Jesteś tutaj:

Przyczyny wypadania włosów

W zasadzie mamy kilka przyczyn, które powodują wypadanie włosów. Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na grupy: przyczyny zdrowotne – choroby, zaburzenia hormonalne oraz czynniki zewnętrzne.
Choroby mogą mieć różne podłoże, i tu znowu możemy podzielić przyczyny wypadania włosów na te, których powodem jest choroba oraz te wywoływane przez przyjmowane w trakcie leczenia specyfiki. Takim przykładem choroby, podczas której się łysieje, jest m.in. anemia spowodowana niedoborem żelaza. Anoreksja, która w efekcie prowadzi do niedoborów niemal wszystkiego: mikro, makroelementów  i witamin, a także żeńskich hormonów w organizmie - również powoduje, że włosy wypadają. W przypadku ostrych chorób z wysoką gorączką  (szkarlatyna) bądź przyjmowania wysokich dawek antybiotyków, odległym efektem (po 2 - 3 miesiącach ) może być nasilone wypadanie włosów.

Wypadanie włosów a choroby
Chorobą, często niewidoczną gołym okiem, jest grzybica. Zazwyczaj kojarzymy ją z poważnymi  i nieprzyjemnymi zmianami skórnymi. Istnieją jednak grzybice, których nie widać gołym okiem i jedynie badanie może je potwierdzić. Objawem sugerującym grzybicę skóry głowy mogą być suche i łamiące się włosy.

Kolejną przyczyną wypadania włosów jest nadprodukcja łoju przez gruczoły, często to powoduje łupież i nasiloną utratę włosów. Łupież powinniśmy zwalczać wszelkimi możliwymi metodami – dostępne są przede wszystkim rozmaite szampony.

Istnieją choroby immunodepresyjne, które doprowadzają do różnych objawów i zmian. Chorobą, której skutkiem ubocznym jest wypadanie włosów jest toczeń rumieniowaty. Tutaj leczenie jest bardzo skomplikowane i niestety nie zawsze udane.

Często kobiety i to bardzo młode, tracą nagle włosy bez żadnych objawów chorobowych i bywa, że szczegółowe badania wskazują na jajniki jako winowajcę – może to być zespół policystycznych jajników lub czasem ich nowotwór – wcześniej wykryty jest uleczalny. Ta choroba też związana jest z małą podażą estrogenów, które decydują o wzroście włosów.

Wypadanie włosów a stres

Bardzo często przyczyną wypadania włosów jest stres, jakieś bardzo silne przeżycie może sprawić, że rano obudzimy się z włosami, ale częściowo na poduszce – najczęściej w takich sytuacjach mamy do czynienie z łysieniem plackowatym, którego przyczyny też do końca nie są poznane. Czasami choroba potrafi cofnąć się sama i włosy odrastają, w innych przypadkach trwa latami i prowadzi do całkowitej łysiny. Ten typ łysienia kryje w sobie jeszcze wiele zagadek.

Na koniec najczęściej spotykany typ łysienia u mężczyzn i u części kobiet, to typ łysienia męskiego, którego przyczyną jest przekształcanie testosteronu pod wpływem pewnego enzymu w DHT czyli w substancję, która powoduje obumieranie i bliznowacenie mieszków włosowych, a to oznacza, że w tym miejscu już włos nie wyrośnie. U mężczyzn ten typ łysienia poznajemy po charakterystycznych miejscach, w których włosy wypadają – jest to czubek głowy - włosy wypadają tu w formie okręgu i przestają osiągając pas potyliczny głowy, z przodu zaś tworzą się charakterystyczne zakola – z czasem te dwa miejsca się łączą. U kobiet włosy z powodu tego typu przyczyny wypadają w sposób rozproszony.

Wydaje się, że tylko kobiety przejmują się swoim wyglądem. Okazuje się jednak, że mężczyźni coraz bardziej przywiązują do niego wagę. Dlatego w chwili, gdy zauważają, że ich włosy nadmiernie wypadają i zaczyna się u nich problem łysienia, stają się coraz bardziej przewrażliwieni na punkcie swojego wyglądu. Bardzo rzadko natomiast udają się do specjalisty, aby poznać prawdziwą przyczynę problemu. Takie porady zapewnić im może Klinika Handsome Men. Do skorzystania z jej oferty zachęcić może galeria zadowolonych pacjentów, którą można obejrzeć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Regeneracja włosów Pasemka Kolor skóry Fryzury Mężczyźni