Jesteś tutaj:

Rady na przetłuszczające się włosy zimą

Pierwsze opady śniegu oraz coraz wyraźniejsze oznaki, że nadchodzi sezon zimowy, to początek prawdziwej zmory dla włosów praktycznie każdej z nas – im są dłuższe, tym trudniej nad nimi zapanować i tym trudniej utrzymać ich głęboki kolor, puszystość, objętość oraz blask.

Bardzo dużym utrudnieniem w czasie zimy będą także niezwykle szybko przetłuszczające się włosy – nadmiernie wydzielające się sebum powoduje, że musisz myć głowę nawet kilka razy dziennie, a i tak po kilku godzinach Twoja fryzura traci świeżość i wydaje się ciężka oraz oklapnięta. Nie musisz się jednak na to godzić tak jak każdej poprzedniej zimy! Spróbujemy Ci podpowiedzieć co zrobić, aby wreszcie poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami i móc cieszyć się zawsze doskonałą i atrakcyjną fryzurą.

Dlaczego włosy zimą szybciej się przetłuszczają?
Zanim przejdziemy do samych sposobów radzenia sobie ze zbyt tłustymi włosami i do najskuteczniejszych metod ich pielęgnacji, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właśnie wtedy, kiedy warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu i na zewnątrz jest coraz zimniej, nasze włosy będą nadmiernie się przetłuszczać?

Głównymi winowajcami są tutaj czapki, kominy, kaptury i wszelkiego rodzaju inne nakrycia głowy. Oczywiście, nie możemy z nich zrezygnować, musimy pamiętać bowiem o swoim zdrowiu – trzeba jednak otwarcie przyznać, że nie pozwalają one skórze głowy odpowiednio oddychać, wysokie temperatury oraz jednocześnie pot powodują otwieranie się gruczołów oraz nadmierne wydzielanie łoju. Swoją rolę odgrywa tutaj także częsta i nagła zmiana temperatur, tej jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć, musiałybyśmy bowiem w ogóle nie wychodzić z domu.


Podstawowe sposoby walki z przetłuszczającymi się włosami

Chociaż najlepsze efekty przynosiła będzie odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie właściwych kosmetyków, to będziesz mogła zastosować kilka sprytnych trików oraz wprowadzić delikatne zmiany w swoim sposobie dbania o włosy, dzięki czemu problem przetłuszczających się zbyt szybko włosów nie powinien być tak bardzo dokuczliwy.

Co najważniejsze, powinnaś myć włosy tylko i wyłącznie rano. Może się to wydawać uciążliwe i wiązać z koniecznością wcześniejszego wstawania, jak się jednak okazuje, Twoje gruczoły łojowe są najaktywniejsze właśnie kiedy śpisz (dokładniej mówiąc, pomiędzy 10 wieczorem, a 4 rano). Ich umycie zaraz przed spaniem nie przyniesie więc praktycznie żadnego efektu.

Co więcej, w czasie mycia włosów i spłukiwania z nich szamponu, czy też resztek innych kosmetyków, nie narażaj ich na kontakt ze strumieniem gorącej wody, prowadzi to bowiem do rozszerzania się gruczołów na skórze oraz otwierania łusek włosa, co bezpośrednio prowadzi do ich przetłuszczania. Oczywiście nie musisz od razu katować się płukaniem włosów w lodowatej wodzie, pamiętaj jednak, aby nie przesadzać zbyt wysokimi temperaturami.

Stosując jakiekolwiek odżywki, pamiętaj, aby rozprowadzać je tylko od połowy włosów aż do końcówek i za każdym razem dokładnie spłukiwać. Pozostawione na włosach kosmetyki prowadzą bowiem do ich szybszego przetłuszczania. Kiedy będą już umyte i wysuszone nie rozczesuj ich oraz spróbuj uniknąć ich zbyt częstego dotykania, gdyż to także wpływa na nadmierną produkcję sebum.

Warto także zrezygnować z zawiązywania na głowie turbanu z ręcznika. Co prawda jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli jesteś posiadaczką dłuższych włosów, dla nich samych będzie to jednak prawdziwa sauna, która zadziała jeszcze gorzej niż kontakt ze zbyt ciepłą wodą, czy też wielogodzinne przebywanie pod szczelnym nakryciem głowy. Zamiast tego poświęć trochę więcej czasu na dokładne wysuszenie włosów suszarką jonizującą – jeżeli takowej nie posiadasz, wykorzystaj po prosty zimny strumień powietrza w swojej zwyczajnej suszarce. Pozwoli to na szczelne zamknięcie łusek włosa i nie pozwoli sebum wnikać w jego struktury, dzięki czemu o wiele dłużej zachowa swoją świeżość.

Eksperci Kliniki Handsome Men radzą, abyś sięgnęła po suchy lakier i rozprowadziła go delikatnie na całej powierzchni włosa. Jest to znana i niezwykle popularna wśród fryzjerów oraz stylistów sztuczka, dzięki której włosy przetłuszczają się w o wiele mniejszym stopniu. Warto spróbować także domowych i sprawdzonych sposobów, a mianowicie nawilżyć włosy odrobiną soku z cytryny – witamina C z pewnością wpłynie na nie korzystnie!


Jakie środki pielęgnacyjne wybrać?

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór odpowiednich środków pielęgnacyjnych posiada ogromny wpływ na to, czy uda Ci się rozwiązać problem nadmiernie przetłuszczających włosów, czy też kolejną zimę skazana będziesz na oklapnięte i nieatrakcyjne fryzury.

Podstawowy kosmetyk w tym przypadku, to z pewnością szampon przeciwko włosom przetłuszczającym się. Najlepiej sprawdzają się szampony z linii kosmetyków zimowych, którzy oferują wszyscy najpopularniejsi producenci – są one po prostu trochę mocniejsze, dzięki czemu skuteczniej będą chroniły Twoje włosy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Sam szampon może być jednak niewystarczający, aby efekty walki z przetłuszczającymi się włosami były dla Ciebie zadowalające. Powinnaś regularnie sięgać także po odżywki i maski bazujące na naturalnych ekstraktach z ziół takich jak szałwia, eukaliptus oraz rozmaryn – idealnie oczyszczają one bowiem skórę głowy oraz powierzchnię włosów z nadmiaru sebum (warto pomyśleć także o przyjmowaniu tychże ziół w postaci suplementów diety). Niezwykle ważnym składnikiem tychże kosmetyków powinny być także siarczany, skutecznie zmniejszające wydzielanie łoju, a po dłuższym czasie zapobiegające także jego ponownemu wydzielaniu.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Łysienie plackowate Elektryzowanie włosów Kolory włosów Naskórek włosa