Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów po operacji

Różne są przyczyny wypadania włosów. Jedną z nich jest przebycie  poważnej interwencji chirurgicznej. Może się ona bardzo odbić się na naszym ciele, a co za tym idzie wpłynąć na stan naszych włosów. Po dokonanej operacji organizm powoli nabiera sił, chce się jak najszybciej odnowić i powrócić do pierwotnego stanu. Zdarza się często, że mieszki włosowe otrzymują mniejszą ilość substancji odżywczych. W związku z tym zwalniają swoje funkcjonowanie albo wręcz przechodzą w fazę spoczynku. Wszystko to może spowodować effluvium telogenowe objawiające się kilkumiesięcznym nadmiernym wypadaniem włosów. Każda przebyta operacja może być przyczyną effluvium telogenowego z odmiennych przyczyn.

Effluvium spowodowane znieczuleniem.
Anestezja syntetyczna powoduje przewlekłe skutki w organizmie. Doprowadza ona pacjenta do stanu nieświadomości i całkowicie rozluźnia umięśnienie. Anestezja oddziaływuje także na mieszki włosowe. Wiadomo, że komórki zawarte w mieszku włosowym należą do najszybszych w ciele ludzkim, jeśli chodzi o podział i rozmnażanie się. Muszą być szybkie, aby zapewnić ciągłość wzrostu włókna włosowego, a anestezja przerywa ten ciągły podział komórek. Chociaż anestezja działa tymczasowo na organizm, mieszki włosowe mogą ucierpieć z tego punktu widzenia, że całkowicie zablokują produkcję włókna i wejdą w stan telogenu effluvium.

Effluvium spowodowane utratą krwi
Poważna interwencja chirurgiczna może spowodować duże ubytki krwi. Podczas gdy ciało traci krew zmniejsza się ciśnienie krwi i organizm staje się słabszy. Ciało reaguje zmniejszając zaopatrzenie krwi do miejsc niezbyt istotnych ciała, jak skóra i mieszki włosowe. Krew zostaje kierowana w stroną głównych organów w celu utrzymania ciśnienia i zaopatrzenia tych organów w niezbędne substancje odżywcze, aby móc je utrzymać przy życiu. Zatem mieszki włosowe mogą przerwać swoje działanie i wejść w fazę telogenu próbując „przeżyć” aż do momentu, kiedy zostanie przywrócone regularne zaopatrywanie organizmu w substancje odżywcze

Effluvium spowodowane naciskiem
Przedłużony nacisk w określonym miejscu skóry całkowicie przerywa napływ krwi do niego. To może przydarzyć się, kiedy pacjent pozostaje nieruchomy na łóżku, w sali operacyjnej, przez wiele godzin. Podczas interwencji ma się mało okazji na poruszanie się, a głowa pozostaje często w tej samej pozycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że anestezja rozluźnia mięśnie to także dodatkowo ciężar głowy obciąża skórę  w tyle skóry owłosionej. Często wskutek środków znieczulających jesteśmy niewrażliwi i nie zdajemy sobie sprawy, że  brakuje nam krwi. Również inne organy ciała mogą podlegać przedłużonemu naciskowi na łóżku operacyjnym. Brak napływu krwi powoduje to, że mieszki włosowe nie otrzymują substancji odżywczych w miejscu naciskania skóry. Wchodzą one w stan spoczynku czekając na to, aż napływ substancji wznowi się. Ryzyko wypadania włosów z powodu nadmiernego nacisku można złagodzić starając się poruszać głową kilkakrotnie w ciągu wielogodzinnej operacji i po niej, w różnych kierunkach. Niestety nie wszyscy chirurdzy pamiętają o tym.

Problem wypadania włosów i łysienia stał się w XXI wieku problemem społecznym. Coraz częściej dotyka nie tylko osób starszych, ale również osób młodych, powodując nawet kłopoty psychiczne. Osoby nim dotknięte próbują sobie z nim poradzić na wiele różnych sposobów. Bezinwazyjne leczenie (ze 100% gwarancją zadowolenia) tego problemu oferuje Klinika Handsome Men. Galerię zadowolonych Pacjentów można obejrzeć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Cienkie włosy Końcówki włosów Grzybica Gorączka okopowa Geny