Jesteś tutaj:

Testosteron a wypadanie włosów

Testosteron bardzo często jest obwiniany o androgenne wypadanie włosów, inaczej nazywane męskim. Bardzo często określa się, że jest to łysienie spowodowane testosteronem – jest to w zasadzie błędne myślenie, ponieważ włosy wypadają wtedy, gdy na mieszki działa testosteron  przekształcony pod wpływem enzymu (5-alfa reduktaza) na DHT (Dihydrotestosteron) i to ta substancja jest sprawcą łysiny. U kobiet, u których łysienie typu męskiego przytrafia się w 10%, poziom testosteronu nie zawsze jest przekroczony w widoczny sposób - czasami są to wielkości rzędu błędu w obliczeniach.

Jak rozpoznać ten typ łysienia, czy są jakieś dobre metody? Otóż, łatwiejsze jest to do zaobserwowania u mężczyzn, ponieważ pojawiają się wtedy charakterystyczne objawy: łysina zaczyna się od czubka głowy, na czole robią się zakola, włosy nie wypadają z części potylicznej. Łysieniu androgenowemu sprzyjają pewne warunki (zła dieta, dużo używek itp.), ale przede wszystkim jest to sprawa dziedziczenia.

O tym, że to nie bezpośrednio testosteron jest winowajcą bezpośrednim, może przekonywać fakt, że  kobiety też łysieją z powodu DHT -  czasami zdarza się, że poziom testosteronu może być u kobiety poniżej normy, a łysienie androgenowe i tak ją dopada. Podejrzewa się, że to nie ilość hormonu męskiego, ale jakieś zaburzenie równowagi hormonalnej powoduje to zaburzenie.

Czasami powstaje błędne koło, ponieważ tam, gdzie wypadają włosy następuje powiększenie się gruczołów łojowych, a to sprzyja nadprodukcji enzymu 5-alfa reduktozy. Produkcja testosteronu jest związana silnie z porami roku – wiosną poziom testosteronu jest najniższy, jesienią najwyższy, co wiąże się również ze wzrostem i wypadaniem włosów

O ile mężczyźni łysieją bardzo charakterystycznie, o tyle kobiety z powodów androgenowych gubią włosy w sposób rozsypany, czyli tak mniej więcej równomiernie na całej głowie. Powoduje to różne możliwości pomocy dotkniętych tym schorzeniem osób.

W przypadku łysienia z powodu DHT, istnieją już leki powstrzymujące wypadanie włosów, a także pobudzenia do życia tych mieszków włosowych, które się jeszcze nie zabliźniły – po zabliźnieniu nie ma sposobu odzyskania włosa w żaden sposób – jedyna rada, gdy zaczynamy gubić włosy to natychmiast trzeba udać się do specjalisty, aby uzyskać odpowiedź jaki typ przypadłości mamy. Leki te nie są jednak doskonałe – po zaprzestaniu ich przyjmowania problem powraca.

Dosyć często lekarze polecają leki mające w swoim składzie minoksidil – lek z tym składnikiem jest  dobry zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn w początkowej fazie łysienia  - hamuje tzw. miniaturyzację mieszków włosowych, prowadzącą do ich zabliźnienia. Na włosy czeka się jednak dość długo, ponieważ odrost jest po trzech lub nawet czterech miesiącach, a lek trzeba wcierać systematycznie dwa razy dziennie. Odzyskanie fryzury nie jest jednak całkowicie możliwe i zaraz po zaprzestaniu stosowania włosy ponownie wypadają.

Z wypadaniem włosów i łysieniem ludzie walczą od zawsze. We współczesnych społeczeństwach okazuje się jednak, że problem ten coraz częściej dotyka również osoby młode. Jest to wówczas dużo bardziej dotkliwy problem, ponieważ utrata atrakcyjności fizycznej dla młodych osób jest dużo bardziej dotkliwa, niż dla osób starszych. Próbują one wtedy wszystkich metod, aby tylko odzyskać swój wygląd. A co jeśli się poddają i wydaje im się, że nie ma już dla nich ratunku. Muszą skorzystać z kuracji proponowanych przez Klinikę Handsome Men, która zapewnia komfort i gwarancję zadowolenia z efektów. Warto się o tym przekonać Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Utrata włosów Kondycja włosów Łupież Biopsja