Jesteś tutaj:

Wazelina we włosach

Dzisiaj otrzymałem kolejnego e-maila z cyklu „moje włosy to klęska”. Pewna matka napisała do mnie, informując, że jej 15 letnia córka użyła wazeliny, aby stworzyć dredy. Należy wspomnieć, że miała piękne, długie do pasa włosy.

Dobrą wiadomością jest fakt, że dredy wyszły całkiem nieźle. Niestety, złą wiadomością jest, to, że nie można było usunąć wazeliny z włosów. Nic nie działało. Po wielu nieudanych próbach z wykorzystaniem szamponów matka zdecydowała, że jedynym wyjściem z sytuacji są nożyczki. Na szczęście postanowiła napisać e-maila do mnie, zanim podjęła nieodwracalne działanie.

Czy istnieje sposób na usunięcie wazeliny z włosów bez użycia nożyczek? Tak, oczywiście. Sposób, który jest opisany poniżej działa w 90% przypadków po jednorazowym zastosowaniu. Działa w 95-99% przypadków po dwukrotnym zastosowaniu.

Jeśli pierwszy sposób nie zadziała, kontynuuj czytanie. Poniżej znajduje się opcjonalne działanie w celu usunięcia uporczywych pozostałości wazeliny. Pamiętaj, że wazelina jest kosmetykiem produkowanym na bazie ropy naftowej. Dziś ciężko w to uwierzyć, ale w latach 50-tych dostępne były szampony do włosów zawierające wazelinę, które miały zostawiać błyszczące i jedwabiste włosy.


Kroki, które należy podjąć w celu usunięcia wazeliny z włosów.

KROK 1: Weź papierowy ręcznik i usuń nim tak wiele wazeliny, ile tylko zdołasz. Nie trzyj jednak zbyt mocno, gdyż może to uszkodzić włosy. Rób to bardzo ostrożnie.

KROK 2: Nałóż odrobinę mąki kukurydzianej bądź pudru kukurydzianego (nie używaj zasypki dla dzieci, gdyż może być szkodliwa dla płuc) na części włosów, które pokryte są wazeliną. Wetrzyj mąkę we włosy. Ponownie – nie trzyj zbyt mocno. Upewnij się, że cała powierzchnia z wazeliną jest dokładnie pokryta niewielką ilością mąki lub pudru.

KROK 3:  Gdy włosy są już dokładnie pokryte, przejdź do etapu ciepłego, nie gorącego prysznica. Nałóż na dłonie dobry szampon oczyszczający, a następnie rozprowadź go na włosach.

KROK 4: Umyj włosy szamponem dwukrotnie, aby upewnić się, że cała mąka, jak i wazelina są usunięte z twoich włosów.

KROK 5: Spłucz dokładnie głowę ciepłą wodą.

KROK 6: Nałóż na włosy odżywkę, którą następnie spłuczesz. Jest to istotne, gdyż dwukrotne mycie szamponem oczyszczającym może wysuszyć twoje włosy.

KROK 7: Spłucz dokładnie, a następnie dodatkowo na koniec spłucz chłodną lub zimna wodą.

KROK 8: Wytrzyj włosy ręcznikiem. Nałóż na włosy kosmetyk ułatwiający rozczesywanie, rozczesz włosy, a następnie pozwól im samodzielnie wyschnąć.

Jeśli cała wazelina nie została usunięta podczas pierwszej kuracji, powtórz zabieg po upływie ok. 12-24 godzin. Powinno to skutecznie usunąć pozostałości wazeliny.

Dlaczego musiałaś użyć mąki lub pudru kukurydzianego? Mąka łączy się z wazeliną i pozwala usunąć ją z włosów podczas mycia szamponem. Bez czynnika wiążącego (mąki lub pudru) wazelina pozostaje przymocowana do wierzchniej warstwy włosa.

Mimo, iż niektórzy Internauci odnieśli sukces przy pomocy białej mąki i innych wiążących produktów, najlepsze rezultaty gwarantują mąka bądź puder kukurydziany.


Wady
Nie będę ukrywać, że nakładanie mąki kukurydzianej, bądź innych podobnych pudrów powoduje bałagan. Upewnij się, że nakładasz te produkty w łazience, gdzie łatwo sprzątnąć rozsypany puder. Niektórzy ludzie polecają nakładanie mąki stojąc w suchej wannie. Po zakończeniu nakładania wystarczy odkręcić kurek z wodą i spłukać pozostały pył.


Inne opcje oprócz mąki kukurydzianej
Jeśli nie masz mąki kukurydzianej, bądź chcesz uniknąć bałaganu, lub próbowałaś mąki, ale nie zadziałała, poniżej znajdziesz inne znane kuracje, które do pewnego stopnia były skuteczne, choć nie tak jak mąka.

1.    Usiądź pod aparatem suszącym włosy lub skorzystaj z ręcznej suszarki, aby zmiękczyć maź. W miarę podgrzewania wazeliny, będzie się ona stawała coraz bardziej płynna i co za tym idzie łatwiejsza do usunięcia ręcznikiem papierowym. Im więcej wazeliny usuniesz przed nałożeniem mąki kukurydzianej, bądź podobnego pudru, tym lepiej. Jeśli wolisz, pomiń krok z mąką, i po usunięciu jak największej ilości zmiękczonej wazeliny z włosów i skóry głowy, umyj włosy szamponem oczyszczającym.

Dlaczego szampon oczyszczający? Tego rodzaju formuły przeznaczone są do usuwania nadmiaru kosmetyków do stylizacji bądź innego rodzaju osadów, wynikających z zanieczyszczenia środowiska, z włosów. Są również skuteczne w usuwaniu brylantyny oraz pomad.

2.    Zetrzyj tak dużo wazeliny, jak jest to tylko możliwe. Następnie nałóż na włosy grubą warstwę masła orzechowego. Dla niektórych osób ta metoda była skuteczniejsza niż sposób z mąką. Inni zaś mieli więcej szczęścia z mąką. Jeśli nie masz pewności co do rezultatu, nałóż niewielką ilość czystego, bez kawałków orzechów, masła orzechowego na włosy zanieczyszczone wazeliną. Wmasuj delikatnie, a następnie usuń masło za pomocą ręcznika papierowego. Jeśli masło orzechowe okaże się być skutecznym, nałóż je na resztę włosów, a na koniec umyj głowę stosując szampon oczyszczający lub jeden z tych, który usuwa tłuszcz bądź głęboko zakorzeniony brud.

3.    Kosmetyk GooBeGone, bądź te podobnego rodzaju pomogą usunąć wazelinę pozostałą po usuwaniu jej papierowym ręcznikiem. Spróbuj wysuszyć wazelinę, zetrzeć ją papierowym ręcznikiem, a następnie nałożyć kosmetyk usuwający maź. Niektórzy odnieśli sukces stosując tego typu kosmetyk. Inni niestety nie mieli tyle szczęścia.

Innymi dostępnymi sposobami usuwającymi wazelinę są: ubite jajka nałożone na zabrudzone wazeliną włosy, wielokrotne płukanie włosów octem jabłkowym bądź sokiem ze świeżej cytryny.

Czego nie używać podczas usuwania wazeliny?
Chociaż niektórzy sugerują regularne używanie płynu do mycia naczyń, zwykłego mydła, mydła glicerynowego na włosy zabrudzone wazeliną, dobrze jednak zastanów się zanim wypróbujesz te sposoby. Zgadza się, możesz usunąć wazelinę trochę szybciej, robiąc przy tym mniej bałaganu, ale płyn do mycia naczyń może pozbawić twoje włosy nie tylko wazeliny, ale także ich naturalnego łoju, pozostawiając włosy suche i pozbawione ochrony. Jeśli nie dbasz o ewentualne uboczne negatywne efekty stosowania płynu do naczyń, nie wahaj się go użyć, jednak osobiście odradzam.

Podsumowanie
Mam nadzieję, że wszyscy, którzy czytają ten artykuł pomogą mi przekonać innych, że wazelina nie jest najlepszym kosmetykiem do stylizacji, aby stworzyć dredy na każdym rodzaju włosów. Jeśli chcesz mieć „tymczasowe dredy” takie jak Jennifer Anniston, zastosuj dobrej jakości brylantynę lub bardzo delikatną pastę do włosów. Edwin Paul’s Uncle Bubby jest delikatną brylantyną, która świetnie działa i łatwo się zmywa.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Utrata włosów Kondycja włosów Łupież Biopsja