Jesteś tutaj:

Pielęgnacja włosów zimą

O włosy trzeba dbać niezależnie od pory roku. Jednak najcięższym okresem dla naszych włosów jest zima. Jest to czas bardzo trudny i wymagający. Zimne powietrze sprawia, że jesteśmy zmuszeni nosić na głowie ciepłe nakrycia, które dla włosów są niezbyt przyjazne. Włosy pod czapką są narażone na przegrzanie. Dużo szybciej się przetłuszczają w porównaniu z latem. Poza tym czapka powoduje, że są one bardziej oklapnięte, elektryzują i nie prezentują się zbyt dobrze.

Jednak zimę trzeba jakoś przetrwać, dlatego też musimy zadbać o kondycję włosów i ich wygląd tak, aby każde zdjęcie czapki nie było dla nas wielkim stresem. Odpowiednia pielęgnacja w okresie zimowym spowoduje, że nasze włosy będą piękne, lśniące i zadbane również w tym okresie.  Jak zatem dbać o włosy zimą, jakie zabiegi na nich wykonać, aby uzyskać wymarzony efekt?

Najważniejszym problemem jaki dotyka włosy to suche powietrze. Zimą mamy z nim do czynienia zarówno w ogrzewanych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, gdzie temperatura jest minusowa. Im zimniej tym bardzie suche jest powietrze.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Podstawą każdej pielęgnacji włosów jest ich mycie. Należy je myć tak często jak wymaga tego potrzeba, czasami nawet i codziennie. Zimą na pewno zabieg mycia będzie trzeba wykonać częściej, ponieważ włosy pod czapką bardziej się przetłuszczają.  

Zasadą każdego mycia jest stosowanie odpowiednio dobranego szamponu, oraz stosowanie do mycia i płukania włosów wody o odpowiedniej temperaturze. Pamiętajmy, żeby woda nie była za gorąca. Najbardziej optymalna jest letnia lub lekko ciepła. Szampon na włosach należy tak rozprowadzić, aby jednocześnie skóra głowy została poddana delikatnemu masażowi. Wykonujemy go za pomocą opuszków palców. Dzięki niemu poprawi się ukrwienie skóry głowy. Dopełnieniem każdego mycia jest zastosowanie odżywki. Trzeba ją wybrać umiejętnie. Nie może to być odżywka typu bez spłukiwania, ponieważ jest zbyt ciężka i nadmiernie obciąża włosy, co zimą jest szczególnie nie wskazane. Zarówno szampony jak i odżywki należy dobierać adekwatnie do rodzaju posiadanych włosów.

Raz na tydzień dobrze jest je wzmocnić i poprawić ich wygląd nakładając na nie gotowe odżywcze maseczki, oraz odżywki regenerujące dostępne w sklepach drogeryjnych lub  w aptekach. Można też wykorzystać naturalne produkty, które mogą stanowić pewnego rodzaju uzupełnienie stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych.Odpowiednia dieta
Włosy zimą tracą swoją kondycję, stają się bardziej łamliwe, oraz tracą połysk, mogą też bardziej wypadać, dlatego też należy im dostarczyć od wewnątrz potrzebne minerały i witaminy. Nieodpowiednia dieta to jedna z przyczyn złej kondycji włosów W tym okresie trudno jest o świeże warzywa, ale dostępne są mrożonki, które posiadają podobną wartość, dlatego też powinniśmy je spożywać. Poza tym w diecie nie powinno zabraknąć kiełków pszenicy, a także nasion słonecznika, czy pestek dyni, orzechów. Wszystkie te produkty mają doskonały wpływ nie tylko na włosy, ale i na cały organizm. Posiadają dużo wartościowych substancji odżywczych. Dodatkowo w okresie zimy dobrze jest przyjmować specjalne witaminy razem z minerałami. Duzy ich wybór można znaleźć w aptece.

Sposoby na elektryzowanie się włosów
Prawie każda z nas wie ile kłopotów sprawiają elektryzujące się włosy. Sposobem na szybkie pozbycie się problemu jest zmoczenie i wygładzenie włosów zimną wodą. Jednak jest to jedynie chwilowa poprawa. Stosowanie pewnych zabiegów może ograniczyć do minimum ten problem. Dobre efekty przynosi stosowanie suszarki z funkcją jonizacji. Jeśli nasza suszarka jest jej pozbawiona to lepiej dla włosów będzie jeżeli nie będziemy z niej korzystać zimą, ponieważ gorące powietrze płynące z suszarki powoduje zwiększone wydzielanie sebum. Włosy robią się bardziej wysuszone i łamliwe.
Innym sposobem na elektryzujące się włosy jest zastosowanie specjalnych odżywek i szamponów, które w swoim składzie zawierają składniki antystatyczne.
Nie wolno też przesadzać z używaniem produktów do stylizacji, ponieważ dodatkowo obciążają włosy i osłabiają ich kondycję.

Inne kłopoty z włosami
Panujące zimą warunki sprzyjają rozwojowi grzyba, który jest odpowiedzialny za powstanie łupieżu. Występuje on na skórze i głowie każdego człowieka, jednak pod wpływem sprzyjających warunków zaczyna namnażać się z większą siłą. Noszenie czapek ze sztucznych włókien, które nie przepuszczają powietrza i włosom powoduje, że trudniej jest im oddychać.
Jeżeli łupież nasili się to należy zacząć stosować specjalistyczne szampony dermatologiczne mające w składzie  pirytionian cynku, siarczek selenu lub ketokonazol.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Utrata włosów Regeneracja włosów Strzyżenie włosów Wąs Hirsutyzm Warkoczyki