Jesteś tutaj:

Włosy dziecka - pielęgnacja

Świeżo upieczeni rodzice często czują się przemęczeni licznymi potrzebami nowego członka rodziny. Nawał obowiązków może spowodować to, iż łatwo zapomina się o ważności dbania o włosy dziecka. Ważne jest, by już od początku wdrażać dobre nawyki u naszych pociech. Im wcześniej się zacznie, tym szybciej nasze dziecko przyzwyczai się do dbania o włosy.

Z doniesień ekspertów wynika, że u dzieci wszystkie mieszki włosowe powstają w pierwszych sześciu miesiącach w czasie przebywania w łonie matki. Z badań ekograficznych można nawet zauważyć nieznaczny wzrost włosów. Niektóre dzieci rodzą się z gęstym owłosieniem, inne są prawie pozbawione włosów. W większości przypadków niemowlęta mają gęsty meszek na głowie. Nawet jeśli dziecko nadal nie ma włosów należy dbać o skórę w celu stymulowania ich wzrostu. Do nieuzasadnionych przekonań należy zaliczyć to, iż golenie włosów u dzieci sprzyja ich szybszemu wzrostowi. Nie ma na to żadnego dowodu.

Może się zdarzyć, że na owłosionej skórze dziecka pojawią się czerwone plamy. Zjawisko to jest znane pod nazwą „wyprysk dziecięcy” i na ogół jest nieszkodliwe. Czasem lekarz zaleca maść z kortyzonem, ale w większości przypadków problem może być rozwiązany poprzez częste mycie delikatnym mydłem.

W dbałości o włosy dziecka ogromnie ważna jest nadzwyczajna delikatność. Wziąwszy pod uwagę to, że dzieci w tym wieku mają mało włosów, nie ma potrzeby codziennego ich mycia. Trzeba myć kiedy jest to konieczne albo w odstępach kilkudniowych. Należy zachować należytą ostrożność w  miękkich miejscach głowy dziecka. Dobrym pomysłem jest delikatne czesanie przed nałożeniem szamponu, w celu usunięcia nieczystości i kołtunów. Wybór szamponu jest bardzo ważny. Wiele osób wybiera specjalne, niedrażniące oczy szampony dla dzieci. Trzeba wziąć pod uwagę, iż szampony dla dzieci mają zwykle wysoki pH, który może sprzyjać pofałdowania owłosienia. W tym przypadku korzystne jest zastosowanie specyficznego szamponu dla dzieci, kiedy włosy są krótkie i przejście do szamponu ultra-delikatnego w miarę jak włosy zaczną rosnąć.

Inną ważną rzeczą do wzięcia pod uwagę jest sposób mycia. Zwykle łatwiej jest delikatnie nachylić dziecko i w ten sposób umieścić włosy w wodzie. Ale w tej pozycji istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko się może wystraszyć. Należy więc trzymać je mocno i rozmawiać z nim czule, aby czuło się zrelaksowane. Od tego czy potrafi się uczynić moment mycia włosów zabawnym i przyjemnym, dzieci stopniowo przyzwyczają się do prawidłowego dbania o włosy i skórę głowy.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Łysienie plackowate Zagęszczanie włosów Stylizacja włosów Geny Trwała kwaśna Biopsja