Jesteś tutaj:

Toczeń rumieniowaty a łysienie i wypadanie włosów

Utrata włosów występuje u około 45% ludzi z toczniem w trakcie odbywania choroby. Najczęściej utrata włosów powstaje w początkowej fazie choroby, będąc jednym z pierwszych objawów. Najczęściej utrata włosów dotyka całej głowy, ale czasem włosy wypadają łatami. Gdy kontrola nad chorobą jest przywrócona włosy powinny odrosnąć. Czasem występuje wysypka na skórze głowy - zazwyczaj łojowa i tarczowa - która dotka mieszków włosowych. W takim przypadku, u zaatakowanej osoby występuje trwała utrata włosów. Leki używane w leczeniu tocznia (immunosupresanty) także mogą mieć negatywny wpływ na utratę włosów.


Pacjentka z toczniem – widoczna utrata włosów na średnicy około 20 cm.


Obszar skóry z ogniskiem łysienia nie powodującego blizn spowodowanego toczniem

Jakie są objawy tocznia?
Po pierwsze, toczeń nie jest rzadki. Chorzy na niego zdecydowanie potrzebują jednak reprezentanta. Kogoś sławnego, kto przyzna się do tej choroby.
Problem z toczniem jest taki, że ludzie nie mogą powiedzieć jak bardzo jesteś chory. Dlatego też toczeń nie jest tak szanowany jak powinien. Wielu pacjentów, którzy starają się o przyznanie statusu niepełnosprawnego, odchodzi z kwitkiem. Jednym z głównych objawów tocznia jest ciągłe znużenie a nie ma sposobu na jego zmierzenie.

Patrząc na jarzmową wysypkę przy toczniu, jak lekarz ma stwierdzić, że nie jest to gorsza odmiana trądziku? Ponieważ oszczędza obszar wokół nosa i pod nosem.
Skąd wiemy, że toczeń nie jest kolejną formą zapalenia stawów? Na szczęście dzięki testom diagnostycznym. Dodatkowo, zapalenie stawów w toczniu nie jest derogujące. Wiązadła i ścięgna wokół stawów obluzowują się, ale nie występuj trwałe uszkodzenie kości.
Problemy z pamięcią dotykają pacjentów z dnia na dzień. Jest to duży problem i nie wiemy czym spowodowany. U około 30% pacjentów z toczniem występuje włókniakomięśniak. . Jesteś zmęczony, obolały i nic co robi Twój lekarze nie pomaga. Włókniakomięśniak nie jest zapalny.

Jest to rozregulowanie termostatu bólu mózgu. Podejrzewam, że ma to większy wpływ na Twoje codzienne życie niż sam toczeń, jeśli nie jest ostry.
Kolejnym objawem jest utrata włosów. W tarczowatej odmianie tocznia, utrata włosów jest trwała. Niektórzy pacjenci, 15-16 letni będą do końca życie musieli nosić peruki, ponieważ ich diagnoza została postawiona zbyt późno i nabawili się trwałej utraty włosów.
Czy wiesz, że jedna na pięć kobiet ma pozytywny test na obecność antyjądrowych przeciwciał? Posiadanie tych przeciwciał jest bardzo powszechne, ale większość ludzi nigdy nie zachoruje. Dlatego też diagnoza tocznia nie jest jedynie oparta o pozytywny wyniki tego testu. Musi wydarzyć się jeszcze coś innego by dowieść, że dana osoba naprawdę jest chora na toczeń, np. wysypka skórna, zapalenie stawów, choroba nerek i niskie ciśnienie krwi.
.
Czy toczeń jest chorobą autoimmunologiczną?
Okazuje się, że wiele osób ma chorobę autoimmunologiczną, która atakuje tylko jeden organ. Powszechnym przykładem jest autoimmunologiczna choroba tarczycy. Jeden na dziesięciu pacjentów z toczniem ma niedoczynność tarczycy. Ale większość ludzi, którzy chorują na tarczycę nie mają innych chorób.

Czy wiesz, że lekarze odkryli niedawno, że wiele powszechnych chronicznych chorób ma charakter autoimmunologiczny? Cukrzyca na przykład, zwłaszcza jej forma młodzieńcza jest autoimmunologiczna.
Czy wiedziałeś, że twardnienie arterii jest autoimmunologiczne? Leki obniżające cholesterol działają nie poprzez jego obniżenie ale prawdopodobnie poprzez działanie przeciwzapalne. Zapobiegają przed gromadzeniem się go i blokowaniem arterii. Fascynujące jest jak istotna jest choroba autoimmunologiczna przy wielu innych chorobach.

Reumatolodzy wkraczają do akcji gdy więcej organów jest zaatakowanych w tzw. chorobie ogólnoustrojowej. Jest taki rodzaj choroby ogólnoustrojowej zwanej niezróżnicowaną chorobą tkanki łącznej. Dla lekarza oczywiste jest, że taka osoba ma problem autoimmunologiczny, ale nie mieści się w definicji tocznia, twardziny skóry czy zapalenia stawów. Mogłaby to być na przykład osoba z pozytywnym testem na obecność przeciwjądrowych antygenów. Lub może to być ktoś z pozytywnym testem, ale bez widocznego obrzęku stawów.
Podczas kontrowersji związanych z silikonowymi implantami piersi, twierdzono, że silikon może powodować takie choroby jak toczeń i twardzina skóry. Następnie wykryto, że nawet kobiety, które nigdy nie miały silikonowych implantów piersi mogły rozwinąć łagodne formy autoimmunologiczne. W rzeczywistości, 5 na 100 kobiet w USA ma te łagodne formy ogólnoustrojowych chorób autoimmunologicznych. Choroby autoimmunologiczne nie są rzadkie. Jeśli 5 procent kobiet ma chorobę autoimmunologiczną należy ją uważać za powszechną. Gdybyśmy tylko zrozumieli mechanizm autoimmunologii miałoby to znaczący wpływ na zdrowie w każdym kraju świata. W USA jest 300 tys. osób z  toczniem. Na świecie około 3 milionów.
Niektóre sławne osoby również mają choroby autoimmunologiczne. Barbara Bush i jej mąż, Georg Bush oboje mają autoimmunologiczną chorobę tarczycy.

Co wiemy o toczniu?
Tysiące naukowców na całym świecie stara się rozgryźć tę chorobę.

Tak naprawdę nie wiadomo co dzieje się z systemem immunologicznym ludzi, którzy chorują na toczeń. Zdają się występować anomalie w każdej części systemu immunologicznego. Więc to co zbada lekarz to w końcu wychodzi na jaw.
Kiedy rozwijasz toczeń, wytwarzasz przeciwciała przeciwko samemu sobie. Twój system działa podwójnie źle przy toczniu, gdyż nie tylko wytwarza autoprzeciwciała, ale system immunologiczny nie walczy z infekcją. Jest to bardzo niesprawiedliwe! Ale tym właśnie jest toczeń – autoprzeciwciałami przeciwko sobie. Lekarz określa liczbę tych przeciwciał w trakcie diagnozy, ale mierzy także uzupełniające proteiny C3 i C4, gdyż występują one w krwi ludzi z problemami immunologicznymi. Więc, kiedy Twoje przeciwciała wiążą te białka komórkowe tworzą „kompleks immunologiczny" i ów kompleks aktywuje te białka. Gdy się zużyją, ich poziom znacznie się obniża. Następnie, mierzymy stan zapalny. Zapalenie może być obecne bez bólu czy innych odczuć. To dlatego ciągła obserwacja jest tak ważna w przypadku tocznia. Lekarze proponują wizyty kontrolne co 3 miesiące, nawet jeśli samopoczucie jest dobre.

10% pacjentów z toczniem to mężczyźni. Skład procentowy zmienia się w zależności od regionu. Występuje częściej u afro amerykanów i azjatów w USA. Przyczyną tego są prawdopodobnie genetyczne uwarunkowania, nie do końca poznane.
W USA zdiagnozowani pacjenci mają ok. 20-30 lat. W Kanadzie wiek rozwoju choroby może być trochę późniejszy. W Szwecji na przykład toczeń rozwija się w wieku ok. 40 lat. Gdybyśmy tylko mogli zrozumieć ten wpływ genów!
Na pewno zadajesz sobie pytanie: Co mogę zmienić w swoim stylu życia by pozbyć się tocznia? Badania diety nie sugerują żadnego jej wpływu na rozwój tocznia. Inne badanie dotyczyło kwasów Omega 3. Potwierdziło brak jakichkolwiek korzyści.
Rola estrogenu

Czy nie zastanawiasz się, dlaczego toczeń występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn? Okazuje się, że estrogen pełni bardzo ważną funkcję w rozwoju tocznia. U myszy wystarczy pozbyć się estrogenu lub podać męski hormon by zatrzymać rozwój tocznia. Estrogen może aktywować system immunologiczny na wiele różnych sposobów.

W latach 80-tych XX wieku odkryto, że kobiety z toczniem to "super kobiety". Ich estrogen jest metabolizowany przy pomocy ścieżek, tak że metabolity są nadal aktywne. Nie tylko ich estrogen ma wpływ na system immunologiczny, ale także ten zmetabolizowany. To potwierdziło się u ich zdrowych, żeńskich członków rodziny. To może być jedna z genetycznych predyspozycji do tocznia. Zmetabolizowany estrogen wciąż działa na system immunologiczny. Możliwe jest prawdopodobnie odwrócenie tych ścieżek. Jedną z potencjalnych zmian tych ścieżek estrogenowych jest zmiana diety. Zasugerowano, że warzywa takie jak brokuły lub kalafior mogą wpływać na metabolizm estrogenu. Zbadano to w Bostonie. Połowa pacjentów przyjmowała aktywny składnik brokułów w formie pigułki,  a druga połowa placebo. Możliwe jest odwrócenie tych ścieżek metabolizmu estrogenu. Jednak nie spowodowało to żadnych różnic  aktywności tocznia. Potrzeba więcej badań w tym obszarze.
Wiele kobiet po menopauzie z toczniem zastanawia się czy powinny przyjmować estrogen. Obecnie wahamy się z 2 powodów. Jednym jest to, że kobieta ma większe ryzyko występowania zatorów, ponieważ posiada przeciwciało antyfosfolipidowe, a zażywanie estrogenu może zwiększyć ryzyko zatoru. Przyjmowanie pigułek estrogenowych może także zwiększyć ryzyko wykwitów toczniowych.
Trwają obecnie badania nad bezpieczeństwem przyjmowania estrogenu. Dowiemy się czy przyjmowanie estrogenu może zwiększać ryzyko zaogniania się zmian. Wydaje się, że jednak nie. Tak więc hormonalna terapia zastępcza nie wydaje się taka zła jeśli nie posiadasz przeciwciała antyfosfolipidowego.

Niedawne badanie odkryło jednak, że przyjmowanie pigułek estrogenowych po menopauzie może zwiększać ryzyko choroby serca. Ponieważ ryzyko chorób serca u chorych na toczeń jest już podwyższone, większość lekarzy nie przepisuje hormonalnej terapii zastępczej.

Ryzyko genetyczne
Podczas zdiagnozowania zastanawiasz się zapewne czy Twoje dzieci również zachorują na toczeń. Dobrą wiadomością jest to, że jedyni 2 na 100 dzieci, których matka jest chora na toczeń także zachorują. Ryzyko genetyczne jest niewielkie. Nie jest to typowo genetyczna choroba.
W badaniach na myszach, ponad 100 genów predysponowało do tocznia. Niektóre badanie odkryły, że gdy chorujesz na toczeń kilkaset genów uczestniczy w wykwitach toczniowych. Zdajesz sobie zatem sprawę jak trudnym jest zadaniem, nie tylko zidentyfikowanie genów tocznia, ale zidentyfikowanie genów, które są aktywowane podczas wykwitów toczniowych. Geny aktywowane podczas wykwitów to geny, które musimy nauczyć się kontrolować być uspokoić toczeń. Czeka nas zatem mnóstwo pracy!
Wiemy, że te same geny, które są ważne przy odpowiedzi immunologicznej podczas przeszczepów odgrywają rolę przy toczniu. Geny takie nazywamy HLA. Czy wiedziałeś, że lekarze mogą określić które autoprzeciwciała wytworzysz w oparciu o twoje geny? Jest to prawdopodobnie określone genetycznie.

Najważniejsza rzecz dotycząca genetycznej predyspozycji na toczeń zaczęła się od badań na myszach. Jest to tzw. ”zaprogramowana śmierć komórki”, lub apoptoza. W każdym z nas miliardy komórek umierają każdego dnia. Powinniśmy być w stanie pozbyć się tych komórek bez wiedzy naszego systemu immunologicznego. Nie chcemy by nasz system immunologiczny rozpoznawał nasze komórki w chwili śmierci. Chcemy by był na to obojętny. Odkryto, że w mysim modelu tocznia, jedna mutacja genetyczna dotycząca zaprogramowanej śmierci komórki wystarczyła by wywołać toczeń. Nie jest to jednak prawdą u ludzi. Wiemy za to, że zaprogramowana śmierć komórki jest ważna przy toczniu, ponieważ te białka, rozpoznane za obce przez system immunologiczny osoby chorej na toczeń są widoczne podczas śmierci komórki. W pewnym stopniu zaprogramowana śmierć komórki jest kluczem do rozwoju tocznia.

Wiemy także, że istotne jest u chorych na toczeń wyzbycie się tych kompleksów immunologicznych. Okazuje się, że niektórzy ludzie genetycznie są uwarunkowani do wolniejszego pozbywania się tych kompleksów immunologicznych. Jeśli odziedziczyłeś jedną z tych cech, masz większe ryzyko wystąpienia toczniowej choroby nerek.

Badania genetyczne będą bardzo pomocne w określeniu przyczyn choroby. Gdybyśmy zrozumieli przyczynę, moglibyśmy o wiele mądrzej rozwijać nowe metody leczenia.
Wiesz, że możemy już zapobiegać toczniowi u myszy? Jest to jedno z największych odkryć. U predysponowanych genetycznie myszy możemy powstrzymać toczeni poprzez pozbycie się martwych resztek z komórki zanim system immunologiczny rozpozna te martwe szczątki jako obce i zacznie reakcję autoimmunologiczną.

Czynniki środowiskowe
Geny to nie wszystko. Pamiętaj, że tylko 2% dzieci zachoruje na toczeń jeśli ich mama chorowała. Wiemy, że istnieją czynniki środowiskowe, z których najczęstszym jest ultrafioletowe światło. Wielu ludzi nie choruje na toczeń dopóki nie dostaną poparzenia słonecznego. Większość ludzi ma wysypki toczniowe spowodowane światłem ultrafioletowym. Jeśli nosisz kapelusz z rondem i smarujesz się filtrami przeciwsłonecznymi, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia tych wysypek.
Są także inne czynniki, takie jak leki. Należy być bardzo ostrożnym z sulfamidami. Dlaczego? Niektórzy ludzie nie mieli tocznia dopóki nie zaczęli brać tych antybiotyków. U 25% ludzi z już zdiagnozowanym toczniem choroba stawała się bardziej aktywna pod w pływem sulfamidów. Jeśli potrzebujesz antybiotyków upewnij się, że Twój lekarz przepisze Ci coś innego niż sulfamidy.

Istnieje także problem tzw. "medycyny alternatywnej". Dlaczego? Ponieważ nie jest ona testowana pod względem bezpieczeństwa lub skuteczności. Tak więc to brak wiedzy jest problemem. Ankiety pokazują, że 90% ludzi korzysta z takich alternatywnych leków. Bierzesz je, mając nadzieję, że poprzez eksperymentowanie znajdziesz coś co pomoże na Twój toczeń. To jest eksperyment i może się nie udać. Niektórzy pacjenci podczas przyjęcia do szpitala z powodu wykwitów toczniowych przyznają się do zażywania jeżówki (Echinacea). . Okazuje się, że w Niemczech od wielu lat wiadomo, że jeżówka może wywoływać zaostrzenie stanu choroby autoimmunologicznej. Wszędzie w Europie na opakowaniach jeżówki jest ostrzeżenie, by nie zażywać jej w przypadku choroby autoimmunologicznej. Można ją brać przez kilka dni by ochronić się przed przeziębieniem, ale nie codziennie! Należy być bardzo ostrożnym biorąc alternatywne leki.

Jeśli palisz papierosy, masz większe prawdopodobieństwo dostania najgorszego tocznia skórnego. . Więc nie pal! Jest to bardzo złe dla tocznia. Ustal datę i rzuć palenie!
Czy stres wpływa na toczeń? Oczywiście! Stres źle wpływa na wszystko! Toczeń może wywoływać ostre reakcje stresowe. Stres wpływa na system immunologiczny. Dlatego dobrze jest odpocząć trochę przez tydzień lub dwa. Pójść na obiad do restauracji, do kina, na zakupy – zrobić cokolwiek co uwalnia Cię od stresu. Wyłączyć się z codziennego życia na kilka godzin w tygodniu.
Operacja chirurgiczna jest przykładem stresu fizycznego u pacjenta. Często zdarza się, że mimo udanej operacji, u pacjentów z toczniem rozwija się gorączka i zmiany toczniowe. . . Więc bez znaczenia czy jest to stres fizyczny czy psychiczny, na pewno nie jest dobry dla Twojej choroby.

A co z infekcjami?
Wszyscy wierzymy, że infekcje mają coś wspólnego z rozwojem tocznia. Największym dowodem tego są dane na temat wirusa Epsteina Barra. U dzieci, u których rozwija się toczeń powiązania z tym wirusem jest astronomicznie wysokie. W rzeczywistości, doszliśmy do takiego punktu, w którym można powiedzieć, że u dziecka nie rozwinie się toczeń dopóki dziecko nie zostanie narażone na wirus Epsteina Barra. Ale nawet u dorosłych występuje silne powiązanie tego wirusa z toczniem. Czy szczepionka przeciwko temu powinna być zatem obowiązkowa? Powinniśmy być ostrożni. Jeśli odpowiedź immunologiczna może przyspieszać rozwój tocznia, tak samo może odpowiedź immunologiczna przeciwko szczepionce.

Istnieją szczepionki bezpieczne dla pacjentów z toczniem. Szczepionka przeciwko grypie jest bezpieczna. Podobnie szczepionka przeciwko zapaleniu płuc. Toczeń potroił się od 1970 roku. Oznacza to prawdopodobnie, że te czynniki środowiskowe są częstsze obecnie niż wcześniej.
Inne interesujące fakty: przeżywalność pacjentów z toczniem znacznie wzrosła. W 1953 roku, 4 lata po diagnozie 50% pacjentów umierało. Chociaż procent przeżywalności zatrzymał się w 1980 r. i od tego czasu nie było żadnej poprawy tego wskaźnika.

Łysienie i wypadnie włosów stają się w ostatnich latach problemem coraz większej liczby osób. Wpływa na to wiele czynników, ale problem staje się rzeczywiście poważny. Łysienie i wypadanie włosów stają się bowiem nie tylko problemem natury estetycznej, ale coraz częściej mają również wpływ na naszą psychikę. Mogą powodować brak pewności siebie i obniżenie poczucia własnej wartości. Osoby takie walczą z tym problemem na wiele różnych sposobów. 100% pewność i gwarancję z efektu leczenia zapewnia Klinika Handsome Men. Potwierdza to galeria zadowolonych Pacjentów, która jest dostępna Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Suche włosy Gęste włosy Puszenie włosów Cebulka włosa Fryzury Fryzury