Jesteś tutaj:

Zapobieganie łysieniu

Wszyscy marzą o zdrowych i lśniących włosach, które byłyby prawdziwą ozdobą. Jeśli się je wystarczająco dobrze pielęgnuje, są zadbane i łatwo się układają. Nie sprawiają żadnych kłopotów. W przeciwnym wypadku tracą swój połysk i puszystość. Dodatkowo mogą być oznaką poważnych chorób, ewentualnie je powodować. Co w takim razie należy robić, aby nie mieć problemów ze zdrowymi włosami i fantazyjnymi fryzurami?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kłopoty z włosami wynikają najczęściej z nieprawidłowej pielęgnacji. Dotyczy to w równym stopniu chorób, jak i urazów mechanicznych. Zazwyczaj gwałtownie je szczotkujemy, farbujemy na modny w danym sezonie kolor, poddajemy działaniu trwałej ondulacji, a w dodatku suszymy je gorącym powietrzem. Po serii takich zabiegów dziwimy się, że zdrowe do tej pory włosy, nagle stają się łamliwe i suche. Zwykle myślimy, że wszystko jest w porządku, dokąd nie zauważymy, że włosy zaczęły całymi garściami wypadać. Aby do tego nie dopuścić, należy przestrzegać zasad prawidłowej pielęgnacji.

Zacznijmy od stwierdzenia, że włosy zdrowe i lśniące nie potrzebują żadnych specjalistycznych zabiegów. Wystarczy im mycie szamponem lub szamponem z odżywką. Jeśli jednak są kruche i suche, a w dodatku rozdwajają się na końcach, trzeba zastanowić się nad popełnionymi błędami w ich pielęgnacji. Być może za często korzystasz z solarium albo opalasz się na słońcu nie okrywając przy tym głowy chusteczką lub kapeluszem. A może przegrzewasz je suszarką, albo zbyt często robisz trwałą? W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odżywek nawilżających i zapobiegających nadmiernemu wysuszaniu.

Z kolei włosy przetłuszczające się trzeba myć bardzo często. Oprócz tego należy pić dużo wody mineralnej i stosować lekkostrawną dietę. Przetłuszczające się włosy mogą być oznaką problemów z hormonami. Często występują przy stresie oraz u osób, które mają tłustą cerę. Aby przywrócić im zdrowy i świeży wygląd, należy pamiętać o stosowaniu szamponu do włosów tłustych. Do wody służącej do spłukiwania można też dodać kilka kropel soku z cytryny.Specjaliści zabraniają również mycia włosów mydłem. Wpływa ono wyjątkowo negatywnie na kwasowo – zasadową równowagę skóry głowy. Niewskazane jest również używanie zbyt gorącej lub za zimnej wody.

Jedną z oznak chorej skóry głowy jest łupież. W tym przypadku same szampony już nie wystarczą. Najskuteczniejsza jest terapia, która pomaga zniszczyć grzyb. Można to uzyskać na rozmaite sposoby, przy czym w ostatnim czasie bardzo skuteczne okazały się nowoczesne leki doustne. Dodatkowo można się wspomóc kosmetykami przeciwłupieżowymi. Trzeba również pamiętać o częstym myciu szczotek do włosów i grzebieni.

Ponieważ suszenie i czesanie włosów może być jedną z bezpośrednich przyczyn wypadania włosów, warto wiedzieć, jak należy czynić to odpowiednio. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że najzdrowsze jest suszenie włosów na świeżym powietrzu. Niestety, zwykle nie mamy na to czasu i wtedy sięgamy po suszarkę elektryczną. Podmuch gorącego powietrza nadmiernie wysusza i niszczy włosy, co może powodować ich utratę. Z tego też względu należy suszarkę trzymać w większej odległości od włosów. Zakazane jest również nastawianie jej na zbyt wysoką temperaturę. Jeśli chcemy zwiększyć objętość włosów, to musimy pamiętać, że będą bardziej puszyste, gdy w czasie suszenia pochyli się głowę do dołu.

Równie istotne jest właściwe szczotkowanie fryzury. Trzeba robić to każdego ranka za pomocą szczotki z naturalnego włosia. Głowę należy pochylić i szczotkować włosy od nasady do samych końcówek. Następnie głowę trzeba przechylić na bok i znowu rozpocząć szczotkowanie. Oczywiście, trzeba to czynić bardzo delikatnie, aby niechcący nie podrażnić gruczołów łojowych, które znajdują się na skórze głowy. W przeciwnym bądź razie włosy zaczną się przetłuszczać, a przecież właśnie takiego efektu chcemy uniknąć.

Zapobieganie łysieniu związane jest także z unikaniem środków chemicznych, które mogłyby osłabić włosy. Przykładowo pod wpływem trwałej, rozjaśniania lub farbowania oksydacyjnego dochodzi do naruszenia osłonki włosów oraz nieodwracalnych zmian w ich strukturze. Skutkiem tego jest zmniejszenie wytrzymałości na zrywanie. W takim przypadku, włosom mogą zaszkodzić nawet spinki lub gumki. Innym czynnikiem chemicznym, który niekorzystnie wpływa na fryzurę, są promienie UV. Dowiedziono, że słońce działa szkodliwe na włosy na czubku głowy oraz zniszczone końcówki. To również może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Spośród innych czynników zapobiegających łysieniu, warto zwrócić uwagę na rozdwojone końcówki, poplątane włosy, które ciężko rozczesać oraz zniszczenia mechaniczne spowodowane przez plastikowe grzebienie bądź szczotki. Istotna jest także właściwa dieta. Powinna być bogata w witaminy, owoce, warzywa i chude mięso. Nie dość, że tego typu pożywienie powstrzymuje utratę loków, to w dodatku pomaga im rosnąć. Nic zatem dziwnego, że jest to jeden (obok nie stresującego trybu życia) z ważniejszych elementów zdrowych i lśniących włosów.

Na sklepowych półkach coraz więcej można zobaczyć preparatów do pielęgnacji włosów. Coraz więcej z nich skierowanych jest dla osób, które dotknął problem wypadania włosów czy łysienia. Osoby takie są w stanie bowiem wypróbować każdą dostępną metodę, byle tylko pozbyć się problemu i odzyskać atrakcyjny wygląd. Okazuje się jednak, że wiele z tych preparatów nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zapewnić je natomiast może Klinika Handsome men, która gwarantuje 100% zadowolenie. Oglądając galerię zadowolonych pacjentów, można się o tym przekonać. Jest ona dostępna Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Wzrost włosów Końcówki włosów Mieszki włosowe Geny Grzywka