Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów - diagnoza

W większości przypadków - prawie w 99% - wypadanie włosów jest normalnym, dziedzicznym procesem. By to jednak ustalić, potrzebne są badania wykluczające inne przyczyny. W tym celu należy zebrać staranny wywiad lekarski, zbadać włosy i skórę skalpu fizykalnie, czasem konieczne są również pewne testy specjalistyczne, potwierdzające lub odrzucające diagnozę.

Wywiad lekarski
Wywiad medyczny to seria pytań zadawanych przez lekarza dotyczących historii rodziny w kontekście wypadania włosów, historii choroby pacjenta oraz aktualnych objawów. Dane te pozwalają określić ogólny obraz stanu zdrowia pacjenta jak również rodzaj i przyczynę jego zaburzenia. Zamieszczamy poniżej listę pytań, które lekarz może Ci zadać. Wcześniejsze przejrzenie ich i przygotowanie odpowiedzi może wpłynąć na pełniejszy wynik rozmowy.

Oto one:
•  kiedy po raz pierwszy zauważył/a Pan/Pani wypadanie włosów?
•  czy ma ono charakter nagły czy stopniowy?
•  czy włosy wypadają na całej powierzchni głowy?
•  czy włosy przestają rosnąć po osiągnięciu pewnej długości?
•  kiedy i gdzie zauważył/a Pan/Pani wypadanie włosów - po ich umyciu (w umywalce czy pod prysznicem), na szczotce lub grzebieniu, na poduszce, ubraniu?
•  czy w Pana/Pani rodzinie są osoby cierpiące na rzednięcie włosów lub łysienie?
•   tylko kobiety: czy ma Pani problemy z menstruacją (nieregularność, przebieg lżejszy od normalnego)?
•   tylko kobiety: czy zaobserwowała Pani zwiększoną ilość owłosienia na innych częściach ciała (np. klatka piersiowa)?
•  czy łatwo się Pan/Pani męczy?
•  czy przebył/a Pan/Pani w ostatnich trzech miesiącach poważne choroby, którym towarzyszyła gorączka lub zabieg chirurgiczny?
•  czy choruje Pan/Pani na jakąś chorobę chroniczną (rak, gruźlica)?
•   tylko kobiety: ery urodziła Pani ostatnio dziecko?
•  tylko kobiety: czy odstawiła lub zaczęła Pani zażywać pigułki antykoncepcyjne?
•  czy w ostatnim czasie był/a Pan/Pani na diecie wegetariańskiej lub innej ścisłej diecie?
•   czy w ostatnich trzech miesiącach zażywał/a Pan/Pani jakieś leki?
•   czy  zauważył Pan/Pani wypadanie włosów z cebulkami, czy łamią się?
•   czy ma Pan/Pani zwyczaj bawienia się włosami?
•  jaka jest Pana/Pani normalna fryzura (koński ogon, ciasno zapleciony warkocz) ?
•  jak Pan/Pani pielęgnuje włosy (szczotkowanie lub inne czynności mogące podrażnić skórę)? Czy układa Pani włosy na gorąco przy pomocy wałków, szczotki, czy używa suszarki do włosów?
•  czy stosuje Pan/Pani silne środki chemiczne (np. utleniacze, farby do włosów, środki wzmacniające lub służące trwałej ondulacji) ?

Fizykalne badanie włosów i skóry skalpu

Następną czynnością podejmowaną po zebraniu wywiadu jest zbadanie włosów i skóry głowy. Lekarz stwierdza czy wypadanie włosów jest symetryczne, równomierne na całej głowie, czy też ograniczone do przypadkowo rozrzuconych obszarów (miejscowe). Jeśli miejscowe to trzeba ustalić czy jest to typ bliznowaty czy złuszczający, czy pigmentacja jest nadmierna, czy też zbyt uboga. Ustala też, czy występuje wypadanie włosów z cebulkami, czy łamią się powyżej powierzchni skóry. Czarne plamy na plackach lub słabo rosnące włosy sugerują uszkodzenie.
Po dokonaniu wstępnych oględzin lekarz delikatnie lecz zdecydowanie pociągnie za kosmyk włosów. Czynność tę zwykle powtarza w różnych miejscach głowy. Większa liczba wypadających włosów niż 6 na 12 wyklucza łysienie typowe, charakteryzujące się stałą ilością wypadających włosów i malejącą liczbą odrastających. Oznacza raczej wypadanie włosów znajdujących się w fazie spoczynku, wskazując na postępującą formę tracenia włosów. Włosy w fazie wzrostu zwykle nie wypadają w taki sposób, chyba że są osłabione podczas chemio- lub radioterapii.
Podczas oględzin włosów pod mikroskopem lub lupą lekarz upewnia się, czy są w fazie spoczynku, bada rodzaj złamania, stan osłonki, strukturę włosa - cechy mogące wskazywać na uszkodzenie wskutek złej pielęgnacji co może spowodować wypadanie włosów. Badania przeprowadzone przez specjalistę mają pomóc w likwidacji problemu.
Większość lekarzy poprzestaje na oględzinach skóry i włosów skalpu lub dokonuje pobieżnego badania ogólnego, stwierdzającego ewentualne powiększenie tarczycy. U 99% osób, wypadanie włosów jest łysieniem typowym, łatwym do zdiagnozowania nawet bez badania fizykalnego - po prostu wzorzec ich wypadania ma charakter symetryczny. Inna częsta forma to łysienie plac-kowate, również stosunkowo łatwe do zdiagnozowania na podstawie historii choroby i badania fizykalnego.

Testy diagnostyczne
W rzadkich przypadkach, kiedy ani łysienie typowe, ani plackowate nie tłumaczą wypadania włosów, potrzebne są dodatkowe testy dla uzyskania większej ilości danych. Zanim jednak zgodzisz się na nie - zapytaj, czy są one niezbędne. Wielu specjalistów uważaje za stratę czasu i pieniędzy. Zrozumienie i zaakceptowanie dziedzicznego uwarunkowania wypadania włosów jest szczególnie trudne dla kobiet. Często domagają się testów w nadziei, że dzięki nim określone zostanie podłoże zaburzenia. Zdaniem dr Petera Panagotacosa, doświadczony lekarz specjalizujący się w wypadaniu włosów, poprzez zebranie starannego wywiadu, zbadanie cebulek włosów i policzenie ilości wypadających codziennie włosów, może zaoszczędzić pacjentowi tysięcy złotych wydawanych na niepotrzebne testy.
Zalecane testy obejmują badanie krwi w celu stwierdzenia anemii (deficyt żelaza), kiły, schorzeń tarczycy - wszystkie one mogą powodować wypadanie włosów.
Jeżeli istnieje podejrzenie maskulinizacji (zaburzenie hormonalne) u kobiety, kieruje sie ją do endokrynologa na dokładne badanie i przeprowadza się odpowiednie testy na określenie poziomu testosteronu.
Pojawiające się łuski i czerwonawe zabarwienie wskazują na infekcję grzybiczą. Lekarz bada wtedy próbkę pobranych włosów, aby stwierdzić obecność grzybów lub kieruje na badanie do odpowiedniego laboratorium.

Trepanobiopsja

W rzadkich przypadkach, aby potwierdzić diagnozę wykonuje się biopsję trepanem. Lekarz ogólny zwraca się w tym celu do dermatologa. Po znieczuleniu miejscowym, lekarz pobiera jeden lub kilka małych (4 mm średnicy) wycinków skóry głowy. W takich wycinkach znajduje się kilkanaście mieszków włosów. Wycinki te, jak również próbki włosów pacjenta zostają zanalizowane przez patologa.
Biopsja stwarza możliwość wszechstronnego oglądu skóry i mieszków w różnych fazach rozwoju. Wyniki tego badania potwierdzają lub eliminują łysienie bliznowate, mogą wskazać na infekcję jako powód utraty włosów, łysienie plackowate, czy inną przyczynę. Jak również pozwalają przewidywać, czy włosy mogą odrosnąć. Stosunkowo nowy rodzaj biopsji, poprzeczny przekrój skalpu, daje najwięcej informacji, jak również pozwala określić rokowania na pomyślne leczenie. Biopsja jest też użyteczna w diagnozowaniu łysienia modelowego jeśli dowodzi, że włosy w fazie anagenowej są różnej grubości.

Po otrzymaniu wyników testów diagnostycznych lekarz winien postawić diagnozę i przedyskutować z pacjentem możliwości leczenia. Czasem, by włosy odrosły, potrzebny jest jedynie czas, jak w wypadaniu włosów w fazie spoczynku po urodzeniu dziecka, chorobie czy zażywaniu leków. Jeśli nosisz długie włosy, ich skrócenie, zmiana fryzury pomoże zamaskować braki do chwili, gdy nowe włosy je wyrównają.
Kiedy powodem jest zbyt uboga dieta, lekarz zaproponuje zmiany w jadłospisie, zapewniające dobre odżywienie włosów. O ile w grę wchodzi nadużywanie lub nieprawidłowe używanie środków chemicznych, nadmierne szczotkowanie czy zbyt ciasno upinana fryzura, lekarz powinien doradzić zmianę, umożliwiającą włosom powrót do dobrej kondycji. Jeżeli zażywasz lekarstwa, których ubocznym skutkiem jest wypadanie włosów, trzeba przedyskutować z lekarzem wszystkie „za i przeciw" tej kuracji. Powiedz lekarzowi, jak bardzo przeszkadza Ci wypadanie włosowi zdecyduj, czy korzyści uzyskane z powodu zażywania lekarstwa, równoważą skudd uboczne w postaci utraty włosów. Być może da się kontynuować kurację unikając działań ubocznych - na przykład przez zmianę dozowania, albo zamianę lekarstwa, czy też posłużenie się inną metodą leczenia nie wymagającą zażywania lekarstw.

Często nie ma prostego lekarstwa na wypadanie włosów.

Czy warto poradzić się kogoś innego?

Zwrócenie się o opinię na temat diagnozy i proponowanego leczenia do innego specjalisty obecnie uważa się za naturalne. Sami lekarze rutynowo zwracają się do innych o poradę w sprawach zdrowotnych, często sugerują to swym pacjentom. Plan leczenia może wręcz wymagać od pacjenta zwrócenia się do innego specjalisty zanim podjęte zostaną procedury, związane z leczeniem. W razie niedopełnienia tego warunku, pacjent może zostać obciążony całością kosztów.
Nie ma powodu, by wstydzić się powiedzieć lekarzowi, że chcesz dowiedzieć się, co inny specjalista sądzi na temat Twojego przypadku. Lekarz nie powinien poczuć się dotknięty, a jeśli sprzeciwia się, to znak, że powinieneś poszukać pomocy gdzie indziej. Rozbieżność opinii w tej dziedzinie nie jest niczym nadzwyczajnym. Nawet jeśli masz zaufanie do swego lekarza i lubisz go, przed rozpoczęciem leczenia warto zasięgnąć opinii innego specjalisty. Jeśli z jakichś powodów, nie czujesz się swobodnie ze swym lekarzem i nie potrafisz tego problemu rozwiązać, albo proponowane leczenie nie skutkuje, powinieneś poszukać kogoś, z kim będziesz czuł się bezpieczniej i kto zaproponuje Ci skuteczniejszą metodę.
W tak delikatnej materii osobowość lekarza jest czynnikiem, którego nie należy lekceważyć. Wpływa zarówno na Twoje samopoczucie jak i na skuteczność leczenia. Idealny lekarz winien być kimś, kto ma do Ciebie szacunek i pomaga czuć się lepiej w Twoim położeniu, a przynajmniej nie pogarsza sprawy.

Twój lekarz powinien otwarcie przedstawić, czego realistycznie możesz oczekiwać od każdej z proponowanych form leczenia lecz nie powinien namawiać Cię do czegoś, czego nie chcesz lub potrzebujesz czasu do namysłu. Plan leczenia proponowany przez lekarza winien być oparty na jego doświadczeniu i przyczynie wypadania Twoich włosów, uwzględniać ogólny stan Twego zdrowia, tryb życia, Twoje uczucia związane z wypadaniem włosów i rezultaty jakich się spodziewasz. Upewnij się, czy Twoja decyzja opiera się na tych samych przesłankach.

Testosteron a łysienie to częste pytanie zadawane przez internautów. Jednoznacznie odpowiadamy że te dwa elementy są od siebie nie odłączne. W 99% przypadków łysienia testosteron odgrywa kluczową rolę.

Łysienie może mieć wiele przyczyn, ale może mieć również różny przebieg. Włosy mogą wypadać tworząc zakola, mogą się przerzedzić lub mogą wypadać z czubka głowy. Niezależnie od tego w jaki sposób postępuje ten proces jedno jest pewne- każdy kogo on dotknął się tym przejmuje. Coraz częściej bowiem w naszym życiu przekonujemy się, jak dużą rolę odgrywa w nim nasz dobry wygląd. Wiele osób jest zatem w stanie zrobić wszystko, byle tylko jakoś zaradzić problemowi łysienia. Skuteczność wielu metod daje jednak dużo do życzenia. 100% skuteczność daje jednak zabieg, który oferuje Klinika Handsome Men. Można się o tym przekonać zaglądając do galerii jej zadowolonych pacjentów, dostępnej Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Regeneracja włosów Kondycja włosów Łysienie u dorosłych Warkoczyki Aromataza