Pielęgnacja włosów po porodzie
Okres ciąży i porodu to olbrzymi wysiłek dla przyszłej mamy. W organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, co odzwierciedla się w różnych postaciach; jedną z nich jest wzmożone wypadanie włosów. Młoda mama ,,gubi’’ wszystkie włosy, które podczas miesięcy ciąży nie zdążyły wypaść. Wypadanie włosów nie jest jednak znakiem negatywnych zmian, wręcz przeciwnie, staje się symbolem wracania do dobrej formy po porodzie.
Pielęgnacja włosów
Młode mamy powinny codziennie szczotkować włosy przez kilka minut. Wówczas unikniemy ich nieestetycznego ,,gubienia ‘’. Układając fryzurę nie trzeba włosów szczególnie oszczędzać, można używać tych samych preparatów do stylizacji, co przed ciążą.
Używanie lakierów czy środków stylizujących nie powinno negatywnie wpływać na włosy, pod warunkiem, że będziemy je stosować z umiarem. Aby wzmocnić strukturę włosa po porodzie, warto zaopatrzyć się kosmetyki, które zadbają o ich właściwy wygląd.
W sklepach można kupić specjalnie dobrane zestawy , w których znajdzie się miejsce dla szamponu do włosów, odżywki i maseczki . Szampon powinien być w składniki, które odżywią włosy, w tym celu należy delikatnie masować głowę, aby składniki mogły wniknąć w cebulkę włosa.
Aby wzmocnić włosy można sobie zafundować kurację, dzięki specjalnie skomponowanym ampułkom, które dostępne są w aptekach.
Kuracja wzmacniająca powinna trwać nie dłużej nić trzy miesiące. W czasie ciąży może pojawić się niechciany łupież. Jak sobie z nim poradzić? Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który zaplanuje leczenie. Jeżeli łupież nie jest intensywny, warto kupić w sklepie szampon o charakterze leczniczym oraz zapoznać się z instrukcją producenta. Dostępne są też w salonach fryzjerskich zabiegi, które mają działać przeciwłupieżowo.
Poród a owal twarzy
Panie będąc w ciąży często nie zwracają uwagi na dietę, w trosce o dobro dziecka oraz własne. Obowiązkiem matki jest właściwie i zdrowe odżywianie się w czasie ciąży. Ta troska o dziecko ma też swoje przykre konsekwencje w postaci dodatkowych kilogramów. Naturalne jest zwiększenie wagi w ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Jednak zmiany w wadze, mogą też znacznie odbić się na wyglądzie zewnętrznym całej sylwetki, nie możemy przecież wybrać sobie miejsca, w którym waga zwiększałaby się, a w którym pozostawała bez zmian.
Z reguły przyszłe mamy tyją na całym ciele, a tym również na twarzy. Konsekwencją przybrania na wadze jest też zmiana kształtu owalu twarzy . Twarz często zmienia się, przeobrażając trójkątny kształt na twarz o okrągłym owalu.
Do każdego kształtu twarzy dobiera się inną fryzurę. Stąd częste zdziwienie świeżo upieczonych mam, że fryzura, która była bardzo twarzowa w przed ciążą, pod koniec ciąży; po jej rozwiązaniu już nie zdobi. Zmieniający się owal twarzy , nadaje zupełnie innego wyrazu twarzy, dlatego obcięcie i uczesanie włosów powinno zostać zmienione.
Warto wybrać się do stylisty, aby dobrał nową, świeżą fryzurę do nowego wyglądu przyszłej mamy. Jeżeli lubimy starą fryzurę i nie zamierzamy rozstać się z nią, warto też ją odświeżyć podcięciem włosów. Dobrze cieniowane włosy odświeżają wygląd i sprawiają, że włosy stają się zadbane.
Właściwa dieta wzmacnia włosy
Włosy po urodzeniu dziecka stają się słabe z powodu ubytków witamin, w związku z tym trzeba pomyśleć o wzbogaceniu włosów w niezbędne minerały oraz składniki odżywcze. Dieta jest sposobem na poprawienie struktury włosa. W diecie powinny się znaleźć ryby, owoce morza oraz jajka, aby wzbogacić organizm w miedz, cynk oraz żelazo.
Nie można zapomnieć witaminach z grupy B, które znajdują się ciemnych, razowym pieczywie oraz kaszy czy ryżu.
Dobroczynne masaże głowy
Wskazane są codzienne masaże głowa, każda młoda mama może samodzielnie masować skórę głowy opuszkami palców.
Delikatne masaże mogą zdziałać cuda, wystarczy poświęcić im kilka minut dziennie. Kuliste ruchy palców wpływają na lepsze ukrwienie skóry głowy, a tym samym daje jej lepsze odżywianie, co w konsekwencji prowadzi do wzmocnienia włosów.
Masaże zapobiegają też wypadaniu włosów.