Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów a zaburzenia hormonalne i starzenie się

Wypadanie włosów a hormony

Utrata włosów jest całkowicie normalną częścią cyklu wzrostu włosa i jedną z wielu strat, jakie osoba doświadcza podczas starzenia się. Twoje włosy rosną w cyklach od 2 do 8 lat, po czym mieszki włosowe gubią włosy i przechodzą w fazę spoczynku, która trwa około 3 miesięcy; następnie zaczyna się nowy cykl wzrostu włosa.

Normalna jest utrata od 50 do 150 włosów dziennie. Włosy te są zastępowane przez nowe, ale wraz z wiekiem ten proces ulega spowolnieniu, utrata staje się bardziej stopniowa i w końcu trwała.
Dlatego też, Twoje starzenie się może być przyczyną stopniowej utraty włosów! Ten typ utraty włosów może być częściowo ominięty a nawet zredukowany poprzez zrozumienie mechanizmu wzrostu włosów i ich utraty. Proces wzrostu odbywa się poprzez wykorzystanie mieszków włosowych, zawierających żywą tkankę i białka. Włosy wypadają na przestrzeni 2 do 6 lat. Następnie wzrastają nowe włosy, zajmując miejsce starych mieszków włosowych.

Co się stanie kiedy się zestarzeję?
Podczas Twoich młodzieńczych lat, Twój organizm doskonale wie jak produkować właściwe proporcje białek wymaganych aby Twoja głowa była pełna włosów. Tak się nie dzieje, gdy się starzejesz, ponieważ poziom białek wymaganych dla Twoich włosów różni się, ponieważ i ilość wzrastających włosów ulega zmianie.

Gdy się starzejesz, współczynnik odradzających się mieszków włosowych zaczyna maleć. Jest to spowodowane naturalnym ciągiem życia organizmu, który z wiekiem zaczyna tracić zdolność regenerowania się. Dlatego organizm z czasem syntetyzuje mniej białek ze względu na mniejszy wzrost, następują zmiany i to zmniejszenie może prowadzić do wypadania Twoich włosów i tylko niewielkiego wzrostu nowych włosów.  W międzyczasie prawdopodobnie nastąpi przerzedzenie i łysienie, z całościową utratą włosów.
Częsta jest również utrata pigmentu włosów wraz z wiekiem. To oznacza, że wraz z utratą włosów na głowie, pozostałe mogą stać się cieńsze i mniejsze. Jest to spowodowane tym, że z wiekiem grubość włosa ulega zmianie.

Utrata włosów jest częstsza u starzejących się mężczyzn niż u kobiet.
•    U mężczyzn – utrata włosów rozpoczyna się od przedniej części skóry głowy i postępuje w głąb. Ta utrata jest powodowana przez białko, pigment i przemianę testosteronu w DHT - co sprawia, że białko i pigment współdziałają inaczej, produkując mniejszą ilość włosów.
•    U kobiet, utrata włosów objawia się tylko w przerzedzaniu, ze względu na niewystarczającą ilość produkcji pigmentu.

Jak mogę zachęcić włosy do wzrostu?

Jeżeli starzejesz się i zauważasz utratę włosów – powinieneś być szczęśliwy, bo to oznacza, że jesteś normalną i zdrową osobą. W celu zmniejszenia utraty włosów, dobrym posunięciem jest zwiększenie przyjmowania białka lub zażywanie suplementów białkowych.
Witamy w klubie życia i zachęcamy do starzenia się godnie – tak należy postępować!

Utrata włosów i przerzedzanie w trakcie menopauzy
Czy istnieje związek między utratą włosów i menopauzą?

Najczęstszą przyczyną utraty włosów jest niedoczynność tarczycy, która jest powszechna u kobiet przechodzących menopauzę. Inne przyczyny to między innymi: zmiany w poziomie hormonów (wzrost lub spadek), zwiększony poziom testosteronu, wzmożony stres (fizyczny lub emocjonalny), leki, problemy ze skórą głowy/dermatologiczne i dziedziczenie. Za każdym razem gdy następuje utrata włosów, należy wziąć pod uwagę wydarzenia sprzed 3 miesięcy przed utratą włosów, gdyż czynniki powodujące utratę włosów potrzebują do 3 miesięcy by zacząć oddziaływać, np. czy zdiagnozowano u Ciebie coś nowego w ciągu ostatnich kilku miesięcy? Czy zaczęłaś przyjmować jakieś leki w ciągu ostatnich kilku miesięcy? Czy przeżyłaś jakieś traumatyczne wydarzenie (śmierć ukochanego/przyjaciela, rozwód, itp.)? Zatem, wszelkie metody leczenia utraty włosów zaczynają przynosić jakiekolwiek efekty po co najmniej 3 miesiącach.

Możesz spróbować przyjmować izoflawony sojowe, które przynoszą podobny efekt jak estrogen i pomogły wielu kobietom z ich przerzedzającymi się włosami.
Gdy poziomy progesteronu spadają z powodu braku owulacji, ciało odpowiada poprzez wzmożoną produkcję androsteronu, alternatywnego prekursora dla produkcji innych hormonów kory nadnercza. Androsteron niesie ze sobą pewne cechy androgeniczne (męskie), w tym przypadku, łysienie typu męskiego. Gdy poziomy progesteronu wzrastają poprzez przyjmowanie suplementów, poziom androsteronu stopniowo spada a Twój normalny cykl wzrostu włosów powraca.
Jako, że wzrost włosów jest powolnym procesem, efekty mogą zacząć być widoczne po 4 do 6 miesiącach.

Utrata włosów u kobiet: Jest częstsza niż myślisz!

Patrząc na reklamy produktów przeciw wypadaniu włosów w  prasie nie zgadłabyś, że około 2/3 kobiet również boryka się z tym problemem. Nic dziwnego zatem, że wiele z nich jest tym zaalarmowana tak samo jak mężczyźni a nawet bardziej.
W wielu przypadkach utrata włosów jest stała. Ale niektóre przyczyny utraty włosów u kobiet są uleczalne. Wizyta u lekarza może pomóc Ci pozbyć się przyczyny problemu.

Jak rosną Twoje włosy.

Twoje włosy są zrobione z keratyny, tego samego białka, które tworzy paznokcie i naskórek. Część, którą widzisz i modelujesz nazywamy trzonkiem. Jest to tak naprawdę martwa tkanka, wyprodukowana przez mieszki włosowe – malutkie cebulkowe struktury, pod powierzchnią skóry głowy.

Średnio na głowie znajduje się 100 tysięcy włosów. Twoje włosy rosną i wypadają regularnie. Zazwyczaj tracisz od 50 do 100 włosów dziennie. Jeżeli wszystko jest w normie, prawdopodobnie nie zauważysz tej drobnej straty.
Włosy rosną zazwyczaj około 1,5 cm miesięcznie, chociaż z wiekiem ich wzrost ulega spowolnieniu. Każdy włos pozostaje na Twojej głowie od 2 do 6 lat i podczas większości tego czasu ciągle rośnie.
Z czasem, gdy włos staje się starszy, może wejść w fazę odpoczynku, podczas której pozostaje na głowie, ale nie rośnie. Pod koniec tego etapu, włos zazwyczaj wypada. Zazwyczaj, mieszek zastępuje go w przeciągu 6 miesięcy.
Wiele czynników może wpływać na ten cykl.  Efekt może być taki, że Twój włos wypadnie przedwcześnie lub nie będzie zastąpiony.

Wiek i hormony    
Większość ludzi naturalnie tracą włosy wraz z procesem starzenia się. Ale wiek, zmiany hormonalne i dziedziczenie może spowodować, że niektórzy będą tracili więcej włosów od innych. W rezultacie może z tego wyniknąć częściowe lub całkowite wyłysienie.
Mężczyźni częściej niż kobiety łysieją z wiekiem. Łysienie typu męskiego polega na cofaniu się grzywki i utraty włosów na szczycie głowy. Zazwyczaj jest genetyczne.
Istnieje jednak też “łysienie typu żeńskiego”, także dziedziczne, które może powodować utratę włosów od łagodnej do znacznej wraz ze starzeniem się kobiety. Utrata włosów może zacząć być widoczna u kobiet w wieku od 25 do 30 lat.
Łysienie typu żeńskiego zaczyna się od tego, że nowe włosy stają się coraz cieńsze i krótsze. Czasem mogą stać się prawie przezroczyste.
Zazwyczaj jednak, utrata włosów jest mniej widoczna niż u mężczyzn. Pojawia się także w innym wzorze. Większość kobiet najpierw zauważy przerzedzanie włosów w miejscu przedziałka i na szczycie głowy, ale grzywka się nie cofa.
Około 50%  kobiet, które doświadczają utraty włosów ma łysienie typu żeńskiego.  Niestety, często jest to stała utrata, tak jak u mężczyzn. Inne przyczyny

Wiele innych czynników może powodować, często tymczasową, utratę włosów u kobiet. Do tego zaliczamy:
Lekarstwa: Niektóre leki używane w leczeniu raka mogą powodować wypadanie włosów. Inne leki na receptę, takie jak: antydepresanty, leki rozrzedzające krew i na nadciśnienie również mogą powodować wypadanie włosów. Podobnie niektóre witaminy i tabletki antykoncepcyjne.
Dieta: Zbyt mało białka w Twojej diecie może doprowadzić do wypadania włosów. Podobnie zbyt mało żelaza. Zbyt intensywna dieta również może doprowadzić do utraty włosów. Jeżeli chcesz stracić na wadze, zrób to rozsądnie, zwłaszcza gdy masz już problem przerzedzonych włosów.
Stres lub choroba; możesz zacząć tracić włosy od 1 do 3 miesięcy po stresującej sytuacji, takiej jak większa operacja. Wysokie gorączki, ciężkie infekcje lub chroniczne choroby również prowadzić mogą do utraty włosów. Choroby autoimmunologiczne mogą powodować utratę włosów.
Urodzenie dziecka: Niektóre kobiety mogą tracić duże ilości włosów w przeciągu 2-3 miesięcy od porodu.
Łysienie plackowate – jest to choroba, w której łysienie występuje tylko  pewnych obszarach, w wyniku czego pojawiają się łyse placków wielkości monety lub większych.
Choroba tarczycy: Nadczynność lub niedoczynność tarczycy może powodować utratę włosów. Grzybica skóry głowy, może powodować łuszczenie się skóry i utratę włosów.

Porady
Jeżeli będzie to jakimś pocieszeniem o należy wspomnieć, że wiele kobiet, które doświadczają przerzedzania lub utraty włosów podczas perimenopauzy zauważy koniec swoich problemów z włosami, gdy hormony powrócą do normy. Jeżeli nie wrócą wszystkie włosy (ale większość jednak odrośnie), najprawdopodobniej nie będzie kolejnej utraty.
Wiem jak wiele kobiet lubi swoje długie lub postrzępione włosy. Jednak, jeżeli jesteś w stanie, dobrym pomysłem jest ścięcie włosów na krótko.  Krótsze włosy dodają wrażenia pełności i żywotności, i w przeciwieństwie do dłuższych włosów nie ma ciężkiego „ciągnięcia” ze skóry głowy.

Nie używaj grzebieni, ale miękkich szczotek i staraj się unikać lakieru do włosów. Używanie dobrej pianki lub miękkiego żelu po myciu może dodać Twoim włosom żywotności bez ich uszkadzania.

Sztuczka dla cienkich i przerzedzonych włosów: Susz włosy w przeciwnym kierunku w jakim je układasz. Gdy wyschną, wyszczotkuj je we właściwym kierunku. .  Możesz podwoić optycznie gęstość Twoich włosów.

Kolejna porada to po umyciu włosów wysusz je jak to normalnie robisz. Następnie obróć głowę do góry nogami, potrząśnij i ułóż włosy palcami a nie szczotką czy grzebieniem. Możesz użyć także grzebyka do stylizacji swoich włosów. Potrząsanie fryzurą zwiększa pełność włosów.

Zdziwisz się ile rzeczy możesz zdziałać tylko przy pomocy palców, bez pociągania za korzenie włosów.

Unikaj używania różnego typu grzebieni i czegokolwiek co ciągnie Twoje włosy.

Zawsze zmieniaj szampony - co najmniej raz w miesiącu.

Jeżeli włosy przerzedzają Ci się na skroniach, ścięcie ich na krótko powinno to zakamuflować.

Jeżeli korzystasz z salonu fryzjerskiego, poproś buy nie ścinali Twoich włosów w stylu „pierzastym”. W takim stylu włosy mają tendencję do wyglądania jeszcze cieniej. To co chcesz osiągnąć to pełnie wyglądające warstwy, nie nic zbyt rozwichrzonego i cienkiego.

Jest wiele sposobów, które pozwolą Ci ukryć przerzedzone włosy.

Hormony i utrata włosów
Hormony to naturalne substancje chemiczne, produkowane przez gruczoły organizmu w celu wykonania różnych funkcji od reprodukcji do emocji. Jeden z około tuzina gruczołów na naszym organizmie wpuszcza hormony do krwioobiegu a następnie owe hormony pobudzają receptory komórek do pewnych działań. Jako, że komórki w naszych ciałach ciągle znajdują się pod wpływem hormonów, to receptory indywidualnych komórek określają czy dany hormon "zwiąże się" z daną komórką. Hormony mogą przyczyniać się do powstawania kolejnych receptorów w obrębie komórki by przyciągnąć inne hormony. Aktywność hormonalna ciała jest odpowiedzialna za szeroki wachlarz funkcji i poziomy hormonów są dokładnie dobierane. Łatwo zauważyć, że jakiekolwiek zmiany w tej równowadze hormonalnej mogą nieść ze sobą dramatyczne zmiany w organizmie, wliczając  to utratę włosów.

Męskie hormony

Podstawowym hormonem męskim jest testosteron. Ten hormon należy do steroidów i jest produkowany głównie przez jądra. Ilość produkowanego testosteronu jest kontrolowana przez inny hormon, wytwarzany w mózgu, LH. Jako, że testosteron jest produkowany przez jądra, efekty działania tego hormony są zauważalne gdy mężczyzna osiąga dojrzałość płciową. Te zmiany prowadzą do rozwinięcia na ciele mężczyzny włosów, zmiany w strunach głosowych, rozrost masy mięśniowej, a w niektórych przypadkach rozwój łysienia. Spokrewnionym z testosteronem jest hormon DHT; uznaje się, że to on jest główną przyczyną utraty włosów. Uważa się, że DHT powoduje skrócenie cyklu wzrostu włosa, a faza odpoczynku włosa staje się dłuższa, co powoduje mniejszą ilość i krótsze włosy.
Hormony żeńskie

Nierównowaga hormonalna u kobiet może być podstawową przyczyną utraty włosów, dlatego też wiele kobiet zauważa zmiany we włosach podczas lub po ciąży i w okresie menopauzy. Szacuje się, że przerzedzanie włosów wzrasta gwałtownie po 40 roku życia (i początkach menopauzy) o prawie 300% u 4 na 10 kobiet. Po menopauzie, jajniki mogą produkować więcej hormonów męskich (androgenów) niż żeńskich (estrogen), a wraz z mniejszą ilością estrogenu system kobiety nie jest w stanie maskować efektów działania androgenów; jest więcej testosteronu, który może przekształcić się w DHT, główną przyczynę genetycznej utraty włosów. Kobiety, które biorą pigułki antykoncepcyjne lub na bezpłodność są znacznie bardziej podatne na zmiany hormonalne i mogą spowodować wypadanie włosów. Hormony mogą odgrywać ważną rolę w stymulowaniu wzrostu włosów i powodowaniu ich utraty, tak więc każda nierównowaga, chociaż chwilowo, może mieć znaczne konsekwencje zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Hormony odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony pomagają chemicznie dostarczać informacji z jednej do drugiej komórki. Bez prawidłowego funkcjonowania Twoich hormonów, Twoje komórki mogą szwankować. W tym wypadku hormony mogą stać się Twoim wrogiem  Dlatego też hormony mogą powodować utratę włosów. Utrata włosów może mieć negatywny wpływ na postrzeganie samego siebie.

Jakie hormony mogą zatem powodować utratę włosów?

Tarczyca
Nadczynny lub niedoczynny gruczoł tarczycy może powodować utratę włosów. Stan ten jest jednak tymczasowy, powstrzymanie problemu tarczycy powstrzyma wypadanie włosów i normalny cykl wzrostu włosa powróci.

Estrogeny a wypadanie włosów

Jest to główny hormon płci u kobiet. Jest niezbędny dla cyklu menstruacyjnego. Podwyższony poziom estrogenu podczas ciąży wydłuża fazę wzrostu włosa. Po ciąży nadmiar włosów przejdzie w fazę odpoczynku i w końcu wypadnie. W normalnym procesie powinien nastąpić wzrost nowych włosów.

Testosteron, hormon męski
Jest przeciwieństwem estrogenu, hormonu żeńskiego. Testosteron to hormon blisko związany z utratą włosów. Testosteron wiążąc się z 5 alfa reduktazą zamienia się w dihydrotestosteron (DHT). DHT jest główną przyczyną cofania się grzywki u mężczyzn i łysienia korony i ciemienia.

Kobiety także mają męski hormon, testosteron, ale w mniejszych ilościach. Dlatego ważne jest, by kobiety miały odpowiedni poziom estrogenu by zwalczyć działania testosteronu. Ma to za zadanie powstrzymać konwersję do DHT. DHT jest główną przyczyną łysienia.
Utratę włosów mogą powodować zaburzenia hormonalne. Wypadanie włosów w ilości 100 dziennie jest normalne; dzieje się tak dlatego, że 10% Twoich włosów zawsze znajduje się w fazie odpoczynku. Problem zaczyna się gdy masz DHT w swoim organizmie i gubisz więcej niż 100 włosów.
W tym przypadku należy zgłosić się do dermatologa, który może przepisać odpowiednie środki.

Każdy powinien mieć jakiś element swojego wyglądu fizycznego, który dodaje mu pewności siebie, który lubi i w całości akceptuje. Często jednak zdarza się, że nawet jeśli długo siebie akceptujemy i nie mamy kompleksów, przychodzi moment, w którym ta atrakcyjność spada. Spada również wówczas nasza pewność siebie, ponieważ nie wystarczająco o siebie dbamy i nie obserwujemy sygnałów, które daje nam nasze ciało. Okazuje się na przykład, że problem wypadania włosów był dużo poważniejszy niż myśleliśmy, ale niestety ich dawny wygląd trudno jest już odzyskać, ponieważ łysienie jest już w bardzo zaawansowanym stanie. Sięgamy wówczas po większość preparatów dostępnych na rynku, tylko po to, aby jak najszybciej pozbyć się swojego problemu. Ale czy skuteczność preparatów jest wystarczająca? Zazwyczaj okazuje się, że nie, dlatego wiele osób powinno skorzystać z profesjonalnej Kliniki Handsome Men, która oferuje zabiegi, które zapewniają 100% zadowolenia z efektów zabiegów. Przekonasz się o tym oglądając galerię zadowolonych pacjentów, dostępną Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Utrata włosów Stylizacja włosów Czarne włosy Grzywka Hormony