Jesteś tutaj:

Naturalne rozwiązania problemów z wypadaniem włosów

Naturalne rozwiązania problemów z wypadaniem włosów

Na ludzkiej głowie znajduje się średnio 100 000 mieszków włosowych, a w każdym z nich w ciągu ludzkiego życia może urosnąć kolejno około 20 włosów. Łysienie może przybierać bardzo różne formy, cięższe i lżejsze, od męskiego i żeńskiego typu łysienia, przez łysienie plackowate (wypadanie tylko niektórych włosów na głowie), alopecia totalis (wypadanie wszystkich włosów na głowie) aż do formy najcięższej, alopecia universalis (wypadanie wszystkich włosów na głowie i całym ciele). Utrata kilku włosów każdego dnia jest normą, ale zarówno mężczyźni, jak i kobiety i dzieci mogą zauważyć u siebie nadmierne ich wypadanie.

Okresowe wypadanie włosów może się pojawić na obszarach, na których pojawiają się cysty łojowe, pozostające tam od jednego do kilku tygodni. Możliwe przyczyny to między innymi słabe trawienie, pasożyty i niedobory pokarmowe (na przykład żelaza czy biotyny). Wypadanie włosów mogą również spowodować niektóre leki, jak leki przeciwzakrzepowe, substancje stosowane w chemioterapii w leczeniu raka, nadmiar witaminy A, pigułki antykoncepcyjne, retinoidy stosowane w leczeniu trądziku i problemów skórnych, leki na ciśnienie krwi i antydepresyjne. W tym wypadku sytuacja poprawia się na ogół samoistnie, kiedy zakończy się zażywanie leku.

Jeden z rodzajów łysienia, zwany łysieniem trakcyjnym najpowszechniej dotyka osób, które noszą włosy ciasno związane w kucyk czy drobne warkoczyki. W przeszłości wierzono, że łysienie dziedziczy się po dziadku ze strony matki; mimo że istnieją pewne podstawy dla takiego myślenia, tak naprawdę oboje rodziców może przyczyniać się do łysienia ich dziecka. Jeśli na przykład występuje nadczynność tarczycy, jak w chorobie Gravesa, czy jej niedoczynność, włosy mogą wypadać; leczenie choroby tarczycy powinno wtedy usunąć problem.

Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest nadczynność tarczycy, pocienieniu ulegają również zewnętrzne końce brwi. Z kolei u dzieci wypadanie włosów może być spowodowane infekcją grzybiczą skóry głowy; można ją łatwo wyleczyć właściwymi lekami przeciwgrzybicznymi. Miejscowe łysienie bywa również spowodowane guzami czy naroślami skórnymi.

Jeśli to możliwe, warto najpierw spróbować jak najbardziej naturalnego leczenia; aby kuracja lekami przyniosła pożądane skutki, trzeba nieraz przyjmować substancje chemiczne przez całe miesiące.

Można również spróbować bardziej naturalnych metod: podwójnie nasycona herbata z szałwi może być stosowana jako płukanka do włosów albo jako stosowany codziennie tonik.

- Azjatycki sposób na wypadanie włosów to: co noc wcierać we włosy olej sezamowy i zawijać je w stary ręcznik, rano zmywać dobrym szamponem ziołowym i spłukiwać roztworem jednej łyżki jabłkowego octu winnego w litrze wody.
- Czosnkowe remedium na tego typu kłopoty z włosami – na noc należy nakłuć dwa ząbki czosnku, wetrzeć sok w głowę, przykryć czepkiem; rano umyć i opłukać włosy.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, nawet naturalnego, należy małą jego ilość wetrzeć w mały fragment skóry i sprawdzić, czy nie wywołuje reakcji alergicznej. Jeśli domowy lek zawiera jakiekolwiek składniki podrażniające, należy skonsultować się z dermatologiem i dowiedzieć się, czy można go stosować.

- Rosyjskim sposobem na wypadanie włosów jest miód i wódka – połączyć miarkę alkoholu z łyżką miodu i sokiem ze średniej cebuli; miksturę wcierać na noc w skórę głowy, przykrywać czepkiem, a rano zmywać szamponem.

- Tradycyjnym chińskim lekiem na wypadanie włosów jest rdest wielokwiatowy (polygonum multiflorum), jednak niezależnie od skutków przyjmowania samego ziela, niebezpiecznie jest sprowadzać je z Chin, ze względu na łatwe do zakwestionowania normy jakości i bezpieczeństwa. Jeśli decydujemy się na takie zamówienie, wybierajmy tylko znanego dostawcę.

- Istnieje też lek na wypadanie włosów, przygotowywany z oliwy z oliwek i rozmarynu – równe ich ilości należy wymieszać w butelce, dobrze wstrząsnąć, wmasować w skórę głowy i przykryć na nic czepkiem; rano trzeba włosy umyć.

- Jeszcze innym lekiem jest mikstura składająca się w 1/3 z olejku z rozmarynu i w 2/3 z olejku migdałowego, którą również wciera się w głowę i pozostawia na noc.

- Lekarstwo z soku z cebuli i miodu: przygotować miksturę, łącząc ze sobą ¼ szklanki soku z cebuli i łyżkę miodu; codziennie wmasowywać w skórę głowy.

- Można też wykorzystać surową cebulę: przekroić ją na pół i smarować skórę głowy jedną połówką co wieczór, przykrywać włosy czepkiem, a rano myć szamponem i spłukiwać.

Beta sitosterol, składnik wielu olejów z nasion, może pomóc w leczeniu BHP (przerost prostaty, benign prostatic hypertrophy), obniżając cholesterol. Należy jednak stosować go z umiarem, ponieważ spożywanie dużych ilości oleju może tylko nasilić męski typ łysienia.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Utrata włosów Wzrost włosów Cieniowanie włosów Gnidy Biopsja Gorączka okopowa