Jesteś tutaj:

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny utraty włosów u kobiet

Utrata włosów jest powszechnym i przykrym symptomem menopauzy. Może przyczynić się do obniżenia poczucia własnej wartości u kobiet, jeżeli nie zostaną w porę podjęte odpowiednie działania. Zrozumienie, a także wiedza na temat przyczyn oraz czynników mających wpływ na te oznaki pomoże kobietom kontrolować je w bardziej komfortowy sposób. Przeczytaj poniższy artykuł, który dostarcza użytecznych i ważnych informacji o utracie włosów podczas menopauzy.

Co to jest utrata włosów bądź ich przerzedzenie
Utrata włosów, znana również pod nazwą alopecja, oznacza, że osoba traci więcej włosów niż zazwyczaj. Normalnie każdy włos rośnie w przybliżeniu 0.6mm na miesiąc i kontynuuje swój porost przez maksymalnie 6 lat. Następnie włos wypada i następny rośnie w jego miejscu. Utrata włosów następuje, gdy liczba włosów wypadających przewyższa ilość tych, które są produkowane.

Generalnie utrata włosów bądź  ich przerzedzenie jest uważana za wyłącznie męski problem. Jednakże, wszystkie kobiety doświadczają tego problemu w pewnym okresie życia, zaś 2/3 z nich będzie dotkniętych w sposób znaczny. Jednak na przekór temu co ma miejsce u mężczyzn, utrata włosów u kobiet zazwyczaj nie kończy się całkowita łysością. W rzeczywistości większość kobiet cierpi z powodu przerzedzenia włosów, które wpływa na ich gęstość.

Z drugiej strony, przerzedzenie włosów polega na utracie ich gęstości, co prowadzi do powstawania „gołych” miejsc na skórze głowy. Oznacza to, że takie przerzedzenie nie prowadzi do całkowitego łysienia, a jedynie uwidocznia niektóre części skóry głowy. Wszystkie kobiety doświadczają z różną intensywnością wypadania włosów, jednak 2/3 z nich dotyka to w poważnym stopniu. Jednakże, w przeciwieństwie do tego, co spotyka mężczyzn, utrata włosów u kobiet nie prowadzi do całkowitego wyłysienia. W rzeczywistości, większość kobiet cierpi na przerzedzenie włosów, które zazwyczaj kończy się utratą włosów na czubku głowy.

Niekontrolowana lub nadmierna utrata włosów, bądź też znaczne przerzedzenie włosów może znacząco zakłócić emocjonalne życie kobiety. Powinniśmy wiedzieć, jak sprostać takiemu problemowi. Poniższe artykuły przedstawiają różne przyczyny wypadania i przerzedzania się włosów.

Jakie są przyczyny wypadania bądź przerzedzania się włosów?
Przyczyny nadmiernej utraty lub przerzedzenia się włosów są bardzo indywidualne i zależą od skomplikowanej grupy czynników, jednak można je generalnie podzielić na dwie grupy: psychologiczne i fizyczne.

Psychologiczne przyczyny utraty lub przerzedzania się włosów Niepokój, stres emocjonalny, przepracowanie oraz przemęczenie mogą prowadzić do utraty lub przerzedzenia się włosów. Jeśli czynniki te nie są kontrolowane, mogą doprowadzić do utraty równowagi emocjonalnej. Dlatego też, mogą zakłócić równowagę w funkcjonowaniu ciała, wprowadzając zmiany, które będą prowadziły do utraty bądź przerzedzania się włosów. Zazwyczaj przypadki takie są krótkotrwałe i wypadanie lub przerzedzanie się włosów ustaje wraz z zakończeniem się stresującego okresu.

Fizyczne przyczyny utraty bądź przerzedzania się włosów: brak równowagi hormonalnej jest główną przyczyną utraty lub przerzedzenia włosów. Jak powszechnie wiadomo, testosteron jest głównym hormonem w ciele produkującym włosy. Jednak jeden z jego pochodnych hormonów ma całkowicie odwrotne działanie. Hormon zwany 5-alfa-dihydrotestosteron (który jest pochodną testosteronu) jest odpowiedzialny za zakłócenia w produkcji włosów na konkretnych obszarach ciała (zwłaszcza na głowie). Jednak, mimo tego, że5-alfa-dihydrotestosteron jest produkowany z testosteronem, kontrolowany jest przez inny hormon, estrogen.

Utrata włosów bądź ich przerzedzenie jest głównie spowodowane zakłóceniem równowagi gospodarki hormonalnej.

Tak więc, gdy kobiety są młodsze, poziom estrogenu i testosteronu jest wyrównany, w wyniku czego5-alfa-dihydrotestosteron jest pod kontrolą. Jednak w momencie, gdy kobiety osiągają okres menopauzy, poziom estrogenu zmienia się pozostawiając produkcję 5-alfa-dihydrotestosteronu poza wszelką kontrolą, co prowadzi do nadmiernej utraty włosów bądź ich przerzedzenia. Dlatego też, tak istotne jest utrzymanie zdrowego poziomu estrogenu w organizmie.

Co robić w przypadku wypadania bądź przerzedzania się włosów?

Najważniejszą rzeczą w dobraniu właściwej kuracji w przypadku utraty lub przerzedzeniu włosów jest określenie, czy problem ma podłoże psychologiczne czy fizyczne.

Psychologiczne: utrata włosów bądź ich przerzedzenie spowodowane niepokojem, stresem, przepracowaniem lub przemęczeniem powinno być leczone poprzez wprowadzenie w życie odpoczynku oraz wolnego czasu, jak również wdrożenie programu ćwiczeń. Należy pamiętać, że w większości przypadków połączenie terapii psychologicznych z fizycznymi jest najbardziej skuteczną opcją w radzeniu sobie z utratą lub przerzedzaniem włosów.Psychologiczne czynniki wywołujące wypadanie lub przerzedzanie się włosów nie są powszechne.

Fizyczne: Ponieważ utrata włosów bądź ich przerzedzanie jest prawdopodobnie spowodowane brakiem równowagi w poziomie estrogenu, istotną rzeczą jest utrzymanie zdrowego poziomu hormonów w organizmie. Chociaż istnieje kilka sposobów radzenia sobie z problemem wypadania lub przerzedzania się włosów, najlepszą metodą jest połączenie terapii takich jak odpowiedni styl życia z medycyną alternatywną.

•    Ciąża i poporodowa utrata włosów
Nadmierna utrata włosów, jaka pojawia się miesiąc bądź 5 miesięcy po ciąży zwana jest łysieniem telogenowym. Należy uzupełnić dietę po porodzie, po konsultacji z lekarzem.

•    Łysienie charakterystyczne dla kobiet
Łysienie charakterystyczne dla kobiet postrzegane jest generalnie jako przerzedzenie włosów na całej powierzchni skóry głowy.

•    Utrata włosów wywołana menopauzą
Wiele kobiet jest zaskoczonych faktem, iż łysienie pojawia się u około 40% kobiet do 50 roku życia.

•    Koloryzacja włosów, trwałe ondulacje, chemiczne zabiegi a utrata włosów
Środki prostujące, trwałe ondulacje, koloryzacja oraz gorące prostownice mogą doprowadzić do ogromnego zniszczenia włosów prowadząc w najlepszym wypadku do ich łamliwości.

•    Utrata wagi oraz diet a wypadanie włosów
Gwałtowna utrata wagi może mieć nieprzyjemne skutki uboczne – utrata włosów.

•    Stres a utrata włosów
Stres może przyczyniać się do nagłej utraty włosów powodując łysienie telogenowe, bądź też może prowadzić do długoterminowej utraty włosów.

•    Grzybica skóry głowy (Tinea Capitis) a utrata włosów
Tinea Capitis jest grzybicą skóry głowy, która powoduje wypadanie włosów. Znana jest również jako grzybica skóry owłosionej głowy.

•    Alopecja a utrata włosów
Informacje dotyczące utraty włosów oraz pomoc w kwestii łysienia i alopecji, nadmierna utrata włosów na skórze głowy lub innych częściach ciała.

•    Anemia a utrata włosów
Anemia, spowodowana niedoborem żelaza we krwi, jest jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów.

•    Zaburzenia czynności tarczycy a utrata włosów
Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest zaburzeniami czynności tarczycy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru witaminy A oraz jodu.

•    Problemy żołądkowo-jelitowe oraz trawienne a utrata włosów
U kobiet, utrata bądź przerzedzenie włosów może być oznaką problemów z układem żołądkowo-jelitowym.


Utrata włosów
Trwałe bądź tymczasowe wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami. Bywa, że utrata włosów może być odwracalna, w zależności od przypadku. Poniższa tabela zawiera więcej informacji na ten temat.

Na temat łysienia i wypadania włosów wiemy coraz więcej i znamy coraz więcej powodów takich właśnie problemów. Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie nadal cierpią z tego powodu, a młodzi ludzie tym problemem dotknięci przeżywają taki problem jeszcze bardziej. Nie pomaga im to, że znają powody tego problemu, tylko szukają dla siebie skutecznej metody, aby ten problem zlikwidować i znowu móc cieszyć się dobrym wyglądem. Pomóc im może Klinika Handsome Men, która gwarantuje 100% zadowolenie ze swoich zabiegów. Można się o tym przekonać oglądając galerię jej zadowolonych Pacjentów, dostępną Tutaj!


 

SYMPTOMY

 

DIAGNOZA

 

DBANIE O SIEBIE

Rozpocznij tutaj

 

 

 

 

1. Czy twoje włosy wypadają tworząc małe łyse obszary?

 

       

        Nie

 

Przejdź do pytania 3.*

 

 

 

↓ Tak

 

 

 

 

 

2. Czy te obszary są czerwone, swędzące czy tłuste?

Tak

 

 

 

 

 

 

       

Nie

 

 

Tego typu utrata włosów może być spowodowana łojotokiem, liszajem płaskim lub grzybicą skóry głowy.

 

 

Małe, wielkością przypominające monetę łyse obszary mogą być wynikiem łysienia plackowatego, autoimmunologiczną chorobą, która przyczynia się do tymczasowej utraty włosów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skonsultuj się z lekarzem.

 

 

 

 

 

 

Skonsultuj się z lekarzem.

 

 

 

 

 

*3. Jesteś mężczyzną, który stopniowo tracił włosy z przodu i na czubku głowy oraz posiada krewnych z podobnym problemem?

 

 

 

       Tak

 

 

Możesz mieć klasyczną odmianę łysienia charakterystycznego dla mężczyzn.

 

 

 

 

 

Na rynku dostępne są leki zarówno bez recepty jak i na receptę, które pomogą w leczeniu łysienia charakterystycznego dla mężczyzn. Skonsultuj się z lekarzem. Określi on jaka kuracja będzie odpowiednia w danym przypadku.

 

↓Nie

 

 

 

 

 

4. Czy stosowałaś jakieś środki chemiczne na włosach, lub nosiłaś ostatnio ciasno związane włosy w warkoczach?

 

 

Tak

 

 

Utrata włosów może być spowodowana zniszczeniem mieszków włosowych.

 

 

 

Ciasno splecione warkocze lub kucyki mogą powodować łamliwość włosów oraz ich zniszczenie. Chroń włosy stosując Frotki oraz nie splatając włosów zbyt ciasno. Zaprzestań stosowania silnych środków chemicznych na włosach oraz skórze głowy, które również mogą przyczyniać się do utraty włosów.

 

↓Nie

 

 

 

 

 

5. Czy zażywasz jakieś nowe leki lub może jesteś leczony na nowotwór?

 

Tak

Utrata włosów może być efektem ubocznym stosowania leków, sterydów bądź też chemioterapii.

 

 

Skonsultuj dane sposoby leczenia z lekarzem.

 

↓Nie

 

 

 

 

 

6. Czy byłeś osłabiony, zmęczony lub niespokojny?

 

 

Tak

Może być to wynikiem niedoboru żelaza lub cynku, zaburzeń czynności tarczycy lub nadmiernego stresu.

 

 

 

 

 

Skonsultuj się z lekarzem.

 

↓Nie

 

 

 

 

 

7. Czy jesteś kobietą, która ma ponad 50 lat, lub która urodziła dziecko w przeciągu ostatnich 3 miesięcy?

 

 

Tak

Wahania hormonów mogą powodować utratę włosów u kobiet. Jeśli utrata włosów pojawiała się stopniowo w miarę upływu lat, przyczyną takiego stanu może być zwyrodnienie mieszków włosowych.

 

 

 

 

Poporodowe zmiany hormonalne zazwyczaj samoistnie wracają do normy bez dodatkowego leczenia. Podczas gdy zwyrodnienie mieszków włosowych jest nieodwracalne, to delikatna pielęgnacja może przedłużyć życie tychże mieszków.

 

↓Nie

 

 

 

 

 

Aby uzyskać więcej informacji skonsultuj się z lekarzem.

 

 

 

 

 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Utrata włosów Przedłużanie włosów Łysienie kobiece Łysienie u dorosłych Hormony