Jesteś tutaj:

Szkodliwe działanie czynników zewnętrznych ?

Każdy z nas chciałby mieć piękną, zdrowo wyglądającą i atrakcyjną fryzurę. Często jednak sami szkodzimy naszym włosom, uniemożliwiając im regenerację i prawidłowy wzrost.

Stan włosów, podobnie jak skóry i paznokci możemy potraktować, jako odbicie lustrzane kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Aby uzyskać ich zdrowy wygląd, codziennie musimy dostarczać wszystkich potrzebnych mikro i makroelementów. Niedobór niektórych z nich będzie miał wpływ na kondycję czupryny. Najważniejszą rolę pełnią tu witaminy A oraz H (biotyna) a także biopierwiastki – Krzem, selen, Cynk i miedź. Jeśli nie będziemy ich dostarczać w odpowiednio zbilansowanej diecie, a do tego wypłuczemy je z organizmu nadużywając alkoholu, czy mocnej kawy lub herbaty, to nasze włosy stracą blask i atrakcyjny wygląd.

Latem zgubny efekt przynosi szkodliwe promieniowanie słoneczne. Wnika ono w strukturę włosa i wysusza je, aby tego uniknąć powinniśmy używać szamponów lub odżywek z filtrem, przed wyjściem na plażę lub solarium warto także spryskać czuprynę sprayem ochronnym z wysokim filtrem UVA i UVB. Chrońmy także głowę przed poparzeniami słonecznymi – w godzinach południowych nośmy kapelusze lub chustki – skóra na głowie nie powinna ulegać opaleniu.

Dość często zdarza nam się również popełniać błędy w codziennej pielęgnacji. Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego od mycia włosów, jednak, jeśli źle przeprowadzimy ten zabieg – będzie to miało wpływ na kondycję czupryny.
Nigdy nie wolno myć włosów w gorącej, albo nadmiernie zimnej wodzie. Przyczynia się to, do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych, których wydzielina sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Najlepiej jest do ostatniego płukania użyć letniej wody – taka temperatura ułatwia zamknięcie się łusek włosowych i ich ścisłe przyleganie do siebie, co zaowocuje pięknym blaskiem.

Ilość szamponu, jaką zużywamy w trakcie jednorazowego mycia nie powinna przekraczać objętości równoważnej orzechowi laskowemu. Przed nałożeniem preparatu na włosy powinniśmy lekko go rozcieńczyć wodą i rozetrzeć w dłoni, aby uniknąć wysokiego stężenia substancji aktywnych nakładanych w jedno miejsce na skórze. Nakładanie preparatu na włosy powinno polegać na delikatnym masowaniu kolistymi ruchami skóry. Nie jest wskazana aplikacja szamponu na całą długość kosmyków – wystarczy tylko u ich nasady, podczas spłukiwania reszta włosów będzie miała kontakt z środkiem myjącym i to naprawdę wystarczy. Inaczej możemy doprowadzić do przesuszenia i zmatowienia kosmyków.

Do mycia najlepiej jest stosować Kosmetyk przeznaczony do naszego rodzaju włosów, aby pomógł walczyć z problemem. Innej pielęgnacji wymagają włosy suche i wrażliwe, a innej nadmiernie przetłuszczające się.
Po dokładnym spłukaniu szamponu nie wycierajmy energicznie włosów w szorstki Ręcznik – może to podrażnić dość wrażliwą skórę głowy i spowodować zaczerwienienie. Najlepszym rozwiązaniem jest owinięcie głowy w Ręcznik, a po około 15 minutach, kiedy nadmiar wody zostanie wchłonięty – rozpuszczenie włosów i umożliwienie im doschnięcie na powietrzu. Warto także nałożyć odpowiednią odżywkę, która nawilży kosmyki i pomoże im się regenerować.Dobierzmy ją do naszego typu włosów.

Nie poleca się stosowania suszarek do włosów, gdyż po regularnym ich używaniu, włosy stają się przesuszone i łamliwe. Jeśli spieszymy się i musimy użyć tego urządzenia – ustawmy zimny nadmuch powietrza. Nie ma on tak zgubnego wpływu na nasze kosmyki.

Używanie do stylizacji prostownicy do włosów albo lokówki przegrzewa nasze włosy, które w konsekwencji szybciej się niszczą. Dlatego powinno się unikać stosowania tego typu urządzeń, a w razie konieczności – nakładać kosmetyki ochronne. Warto także zainwestować w sprzęt dobrej jakości – np. prostownicę z płytkami ceramicznymi i właściwością jonizacji. Tańsze urządzenia wywierają zgubny wpływ na kondycję czupryny, a często nagrzewają się do zbyt wysokiej temperatury, co może powodować miejscowe popalenie włosów.

Częsta Koloryzacja lub przeprowadzanie zabiegu trwałej ondulacji także uszkadza delikatną strukturę włosa. Unikajmy preparatów zawierających w swoim składzie amoniak i gwałtowne rozjaśniacze. Radykalna zmianę koloru włosów lepiej przeprowadzić u dobrego fryzjera – w warunkach domowych powinniśmy wykonywać jedynie zmianę koloru włosów o maksymalnie 2-3 tony. Jeśli chcemy jednocześnie zmienić Kolor włosów i wykonać trwałą ondulację – udajmy się do specjalisty. Na pewno zaleci nam kilkutygodniowy odstęp pomiędzy tymi zabiegami i jednocześnie pomoże dobrać odpowiednie preparaty.

Nie lekceważmy żadnego niepokojącego objawu choroby, który może wystąpić na skórze naszej głowy. Nagłe wystąpienie łupieżu lub nieprzyjemnego swędzenia może wynikać z uczulenia i nadwrażliwości na jakiś składnik kosmetyku, ale także mogą to być pierwsze objawy grzybicy skóry. Szybka konsultacja z lekarzem przywróci włosom atrakcyjny wygląd i zdrowie.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Gęste włosy Puszenie włosów Fryzura Hormony Geny