Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów a okres dojrzewania

Wypadanie włosów w młodym wieku

Dorosłym ludziom dojrzewanie kojarzy się z pięknymi i beztroskimi latami, a tymczasem  młodzi ludzie nękani są różnymi przypadłościami związanymi z tzw. burzą hormonów. Czasami, a dotyczy to najczęściej chłopców, gdy nastolatki szaleją, dorośli  przypominają sobie, że może to być spowodowane nadpobudliwością związaną z szalejącym układem hormonalnym.

Jaki wpływ mają hormony na urodę nastolatków, to wszyscy dobrze wiedzą – pryszczate buzie, przetłuszczające się i wypadające włosy... O ile jednak włosy można myć codziennie i o ich wygląd można po prostu zadbać, o tyle pryszcze to już trudniejsza sprawa.

Tłuste włosy nastolatka to sygnał, że hormony nie pracują do końca normalnie – oczywiście w większości wypadków organizm sam dochodzi do równowagi, ale czasami pojawiają niemiłe skutki takiej sytuacji – zaczynają wypadać włosy. Możemy tu mieć do czynienia z zaburzeniem określanym jako łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe w wieku nastoletnim pojawia się i u chłopców, i u dziewcząt, jednak u każdej płci ma inny przebieg. Hormony żeńskie sprawiają, że łysienie androgenowe u dziewczynek pojawia się zaledwie w 10% przypadków, a później przez dorosłe życie jest prawie nieobecne, by czasami pojawić się w okresie menopauzy. U chłopców problem z łysieniem w  wieku nastoletnim ma głębsze podłoże - łysienie androgenowe to najczęściej spotykany typ łysienia męskiego (z badań wynika, że stanowi go aż 90% przypadków).

Czym jest łysienie androgenowe, często określane mianem łojotokowego? Jest to zaburzenie, które ma podłoże albo genetyczne, albo hormonalne. Związane jest ono najczęściej z genetycznym brakiem odporności mieszków włosowych na tzw. DHT (dihydrostestosteron) – aktywną odmianę testosteronu. Prowadzi to na początku do uśpienia, a w rezultacie do obumarcia cebulki włosa. Najczęściej w wieku dojrzewania łysienie androgenowe ma podłoże hormonalne i po wyrównaniu poziomu hormonów w organizmie wszystko wraca do normy.

Jednak w przypadku chłopców badania przyczyny wypadania włosów powinny być zrobione w miarę szybko, ponieważ w ich wypadku młodzieńczy problem, jakby obudzony w organizmie poprzez dojrzewanie, może przejść w  łysienie androgenowe już na stałe – pojawia się bowiem ono często u mężczyzn dwudziestoletnich i wówczas nie ma już związku z wiekiem dojrzewania, a jest przyczyną przedwczesnej łysiny.

U dziewcząt, jeśli wypadanie włosów w wieku dojrzewania nie jest zbytnio nasilone, wystarczy zazwyczaj poprosić o radę lekarza pierwszego kontaktu. Jednak jeśli nagle dziewczynce wypada bardzo dużo włosów lepiej z problemem udać się do dermatologa i endokrynologa, bo może zdarzyć się, że organizm dziewczynki produkować zaczyna zbyt dużo androgenów w stosunku do estrogenów. Należy wykonać badania i sprawdzic jaki poziom ma prolaktyna. Wypadanie włosów może wystąpić w sytuacji kiedy prolaktyna ma poziom pozwyższony.Jeśli proces ten nie zostanie przerwany, może to zaburzyć jej dorosłość. Czasami w porę nierozpoznane i nieleczone łysienie u dziewcząt zostaje problemem na całe życie – im później rozpocznie się leczenie, tym trudniej proces powstrzymać, a poza tym raz obumarłe cebulki nie odrosną.

Jeśli zatem dojrzewające dziecko zaczyna gubić włosy, natychmiast należy znaleźć dobrego specjalistę – bardzo często u młodych dziewcząt (a zazwyczaj u kobiet też) hormony są w normie, czasami nieco podwyższone. U chłopców również w wieku dojrzewania może rozpocząć się proces łysienia, które w dorosłym życiu szybko doprowadzi do wyłysienia. W zasadzie na działanie, a właściwie na powstrzymanie działania DHT, nie ma leku – są tylko metody na spowolnienie procesu.

Tego typu łysienie jest niestety trudne do zdiagnozowania, a dla nastolatków jest prawdziwą tragedią, ponieważ nie ma żadnej terapii, należy liczyć jedynie na to, że organizm sam pokona przypadłość. Pamiętać przy tym należy, że w przypadku kobiet, taka przyczyna wypadania włosów pojawia się w okresach „burz hormonalnych”, czyli dojrzewania, urodzenia dziecka, menopauzy.

Drugim, częstym problemem z włosami w wieku dojrzewania jest łysienie plackowate. Przyczyn tej niezbyt miłej przypadłości może być kilka: zaburzenia lub zmiany hormonalne – to często zdarza się nastolatkom w okresie pokwitania, a także stres i choroby skóry głowy. Ten typ wypadania włosów polega na tym, że włosy wypadają niewielkimi kępkami, tworząc małe, łyse kołeczka na owłosionej skórze głowy (tzw. placki). Wielu lekarzy bagatelizuje łysienie plackowate u dojrzewającej młodzieży, uznając to jedynie za przejściowe problemy wywoływane przez nieustabilizowane hormony. Faktycznie, w większości wypadków organizm sam sobie potrafi poradzić z problemem – jednak u części młodzieży łysienie to nie ma podłoża związanego z dojrzewaniem, ale dość często z grzybicą (często jest ona niewidoczna gołym okiem) i tylko przypadek sprawia, że pojawia się ona w okresie dojrzewania. Wówczas, i to natychmiast, trzeba rozpocząć leczenie.

Inną bardzo poważną przyczyną wypadania włosów (dotyczy ona przede wszystkim dziewczynek) jest nadmierne odchudzanie. Proces dojrzewania wiąże się z uaktywnieniem estrogenów – organizm dziewczynki zaczyna przygotowania do roli matki i oprócz tego, że zaczynają rosnąć piersi (zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej), tłuszcz odkłada się głównie na biodrach i brzuchu.

Dziewczynki zapatrzone w modelki, gwiazdy filmowe czy muzyczne, próbują się do nich upodobnić, przestają jeść, katują swój organizm ogromnym niedoborem witamin i minerałów. Nastolatki potrafią przez długie miesiące ukrywać prawdę – nawet wypadające włosy ukrywają pod opaskami, chusteczkami... a chude ciało pod obszernymi bluzami. Wiele z nich nie wie, że idealne ciała w gazetach i w filmach, to zasługa techniki. Jedna z naszych gwiazdek, całkiem słusznie stwierdziła, że już nie brylanty są najlepszym przyjacielem kobiety (jak twierdziła Merlin Monroe), ale Photoshop (program graficzny do obróbki zdjęć). I wiele w tym prawdy, o której nie wiedzą odchudzające, a właściwie głodzące się dziewczynki.

Takie niedożywione nastolatki cierpią na brak wszystkich witamin, mikro- i makroelementów, a od  dawna wiadomo, że to:
- anemia i brak żelaza powodują, iż włosy wypadają,
- brak lizyny (występuje ona w fasoli, mleku, ziemniakach, produktach sojowych i drożdżach), która bezpośrednio zapobiega wypadaniu włosów – nasilone wypadanie włosów,
- brak witaminy z grupy B, zwanej inozytolem (występuje w owocach cytrusowych, orzechach, fasoli i kapuście) – włosy wypadają,
- brak biotyny (występuje w wątróbce, żółtkach jaj, drożdżach, mleku, maśle orzechowym, brązowym ryżu, płatkach owsianych i bananach) – włosy wypadają w sposób nasilony.

Wypadaniu włosów sprzyja również złe odżywianie, bogate w słodycze i węglowodany.

Bardzo ważnym czynnikiem powodującym wypadanie włosów jest stres – wbrew pozorom nastolatki mają sporo sytuacji stresujących związanych ze szkołą czy w relacjach z rówieśnikami. Ktoś może zapytać o to, co wspólnego mogą mieć nerwy z wypadaniem włosów? Otóż jest to dokładnie zbadana przyczyna – podczas stresu wydziela się w organizmie prolaktyna – hormon powodujący wypadanie włosów; dziewczęta będą miały jeszcze „przygodę” z tym hormonem, jeśli zdecydują się urodzić dziecko – wydziela się ona u mam karmiących. Podwyższony poziom prolaktyny ze zbyt małą ilością estrogenów, to częsta w przyczyna zaburzeń hormonalnych u młodych, dojrzewających dziewcząt – można spotkać fachowe określenie takiego wypadania włosów, jako łysienie telogenowe. Na  szczęście po ustąpieniu sytuacji stresowej włosy odrastają.

Często wypadanie włosów związane jest, jak już tu wspomniano, z hormonami – niedoczynność tarczycy również wpływa na wypadanie włosów. Czasami można poznać te niedobory hormonów tarczycowych po stanie skóry – staje się ona bardzo sucha (czasami można ją porównać do pergaminu) i łuszcząca. Wypadanie włosów powinno być sygnałem, żeby sprawdzić również jak działa tarczyca, tym bardziej, że bada się poziom hormonów z krwi, więc badanie nie jest inwazyjne.

W okresie dojrzewania problemem dużej części młodzieży jest trądzik – przypadłość niemiła szczególnie ze względów estetycznych. Młodzież decyduje się często na doustne przyjmowanie antybiotyków przeciwtrądzikowych, które szybciej pozwalają uporać się z przypadłościami skóry, ale ich skutkiem ubocznym jest najczęściej wypadanie włosów  (niekiedy nawet bardzo nasilone). Jeśli przyczyną jest właśnie antybiotyk – wiadomo, że włosy po jakimś czasie wrócą do stanu normalnego.

Oczywiście młodzieży w okresie dojrzewania mogą się przytrafić się bardziej prozaiczne kłopoty z włosami, jakieś stany zapalne, najczęściej jest to zapalenie mieszka włosowego, różnego rodzaju liszaje, grzybice itp. Zawsze trzeba dokładnie zbadać skórę głowy, żeby wykluczyć wszelkie zakażenia.

Wypadanie włosów to dla wielu młodych ludzi przede wszystkim problem estetyczny. Jednak młodziutkie dziewczynki, w okresie dojrzewania maltretują swoje włosy do granic wytrzymałości – malują, prostują albo zakręcają, zapominając przy tym, że włosy muszą wystarczyć na całe życie.

Najbezpieczniejsza metoda walki o poprawę stanu włosów to racjonalne odżywianie. Nawet niedoczynność tarczycy w wielu przypadkach na początku możemy zlikwidować odżywianiem – sól jodowana jest tu bardzo pomocna i wskazana.

Zazwyczaj włosy silniej wypadają wiosną i jesienią – niektórzy lekarze twierdzą, że to bzdura, że nie jesteśmy zwierzętami, które zmieniają futro, ale z badań wynika, że mylą się w tej  sprawie. Wiele rzeczy w naszym organizmie to pozostałość z pradziejów – podobnie jest z tyciem (przed zimą łatwiej odkłada się tłuszcz).

Poprawne odżywianie, dbanie o higienę skóry głowy sprawia, że można mieć mniej problemów z wypadaniem włosów w okresie dojrzewania - niektóre z nich wymagają jednak fachowej pomocy. Toteż nigdy nie można lekceważyć, gdy nagle włosy nastolatka wypadają garściami.

Osoby, które dotyka problem łysienia czy nadmiernego wypadania włosów mają zazwyczaj zaniżoną samoocenę. Wynika to z faktu, że w naszym życiu zawodowym i prywatnym coraz częściej zwracamy uwagę na atrakcyjny wygląd i jego utrata powoduje, że jesteśmy tym załamani i wpływa to na nasze samopoczucie. Można jednak rozwiązać swoje problemy, ale należy jak najlepiej dobrać metodę leczenia. Pomaga w tym Klinika Handsome Men. O doskonałych efektach jej kuracji można przekonać się zapoznając się z galerią zadowolonych pacjentów, dostępną Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Regeneracja włosów Puszenie włosów Peruki Hormony Ciąża