wówczas trzeba liczyć się z tym, że taka usługa będzie trwała około 5-6 godzin. Jednakże w domu, samodzielnie również można zrobić sobie dredloki, tylko trzeba wiedzieć jak. I co najważniejsze – dredy można robić na włosach nie krótszych, niż 10 centymetrów, aby wyglądały one w miarę estetycznie. Nie należy się również nastawiać na to, że piękne, grube dredy będziemy mieć od razu. One tworzą się co najmniej kilka miesięcy, a dopiero po kilku latach wyglądają naprawdę świetnie. Dla tych mniej cierpliwych polecamy dredy syntetyczne, które są wpinane we włosy i są gotowe niemalże od razu.

Jeśli już zdecydowałaś się na dredy, to powinnaś na tydzień wcześniej odstawić wszelkie kosmetyki do stylizacji, odżywki, a także zwykły szampon. Przez te kilka dni powinnaś myc włosy szarym mydłem, aby włosy były pozbawione resztek kosmetyków i przede wszystkim czyste. Tylko wówczas będziesz mogła bez większego problemu zacząć skręcać dredloki.

Kiedy już nadejdzie odpowiedni czas robienia dredów, to pamiętaj, że włosy powinny być czyste i suche. Powinnaś również zdecydować się, jakiej grubości dredy chciałabyś mieć na głowie. Zapewne będzie to uzależnione od tego, jak grube włosy posiadasz. Nie ukrywamy, że te właściwe dredy są grube i sztywne, ale nie każdy ma odpowiednie do tego włosy.

Po wydzieleniu odpowiedniej grubości pasma włosów skręcaj je aż do samych końcówek. Następnie grzebieniem zacznij tapirować pasmo włosów i ponownie zacznij je skręcać, a następnie ponownie tapirować. Kiedy już uzyskasz odpowiednią teksturę, powinnaś usztywnić pasmo i tym samym zabezpieczyć je przed rozkręceniem. Do tego możesz z powodzeniem użyć wosku pszczelego lub też takiego do stylizacji fryzur, ale nie przesadzaj z jego nakładaniem.

Pielęgnacja dredów

Dredy, tak jak zwykłe włosy, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby naprawdę ładnie wyglądały. Przede wszystkim pamiętając o tym, że dredy tworzą się przez co najmniej kilka miesięcy, należy regularnie powtarzać skręcanie, tapirowanie i utrwalanie dredloków. Trzeba to robić cały czas, ponieważ włosy zakręcone w dredy i tak rosną. Jednakże, kiedy dredy są dość mocno już zbite, wówczas łatwiej jest wyciągać włosy czy też tapirować je za pomocą szydełka, a nie zwykłego grzebienia.

Wielu ludziom wydaje się, że dredów się nie myje, aby ich nie rozkręcić. Nie ma w tym ani krzty prawdy. Włosy skręcone w dredloki należy myc i pielęgnować niemalże dokładnie tak samo, jak zwykłe włosy. Należy jedynie pamiętać o tym, że pierwsze mycie powinno odbyć się nie wcześniej, jak co najmniej miesiąc po zakręceniu dredów. Do mycia należy stosować odpowiednie szampony, które wspomagają zbicie dredów i mocniejsze pasma, a przy tym doskonale oczyszczają je z brudu i kurzu. Jeśli nie stosujesz takiego szamponu to alternatywą jest szampon ziołowy, taki najzwyklejszy, bez dodatkowych odżywek, silikonów, parabenów.

Ważne jest również to, aby nie stosować odżywek do włosów, które z reguły ułatwiając rozczesywanie włosów powodują ich rozplątywanie się. Lepiej jest zainwestować w odzywkę do dredloków, a jeśli pojawi się łupież na skórze głowy, to również w odpowiedni szampon przeciwłupieżowy.
Pomimo tego, że włosy są skręcone w dredloki i tak wypadają, choć może w mniejszej ilości, niż zazwyczaj. Takie włosy należy za pomocą szydełka wyciągać z dredów i pozbywać się ich. Najlepiej jest to robić na bieżąco, aby dredy ładnie wyglądały.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Gęste włosy Włosy kręcone Peruki Włosy Gorączka okopowa