Jesteś tutaj:

Jak wybierać odpowiednie ozdoby do włosów dziecięcych?

Małe dziewczynki uwielbiają czuć się modnie. Takie uczucie zaś mogą bardzo szybko uzyskać przez właściwą dla ich wieku fryzurę, podkreślającą piękne włoski, oryginalną i kolorową. Dziewczynki szybko uczą się, że właściwe ozdoby do włosów potrafią uczynić ich fryzurę niebanalna i bardzo prędko zaczynają upominać się o to, by kupić im gumki do włosów, opaski, spinki i inne ozdoby. Jak podążać za modą, a jednocześnie wybierać ozdoby, które są dobre?

Dobra gumka to podstawa
Większość dziecięcych fryzur wykonuje się za pomocą gumki do włosów. Dlaczego? Otóż, dziecięce włoski są bardzo delikatne. Dzieci zaś są urwisami, które potrafią być w pięciu miejscach jednocześnie. Przez to ich delikatne włoski mogą w bardzo szybkim tempie ulęgać zwichrzeniu. To z kolei powoduje, że włosy plączą się, wpadają w oczy, przeszkadzają, a także są podane na ich sklejenie, na przykład plasteliną, klejem czy produktami żywnościowymi. Jak uchronić włosy dziecka przed zniszczeniem, a jednocześnie nie ścinać ich całkiem na krótko? Związać je. Jednak nie byle czym, a odpowiednio dobraną gumką, najlepszą do dziecięcych włosków. Wbrew pozorom nie wszystkie gumki, które są kolorowe i mają przyczepione ładne ozdoby, są odpowiednie dla dziecka.

Najważniejsze, by gumka do włosów była miękka. Pod żadnym pozorem nie splatamy dziecku włosów gumką recepturką! Nieodpowiednie będą też twarde, bardzo mocne gumki. Często gumki powlekane są również tasiemkami z brokatem, który jest dość ostry i może niszczyć delikatne włoski dziecka. Te także nie będą dla niego odpowiednie. Najlepsze są gumki takie jak popularne „frotki” czyli powleczone miękkim materiałem. Ważne, by były wytrzymałe na rozciąganie. W tym celu wystarczy wziąć gumkę i rozciągnąć w dwóch palcach.

Powinna ona stawiać lekki opór, lecz dać się swobodnie rozciągać na dość sporą odległość. Gumki dla dzieci powinny mieć też niewielką średnicę – tę zaś dobieramy stosownie do gęstości włosów dziecka. Im rzadsze włoski, tym mniejsza gumka. Możemy kupować tez gumki do włosów z ciekawymi ozdobami, jednak muszą one być na tyle niewielkie, by nie uderzały w głowę i nie podrażniały jej w żaden sposób, a także nie obciążały zanadto związanego nimi kucyka. Gdy zwiążemy dziecku włosy, muszą one być związane na tyle mocno, by włosy nie wylatywały spod gumki, by fryzura była odporna na wszelkie drgania, podskoki, zakładanie czapki. Jednak włoski nie mogą być związane zbyt mocno, by gumka nie szarpała włosków, a skóra nie bolała przy każdym ruchu.

Spinki, spineczki, opaski
Gdy wybieramy spineczki dla dziecka, największa uwagę powinnyśmy zwracać na ich bezpieczeństwo. Bezpieczne spinki to takie, z których przede wszystkim nie odpadają żadne elementy. Jeśli spinka wygląda na niestabilną, taką, z której za chwile ma się coś ułamać – lepiej wcale jej nie kupujmy. Nie powinna ona mieć zbyt dużej powierzchni, gdyż łatwo ulegnie wtedy złamaniu. Ponadto, spinki nie mogą drapać w głowę. Musza być łagodnie zakończone i nie zawierać elementów, które mogłyby wyszarpywać włosy, niszczyć je lub drapać skórę. Starajmy się unikać spinek gęsto zdobionych brokatem, chyba że lubimy codziennie myć główkę dziecka lub wyczesywać brokat z jego włosów. Spinki mają nie tylko ozdabiać włosy, ale także muszą być praktyczne. To one będą utrzymywały niesforne kosmyki w porządku, gdy dziecko będzie szalało przez cały dzień.

Opaski do włosów podlegają nieco surowszym kryteriom niż spinki czy gumki. To one cały dzień będą okalały głowę naszej dziewczynki. Dlatego więc nie powinny być zbyt ciasne, by nie wywierać nacisku na czaszkę. Powinny się łatwo zdejmować i łatwo nakładać. Jeśli musimy mocno doginać opaskę, by nałożyć ja na głowę dziecka – to nie będzie ona dobrym wyborem. Najlepsze są opaski plastikowe, dość cienkie. Maja one delikatne ząbki, którymi wczepiają się we włosy, utrzymując je w ryzach. Dzięki tym ząbkom opaska nie ześlizguje się, ale czasem mogą one drapać głowę dziecka. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze opaski. Często dla samego podtrzymania rozpuszczonych włosów lepsze są opaski szerokie, powleczone materiałem, bez ząbków. Są one chyba najwygodniejszą alternatywą dla małej główki. Poza tym opaska nie powinna tez zawierać elementów, które mogą łatwo odpaść lub kruszyć się, np. brokatu. Pod żadnym pozorem nie kupujmy tez małemu dziecku opaski z metalu, czy jakiejkolwiek innej, na przykład z plastikowych drucików, które mogłyby się wkręcać we włoski dziecka!

Wybór akcesoriów do włosów
Wśród akcesoriów do ozdabiania włosów dla małych dziewczynek najważniejsze są trzy: gumki, spinki i opaski. Pomagają one utrzymać włosy w ryzach i uniknąć ich splątywania. Każdorazowo przy wyborze ich kierujmy się jednak nie tylko wyglądem, kolorem czy aktualna modą na dany produkt, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwem i wygodą. Po co bowiem mamy kupować cos, co będzie robiło krzywdę naszemu dziecku, drażniło je i sprawiało ból? Nie warto też kupować czegoś, co lada chwila może ulec zepsuciu, a wówczas wyglądać będzie koszmarnie.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Utrata włosów Tekstura włosów Cebulka włosa Grzybica Naskórek włosa