Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów kobiet

Wypadanie włosów przybiera u kobiet więcej niż jedną formę. Jeśli jesteś kobietą, która cierpi z powodu wypadania włosów, najskuteczniejszy w pomocy będzie specjalista od wypadania włosów.

Formy wypadania włosów u kobiet są trudniejsze w rozpoznaniu, niż te u mężczyzn.
W przeciwieństwie do tego, jak dzieje się w przypadku mężczyzn, wypadanie włosów u kobiety może się rozpocząć w dowolnym wieku, nie musi mieć nic wspólnego z dziedzicznością, może również nie mieć rozpoznawalnej „kobiecej formy łysienia” na samym czubku głowy. Kobieta, która zauważy u siebie początki wypadania włosów, może nie mieć pewności, czy to wypadanie będzie miało charakter permanentny, czy tymczasowy; na przykład ciąża czy choroba mogą wiązać się z czasowym pocienieniem włosów.

Jeśli jesteś kobietą, którą martwi wypadanie włosów, powinnaś się skonsultować z lekarzem. Specjalista od wypadania włosów pomoże określic przyczynę i postawi profesjonalną diagnozę.
Diagnoza postawiona samodzielnie często jest nieefektywna. W przypadku kobiet formy wypadania włosów bywają mniej oczywiste niż u mężczyzn, częściej również pojawia się u nich łysienie nieposiadające żadnej z rozpoznanych form. Diagnoza łysienia u kobiety powinna zostać przeprowadzona przez szkolonego i doświadczonego lekarza.

W przypadku kobiet tak, jak i u mężczyzn, najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, dziedziczna wrażliwość na androgeny (męskie hormony) w mieszkach włosowych. Jednak u kobiet łysiejących z tego powodu nie pojawia się na ogół prawdziwa łysina w takiej formie, jak to ma miejsce u mężczyzn; kobiety na przykład rzadko miewają tylko wianuszek włosów z tyłu głowy, tak popularny w przypadku męskiego łysienia androgenowego. 

Formy kobiecego łysienia androgenowego znacznie różnią się od siebie wyglądem. Wśród tych, które mogą się u kobiety pojawić, są między innymi:
-    rozproszone pocienienie włosów na całej skórze głowy, często bardziej zaawansowane z tyłu
-    rozproszone pocienienie włosów na całej skórze głowy, często bardziej zaawansowane z przodu, ale nie dochodzące do pierwszej linii włosów
-    rozproszone pocienienie włosów na całej skórze głowy, często bardziej zaawansowane z przodu, łącznie z pierwsza linią włosów, czasem przerywające ją

Zupełnie inaczej niż w przypadku mężczyzn, pocienione przez łysienie androgenowe włosy na kobiecej głowie nie zawsze zmniejszają swoją średnicę (miniaturyzują się). Kobiety, których włosy wypadają z powodu łysienia androgenowego, mają na ogół włosy zminiaturyzowane, ale o różnych średnicach, na wszystkich dotkniętych łysieniem obszarach na skórze. Mimo że zminiaturyzowane włosy są jedną z cech łysienia androgenowego, miniaturyzacja może być również związana z innymi zjawiskami i sama w sobie nie stanowi podstawy do zdiagnozowania łysienia androgenowego. Na przykład u kobiet, które przeszły menopauzę, włosy mogą zacząć się miniaturyzować i być trudne w układaniu. Dokładnej diagnozy powinien się podjąć lekarz – specjalista od przywracania wzrostu włosów.

Należy zauważyć, że  kobiecy typ łysienia może się zacząć już u starszych nastolatek czy dwudziestolatek, które wcześnie osiągnęły dojrzałość płciową. Nieleczone, łysienie związane z wczesnym dojrzewaniem może postępować w kierunku bardziej zaawansowanego wypadania włosów.

Nieschematyczne powody wypadania włosów u kobiet

U kobiet częściej niż u mężczyzn wypadanie włosów może mieć przyczyny inne, niż łysienie androgenowe. Niektóre z najpowszechniejszych przyczyn to:

Trichotillomania
– nałogowe pociąganie za włosy. Wypadanie włosów z powodu trichotillomanii jest typowo miejscowe, jako że nałogowi „pociągacze” koncentrują się na pociąganiu w wybranych miejscach. Wypadania włosów spowodowanego tym nałogiem nie można efektywnie leczyć bez efektywnego rozprawienia się z przyczynami nałogu, psychologicznymi czy emocjonalnymi.

Łysienie plackowate – prawdopodobnie schorzenie autoimmunologiczne, powodujące wypadanie włosów kępkami, od rozproszonego łysienia aż do dużych obszarów wyłysiałych z „wysepkami” włosów, które jeszcze nie wypadły. Do ustalenia diagnozy potrzebne jest badanie medyczne.

Łysienie trójkątne – wypadanie włosów w obszarach skroniowych, czasem zaczynające się w dzieciństwie. Łysienie może być całkowite, może również pozostać kilka cienkich włosów. Nieznane są przyczyny triangular alopecia, ale schorzenie to można leczyć lekami medycznie albo operacyjnie.

Łysienie bliznowaciejące – wypadanie włosów spowodowane zabliźnieniem się skóry głowy. Łysienie bliznowaciejące pojawia się typowo na czubku głowy, głównie u kobiet. Często dotyka to Murzynek i uważa się, że związane jest z ciasnym wiązaniem włosów czy splataniem ich w małe warkoczyki. Rodzaj łysienia bliznowaciejącego może się pojawić również u kobiet po menopauzie, w związku z zapaleniem mieszków włosowych, skutkującym powstawaniem blizn.

Łysienie telogenowe – powszechny typ wypadania włosów, spowodowany przejściem dużego odsetka włosów w fazę wypadania. Przyczyny łysienia telogenowego mogą być hormonalne, żywieniowe, medyczne (związane z lekami) albo psychiczne (związane ze stresem).

Zespół luźnych włosów anagenowych – schorzenie pojawiające się głównie u osób jasnowłosych, których włosy słabo trzymają się w mieszkach na głowie i łatwo można je wyczesać albo wyrwać. Schorzenie to może się pojawić w dzieciństwie i zaniknąć w późniejszym wieku.

Niewiele osób ma świadomość jak bardzo sposób, w jaki żyjemy wpływa na stan włosów, a co za tym idzie również na ich wzmożone wypadanie czy nawet łysienie. Proces łysienia wzmaga na przykład palenie papierosów. Bardzo często jednak zdarza się, że osoby dotknięte problemem łysienia, zamiast zniwelować przyczyny tego problemu, stosują różnorodne preparaty, których producenci zapewniają niebywałe efekty. Czy jednak są one skuteczne? Bardzo często okazuje się, że często nie przynoszą rezultatów. 100% zadowolenie z rezultatów kuracji gwarantuje natomiast Klinika Handsome Men. Można się o tym przekonać oglądając galerię jej zadowolonych pacjentów, dostępną Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Utrata włosów Pielęgnacja włosów Dermatitis