Jesteś tutaj:

Metoda brazylijska w prostowaniu włosów

Prostowanie włosów to dość żmudne zajęcie pań, które na co dzień wybierają proste włosy. Bardzo często nagły deszcz, a także związana z tym podwyższona wilgotność powietrza, powodują, że włosy przestają być idealnie gładkie, mimo stosowania nowoczesnych kosmetyków do prostowania i utrwalania fryzury.

Można było się spodziewać, że pojawią się metody, które zapewnią trwałe prostowanie włosów, podobnie jak kiedyś wynaleziono trwałą ondulacje do włosów, która daje długotrwały skręt.  

Trwałe prostowanie włosów przy pomocy środków chemicznych
Pojawił się nawet zabieg podobny do trwałej ondulacji, dający  proste włosy, ale jest on obarczony szeregiem wad. Przede wszystkim odrastające włosy puszą się próbując skręcić i to już po kilkunastu dniach od zabiegu – zależy to od tempa wzrostu włosów.
Chemiczne prostowanie włosów ma takie same wady jak trwała ondulacja. Niszczy włosy, a odrosty nie wyglądają najlepiej, szczególnie po trwałej prostującej, ponieważ odrastają włosy z naturalnym skrętem.

Global Keratin, Encanto lub QOD
(Inaczej metoda  brazylijska)


Metoda ta przywędrowała do nas z Brazylii, jednak musiała zostać zmodyfikowana do potrzeb włosów, a także przepisów europejskich. Trzeba bardzo uważać kupując kosmetyki niezbędne do tego zabiegu, który coraz więcej dziewczyn robi samodzielnie w domu, by nie zakupić oryginalnych kosmetyków brazylijskich, ponieważ zawierają one formaldehyd, który jest zakazany w Unii Europejskiej ze względu na potwierdzone działanie rakotwórcze. Kosmetyki Global Keratin, Encanto czy też QOD wolne są, według zapewnień producentów, od tej rakotwórczej substancji.

Dla własnego dobra warto, jeśli korzystamy z usług w salonie, zapytać o preparaty, którymi będzie robiony zabieg – czasami nawet w salonach znajdują się kosmetyki do prostowania włosów spoza Unii Europejskiej (np. Brazilian Keratin, Brazilian Blowout Acai Professional Smoothing Solution  gdyż nabywane bywają na przykład przez internet lub bezpośrednio podczas pobytów za granicą.

Wielu mistrzów grzebienia twierdzi, że zabieg Global Keratin jest bardzo korzystny dla włosów. Od jakiegoś czasu jest też na rynku Encanto czy QOD które są podobno lepsze od wcześniej wspomnianego zestawu. Jest to zabieg, który przede wszystkim odbudowuje wszelkie ubytki w strukturze włosa, a samo prostowanie jest jakby wtórne do całości zabiegu. Słowo: „jakby” nie pojawia się tu przypadkowo, bowiem zabieg polega przede wszystkim na uzupełnieniu niedoborów keratyny we włosach, a ich prostowanie to skutek uboczny, wymagający nieco pracy, ponieważ włosy muszą być idealnie równe i nie może być miejsc, gdzie na przykład pozostaną jakieś włosy z ubytkami.

Przebieg zabiegu prostowania
Niezależnie, czy zabieg robiony jest w salonie, czy w warunkach domowych, co obecnie zdarza się często, muszą być zachowane pewne zasady:
- Na dwa tygodnie przed zabiegiem włosy nie mogą farbowane.
- Zabieg nie jest polecany kobietom w ciąży.
Metoda polega na prawie dosłownie rozumianym wprasowaniu we włosy dużej ilości keratyny, który to zabieg powoduje, że włosy stają wygładzone.
Włosy tuż przed zabiegiem należy umyć i to dwu, a nawet trzykrotnie, tak by były idealnie czyste, pozbawione resztek kosmetyków, sebum i kurzu. Zaleca się używanie szamponu, który jest w pakiecie kosmetyków do prostowania. Następnie włosy zostają osuszone ręcznikiem - mogą być wilgotne, ale nie mokre.Trzeba przygotować się do tego, że w zasadniczej części prostowania włosów zapach ulatniających się kosmetyków może nieco drażnić, ale nie może on być bardzo agresywny – jeśli oczy są bardzo podrażnione i pojawiają się jakieś niedogodności podczas oddychania w czasie prostowania włosów może to być efekt znajdującego się w kosmetykach formaldehydu.

Krem prostujący należy nakładać bardzo dokładnie pasmo po paśmie, dbając również o to, żeby preparat nie dostał się na skórę głowy. Następnie przez 15 minut należy odczekać, aby włosy samodzielnie wchłonęły część keratyny. Jest to jednak zbyt mało, by włosy stały się proste.

Należy przejść do kolejnego etapu zabiegu. Po 15 minutach suszy się włosy bardzo dokładnie, ale stosując średnią temperatury w suszarce. Pasma muszą być idealnie suche. Bo od tego etapu zależy jakość wykonanego zabiegu. Trzeba bowiem bardzo dokładnie, przy pomocy prostownicy rozgrzanej najlepiej do temperatury 230ºC – niekiedy można przeczytać że temperatura może być od 205ºC – należy wprasowywać keratynę w pasma. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i każde pasmo wymaga 7-8 krotnego prostowania.- trwa to dość długo, bardzo często w salonie w tej części zabiegu biorą udział dwie osoby.

Po prostowaniu włosów należy odczekać 30 minut. Po tym czasie myje się włosy specjalnym szamponem i osusza włosy ręcznikiem. Na lekko wilgotne włosy nakłada się specjalną odżywkę, cały czas  pamiętać należy o tym, żeby nie nakładać kosmetyku na skórę głowy. Odżywka powinna pozostać na włosach przez 15 minut. Po tym czasie spłukuje się włosy bardzo delikatnie – prawie połowa odżywki powinna zostać na włosach. Włosy trzeba bardzo dokładnie wysuszyć w letnim, ale dość silnym strumieniu suszarki i po raz kolejny wyprostować każde pasmo prostownicą 6-8 razy.

Pielęgnacja włosów po zabiegu prostowania
Prostowanie włosów przy pomocy kreatyny jest dla nich terapią, która odbudowuje zniszczone włosy. Terapia ta sprawdza się w wypadku włosów zniszczonych, przesuszonych przez dekoloryzację. Jednak, aby włosy były idealnie proste trzeba jeszcze przez dwie, trzy doby po zabiegu zadbać o to , by włosy utrwaliły swój nowy kształt. Przez dwie doby nie wolno włosów niczym, nawet lekko związywać. Należy unikać zmoczenia włosów, trzeba też zadbać o to, żeby się nie spocić

Po zabiegu nie wolno włosów farbować przez dwa tygodnie, zaś do pielęgnacji nie wolno stosować kosmetyków, które zawierają:
Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
Sodium Laureth Sulfate (SLES),
Ammonium Lauryl Sulfate,
Sodium Pareth Sulfate,
Sodium Myreth Sulfate,
oraz odżywek zawierających sylikony oraz kosmetyków utrwalanych parabenami.
Należy od razu dodać, że kosmetyków do włosów 9szamponów czy odżywek), które nie zawierają któregoś z wymienionych składników jest na rynku bardzo mało. Jednak wymienione wyżej składniki powodują, że keratyny o wiele szybciej jest wypłukiwana z włosów i  [przez to proste włosy wcześniej zaczynają się kręcić. Zazwyczaj w salonie, gdzie wykonuje się zabieg prostowania włosów, można kupić kosmetyki do pielęgnacji włosów z tej samej linii.

Czy warto prostować włosy metodą brazylijską
Na pewno osoby, które zaczynają każdy dzień od włączenia prostownicy  powinny pomyśleć o wyprostowaniu włosów wspomnianą metodą. Jednak trzeba robić to zaprzyjaźnionej fryzjerki lub w renomowanym salonie, by nie trafić na kogoś, kto nałoży na włosy kosmetyk z rakotwórczym formaldehydem.
Producentom (oczywiście nieuczciwym) opłaca się dodawać formaldehyd, ponieważ szybciej i przy mniejszej ilości keratyny włosy stają się proste, po prostu ta trująca substancja działa jak katalizator przyspiesza i wzmacnia działanie kosmetyków. Warto śledzić media, czytać informacje o testach kosmetyków, ponieważ niektórzy producenci nie informują na opakowaniach o pełnej zawartości opakowania.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Przedłużanie włosów Suche włosy Wzrost włosa Grzybica Mieszki włosowe